שתף קטע נבחר

"הבוסית הטרידה אותי מינית - ואני נענשתי"

עובד בחברת "אלבר" שהתלונן כי המנהלת הטרידה אותו מינית נשלח לבדיקת פוליגרף ונמצא דובר אמת. אך בחברה קבעו כי היא רק התנכלה לו, ושלחו דווקא את העובד לסניף אחר: "סימנו אותי". החברה: פעלנו על פי חוק

העובד. טוען שעבודתו נפגעה מהמעבר ()
העובד. טוען שעבודתו נפגעה מהמעבר

עובד בחברת "אלבר" בירושלים, שלדבריו נפל קורבן להטרדה מינית מצד המנהלת שלו, עבר בדיקת פוליגרף שבה נמצא דובר אמת. אולם למרות הממצאים, הממונה על התחום בחברה קבעה כי הוא לא הוטרד מינית, אלא רק עבר התנכלות. הוא הועבר לסניף אחר של החברה כדי להפריד בינו לבין המנהלת, ובאחרונה עזב את מקום העבודה. המנהלת, מנגד, ממשיכה לעבוד בתפקיד ניהולי בחברה. בחברה אומרים בתגובה כי פעלו על פי חוק.

 

לפני שנה וחצי, כשהשניים עבדו בחברה אך לא במתכונת של עובד-מעביד, הם קיימו קשר מיני חד-פעמי. לאחר מכן הבהיר העובד כי הוא אינו מעוניין ביחסים רומנטיים עם האישה. לימים היא מונתה להיות המנהלת שלו, ולטענתו החלה במסכת הטרדות ורמיזות מיניות כלפיו והתנכלויות. "אם היה צריך להסביר לי משהו היא הייתה מתקרבת אל המחשב, מניחה את החזה על הכתף שלי ומסבירה לי", טען בשיחה עם ynet, "היא הייתה שמה את היד בין הרגליים ומסבירה לי. אני המשכתי לעבוד עם ראש למטה, לא רציתי לאבד את מקום העבודה שלי".

 

לטענת העובד, כשסירב להצעותיה של הבוסית הוא שילם על כך ביוקר. "אמרתי שאני לא מעוניין", סיפר. "היא ראתה שאין זרימה מכיווני והתחילה בהתנכלויות. נתנה לי כמות בלתי הגיונית של משימות בכל דקה, בדקה איפה אני עומד. הייתה שולחת לי אימיילים מאיימים". באחת התכתבויות היא כתבה לו "אני אהרוג אותך", לאחר שסברה כי עשה טעות בנוגע לאחד מכלי הרכב בחברה. הוא השיב לה כי פעל נכון תוך התייחסות ליחס שקיבל וכתב: "אפשר לבדוק לפני שתוקפים". בתגובה היא השיבה: "עוד לא תקפתי אותך. כשאני אתקוף אותך אתה תרגיש".

 

בצר לו החליט העובד לפנות לדרגים גבוהים יותר, אך לטענתו לא נענה. הוא פנה לממונה על ההטרדות המיניות בחברה, נשלח לבדיקת פוליגרף ויצא דובר אמת. לדבריו, בבדיקה נשאל על כל טענותיו, לרבות המקרים שבהם הוטרד לכאורה מינית. במכתב ששלחה לו הממונה על תחום ההטרדות המיניות היא אישרה כי אכן יצא דובר אמת, אך השורה התחתונה במכתבה הפתיעה אותו. "לאחר בירור התלונה שלך, עמדתי היא שאכן במספר מקרים ואירועים, חווית יחס של התנכלות מהממונה עליך באופן שלא מאפשר לנתק חד-משמעית בין הקשר שהתקיים ביניכם בעבר לבין התנהגותה כלפיך בעבודה", כתבה לו. "לפיכך, התרשמותי היא שקיימת כלפיך התנכלות במידה מסוימת. עוד אני קובעת שלא בוצע כלפיך מעשה של הטרדה מינית".

 

מכתב הממונה. קבעה שלא מדובר בהטרדה מינית ()
מכתב הממונה. קבעה שלא מדובר בהטרדה מינית

במכתב צוינה גם תקרית שבמהלכה התעמת העובד עם המנהלת בחודש ינואר השנה. בין היתר, הוא כינה אותה "רווקה ממורמרת כמו חנין זועבי" ואף סימן באצבעותיו כמראה שהיא "אישה קטנה". לפיכך, על פי הממונה על תחום ההטרדות המיניות, הוחלט להעבירו לסניף אחר "כדי להפריד בינך לבין המנהלת. התבטאת כלפי מנהלת הסניף בביטויים מעליבים ופוגעניים באופן החורג מכל כלל או נוהג ביחסי עבודה, זאת אף שידוע לך שתלונתך מצויה בהליכי בירור. מדובר בעבירה משמעתית". על כך אמר העובד: "עשיתי טעות כשהתפרצתי, כל אחד שעבר את מה שעברתי היה יכול להגיע למצב כזה . הייתי בסערת רגשות".

 

באחרונה, ולאחר שהבין לדבריו כי הוא "סומן" על ידי החברה, החליט העובד לעזוב. "בהתחלה חשבתי שזה טוב בשבילי, אבל מהר מאוד גיליתי שמדובר בעונש. לא היה לי שולחן משלי או דרך לעבוד. לא יכולתי להרוויח את הבונוסים על המכירות והשכר

שלי נפגע משמעותית. הרגשתי שלא הייתה לי ברירה אלא לעזוב".

 

מחברת "אלבר" נמסר בתגובה: "הפרטים הנטענים על ידך אינם נכונים ומעוותים את התמונה האמיתית. אנו מיישמים באופן מלא וקפדני אחר הוראות החוק למניעת כל סוג של הטרדה מינית על מנת להבטיח לעובדים סביבת עבודה איכותית ונעימה. החברה מגנה כל סוג של הטרדה מינית ופועלת באורח חמור ומיידי כלפי מי שנמצא כמפר את הוראות החוק, וזאת באמצעות היועצים המשפטיים והממונה במקום העבודה על הטרדות מיניות.

 

"כך נעשה גם במקרה זה. בוצע בירור מדוקדק, מלא ומקיף שלאחריו פעלה החברה בהתאם לממצאים. מטעמי צנעת הפרט, נמנע מאתנו להרחיב את הסוגיה וכך גם בהתאם ובכפוף להוראות החוק הקובעות כי יש לשמור על פרטיות המתלונן והמנהלת שאנו תקווה כי תכבדו אותם".

 

המנהלת שנגדה התלונן העובד לא הגיבה לכתבה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים