שתף קטע נבחר

תקציב הרשות השנייה אושר: "מכת מוות להפקות"

משרד האוצר אישר את תקציב הרשות השנייה לשנת 2015 שיעמוד על 29 מיליון שקל, קיצוץ של 22% לעומת אשתקד. בנוסף, השכר לעובדי הרשות קוצץ ב-25% ותקציב ההפקות בוטל לחלוטין. גורם בתעשייה: "מכת מוות לסרטים דוקומנטריים"

לכאורה, סיבה לשמחה. תקציב הרשות השנייה לשנת 2015 אושר על ידי משרד האוצר. אלא, שלמעשה, זו סיבה לדאגה, מאחר והאוצר "חתך" בתקציב הרשות השנייה ב-2015 לעומת 2014. סך התקציב יועמד על 29 מיליון שקל בלבד, במקום 37 מיליון שקל ב-2014, הווה אומר קיצוץ של 22% בתקציב הכולל השנתי. בנוסף, תקציב השכר לעובדי הרשות קוצץ ב-25% ותקציב ההפקות יבוטל לחלוטין.

 

 

הרשות השנייה אמנם טוענת, כי תקציב זה הוא ביטוי לתהליך התייעלות וריענון שורות משמעותי ורחב היקף, שהובל על ידה במהלך 2014, במסגרתו נערך בין היתר תהליך פרישה מרצון, שבמהלכו פרשו 17 עובדים שהחזיקו ב-14 משרות. למעשה, התקציב ל-2015 אושר בסוף אפריל במועצת הרשות השנייה, והועבר לאישור סופי במשרד האוצר, שהתקבל היום.

 

יש לציין, שהחל מ-2012 ועד השנה, לא אישר האוצר את התקציב שבוקש ע"י הרשות. בתוך זה המשיכה הרשות להעסיק עובדים רבים וגם להוציא הפקות, עבורן קיבלה את הכסף מידי הזכייניות, קשת, רשת וערוץ 10, וכתוצאה מזה הרגולטור היה אחראי על הפקת התוכניות.

גיא מרוז ואורלי וילנאי. הקיצוץ בתקציב פוגע בסרטי הדוקו שמזוהים עם השניים (צילום: ענת מוסברג) (צילום: ענת מוסברג)
גיא מרוז ואורלי וילנאי. הקיצוץ בתקציב פוגע בסרטי הדוקו שמזוהים עם השניים(צילום: ענת מוסברג)
 

כאמור, ב-2015, לעומת שנים קודמות, לא יוקדש תקציב נפרד להפקות הרשות. במקום זה יוקדשו כספי העיצומים להפקות הסרטים, דבר שיעשה תוך שיתוף פעולה עם זכייניות הטלוויזיה. "תהליך זה הוא מכת מוות להפקות ולסרטים הדוקומנטריים של הסוגה העילית", אמר בעצב אחד המפיקים. אלא שבניגוד אליו, נשמעו ראשי הרשות השנייה מרוצים ושלמים עם החלטת האוצר.

 

המנכ"ל בפועל של הרשות, ניר שוויקי, אמר כי "תקציב הרשות ל 2015 מבטיח הגנה מירבית על אינטרס הצופים והמאזינים בטלוויזיה המסחרית וברדיו האזורי, תוך עמידה בחזית הרגולטורית". יו"ר מועצת הרשות, אוה מדז'יבוז' הוסיפה כי "התקציב, שאושר על ידי משרד האוצר, הוא תוצאה של עבודה מעמיקה של הנהלת הרשות השנייה, ועדת הכספים ומועצת הרשות. התקציב שנקבע יאפשר את המשך צמיח הרשות, תוך עדכון הרגולציה והתאמתה למגמות ולנסיבות הקיימות".

 

גורם בכיר במשרד האוצר הסביר, כי מ-2015 החיל משרד האוצר על הרשות את ההוראה להיות מחוייבת לתקציב, ובמהלך 2015 ייבדקו ההכנסות למול ההוצאות. בנוסף, אמר הבכיר, כי הרשות השניה מחוייבת לשקיפות מלאה בפני הציבור והזכייניות, מהן היא מקבלת את הכספים. בין היתר עליה לפרסם באתר שלה את הדו"חות השנתיים ואת המהלכים, שיהיו חשופים, תוך כדי זה, גם לביקורת ציבורית, כמתבקש בחוק.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים