שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  אסון סביבתי: דליפת נפט ענקית בקליפורניה
  כ-400 אלף ליטרים של נפט גולמי דלפו מצינור יבשתי בחופי סנטה ברברה, הידועה כמקום מגוריהם של כוכבי הוליווד רבים. כנראה 80 אלף ליטרים חלחלו למי האוקיינוס. מדובר בדליפה הגדולה ביותר באזור זה 18 שנה

  מאמצי הניקיון בחופי סנטה ברברה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
  מאמצי הניקיון בחופי סנטה ברברה(צילום: EPA)

  כ-400 אלף ליטרים של נפט גולמי דלפו ונשפכו לחופי מחוז סנטה ברברה שבקליפורניה, ארצות הברית, לאחר שצינור נפט של חברת Plains All American Pipeline התפרץ באזור. כך נמסר מחברת שינוע הנפט הלילה (יום ה'), בעקבות התפרצות הצינור שלשום. תחילה הוערך כי נזקי הדליפה עומדים על כחמישית מהנתונים שפורסמו הלילה, ולפיהם כמות של לא פחות מכ-2,500 חביות נפט גולמי נשפכו באזור, מהם כ-80 אלף ליטרים גם חלחלו למי האוקיינוס השקט. מושל קליפורניה ג'רי בראון הכריז על מצב חירום במחוז. המשמעות היא שלאחר הכרזה מסוג זה מתאפשרת גישה לכספי חירום ולמקורות חירום שיכולים לסייע במאמצי הניקיון.

   

  עוד חדשות בעולם :

  אם אין לחם: בוליביה הפכה את חייליה לאופים

  בריטניה: מאות ידוענים נחשדו בתקיפה מינית

  סוריה: דאעש כבש את העיר העתיקה תדמור

   

  עד כה לא נרשמו מקרים של חיות בר שנפגעו כתוצאה מהדליפה בסנטה ברברה, הידועה בין היתר כמחוז מגוריהם של כוכבי הוליווד רבים. אך מומחים סביבתיים טוענים כי הדליפה יכולה להשפיע רבות על המרקם האקולוגי, שכן חלק מהנפט כבר חלחל אל תוך המים. מומחית שהתראיינה לעיתון "לוס אנג'לס טיימס" אמרה שערוץ המים באזור "הוא אחד המקומות העשירים ביותר בכל העולם", וכי מינים רבים של בעלי חיים עשויים להיות בסכנה, בהם לווייתנים נודדים ועופות ים.

   (צילום: MCT) (צילום: MCT)
  (צילום: MCT)

   (צילום: MCT) (צילום: MCT)
  (צילום: MCT)

   (צילום: MCT) (צילום: MCT)
  (צילום: MCT)

   (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)
   

  עם פרסום דבר הדליפה העריכו גורמים במשמר החופים האמריקני כי "רק" כ-80 אלף ליטרים של נפט דלפו מהצינור, אך כעת חוקרים את החישוב שעמד מאחורי הנתונים הללו. מאוחר יותר נמצא שסוג הנפט שדלף הוא גולמי, ובכירים אמרו שהדליפה משתרעת על פני כ-15 קילומטרים לאורכו של חוף "רפוחיו" שבמחוז סנטה ברברה, שהוא חוף מוגן וגן לאומי. מאמצי ניקיון הדליפה החלו במרץ כבר שלשום, ובינתיים חוקרים פדרליים החלו לבחון את נסיבות הדליפה. 

   

  כשהדליפה אותרה שלשום העביר הצינור נפט גולמי בקצב של 320 אלף ליטרים בשעה. שלוש שעות נדרשו להפסיק לחלוטין את תנועת הנפט. לא נמסר במשך כמה זמן דלפו חומרים מהצינור עד שאובחנה הדליפה, ולא נמסר באיזה קצב דלף נפט מהצינור. עובדים בחליפות מגן החלו לגרוף דייסה שחורה מהחופים במקביל לסירות ששטות באזור ומסייעות גם הן במאמצים.

   (צילום: EPA) (צילום: EPA)
  (צילום: EPA)

   (צילום: MCT) (צילום: MCT)
  (צילום: MCT)

   (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

   (צילום: EPA) (צילום: EPA)
  (צילום: EPA)
   

  חברת שינוע הנפט מסרה שהערכת נזקי הדליפה הנוכחיים היא "התרחיש הגרוע ביותר", וכי עדיין לא ידוע בדיוק כמה נפט חלחל אל מימי האוקיינוס. קטע הצינור שהתפרץ אמנם נמצא מעל פני היבשה, אך ליטרים רבים זלגו ממנו אל תוך פתחי ביוב לפני שהגיעו לאוקיינוס. גורמים בכירים בתחום האנרגיה בארה"ב העריכו כי מדובר בדליפה החמורה ביותר באזור זה 18 שנים.

   

  חוף "רפוחיו" נסגר מיד עם היוודע הדליפה, כמו גם החופים הסמוכים אליו. על פי כלי תקשורת מקומיים, הצינור נבנה בשנת 1991 ומעולם לא דלף עד לשבוע הזה. הוא מסוגל לשאת כ-150 אלף חביות בכל יום. דארן פאלמר, דובר מטעם חברת השינוע, אמר לכלי התקשורת בקליפורניה שהחברה ערכה בדיקות תקינות של הצינור לפני שבועיים, אך תוצאותיה טרם נבחנו לעומק. "החברה נושאת באחריות מלאה ותשלם את כל ההוצאות הכרוכות בטיפול בדליפה", הוסיף.

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים