שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  לינקים: שתקו ותנו לי כרטיס אשראי!
  למה החינוכית לא הצליחה להכניס ערך לוויקיפדיה, מדוע ויזה סרבה לבן קול שבסך הכל רצה כרטיס אשראי עם תמונה מפיוצ'רמה, מי מקנא בשאקיל אוניל או בקפטן אמריקה ואיך הם נראים היום ומי הם? חדשות הטכנולוגיה של השבוע

  האם אי פעם תהיתם מדוע למושג זה או אחר ראוי שיהיה ערך ויקיפדי? כלומר, זה הרי ברור שלשלמה ארצי אמור להיות ולמשה זוכמיר לא, אך מה על הילד משמש? ומה בנוגע לחולצה?  

   

  עוד לינקים>> מה זו מַסֶּדֶת?// 25 שנות עיבוד // הסרטון שיעצבן אתכם

   

  דילמה זוטא זו עמדה במרכז אדווה בשלולית המקומית כאשר אנשי הטלוויזיה החינוכית הכניסו ערך על "חולצת הפסים של החינוכית". מדובר בפריט שהגיע לחדר ההלבשה של הערוץ החינוכית בשנות התשעים והופיע, כך גילה גולש, על המסך בשלל תוכניות ( זהו זה, פרפר נחמד ועוד).   

   

   

   

  הידעת? זו תלבושת ההסוואה הכי גרועה שיכולה להיות למקום שאינו בריכת כדורים.
  הידעת? זו תלבושת ההסוואה הכי גרועה שיכולה להיות למקום שאינו בריכת כדורים.

   

  לכותונת הפסים המשגעת הזו נפתח גם עמוד פייסבוק עם 2,000 לייקים אבל התהילה שלה נעצרה שם. הערך (שהיה כאן ) שהעלו בערוץ החינוכית נמחק תוך פחות משעה. זה אפילו לא עזר שלצורך הערך דיגמן את התמונה לא אחר מג'ימי וולס, מייסד ויקיפדיה. כלומר, זה אולי לא כמו שאלוהים מגיע לבית כנסת ואומרים לו להיות בשקט כי מתפללים אבל בהחלט מתקרב למישהו שאומר למסי לזוז כי הוא מסתיר את הכדורגל בטלוויזיה. בערך.

   

  ויקיפדים רבים בדף השיחה.
  ויקיפדים רבים בדף השיחה.

   

  ערכיים

  המקרה מספק בדף השיחה ובכלל הזדמנות להצצה לצד הישראלי של המיזם השיתופי הזה, בסופו של דבר, אחד החשובים ברשת העולמית. יפתח מזור (35) מכיר אותו טוב מאוד. הוא חקר את התהליכים מאחורי הפלטפורמה וכתיבת הערכים,  ואף פרסם את רשמיו בפודאקסט מרתק שיזכה גם להמשך.   

   

  מזור, שמגדיר את עצמו "ויקיפד קטן", מבקש לומר כי הוא מאוד אוהב ומעריך את הפרויקט אך  יש לו גם ביקורת. "בויקיפדיה הישראלית יש מספר מצומצם של פעילים מאוד מרכזיים ודומיננטיים", הוא אומר. "והם עושים מלאכת קודש בקנאות מדהימה ומרשימה עם הרבה אהבה וכוונות טובות. מצד שני הם קצת אגרסיביים. הם מאיימים לפעמים לא בצדק".

   

   

   

  מזור מספר כי בפעם הראשונה שרצה לכתוב ערך ויקיפדי הוא ממש הותקף. "קיבלתי תגובה קטלנית. ראיתי שחסר איזה ערך ורציתי ליצור אותו, אז מצאתי ברשת ועשיתי קופי פייסט ושמחתי שתרמתי. תוך דקה הגיעה הודעה 'אם עוד פעם תעתיק חומר אני חוסם את הכתובת שלך ולא תוכל לערוך לעולם'. מצד שני זה חשוב שלא תפר זכויות יוצרים, ולחלק מהעורכים חשובה האיכות, אבל שוב, זו לפעמים קנאות גדולה שדורסת אחרים. ראיינתי מישהו שהעיפו משהו כמו תשע פעמים".

   

  אז כן חולצה או לא?

  "שמע, ויקיפדיה נמצאת בין להיות 'ג'אנקים' של מידע לבין אנציקלופדיה. למילה שולת!!11 למשל, יש ערך".

   

  אני ערך פוליטי

  מזור מסביר כי היותו של המיזם שיתופי גורם לו להיות שונה מאינצקלופדיות מסורתיות ועלינו גם להתייחס אליו כך. "להבדיל מבריטניקה שתותרגם לכל השפות, כאן מי שכותב הוא העם שיוצר בשפה שלו. זה אומר שאין אחידות ואז נכנס הנרטיב. למשל, ויקיפדיה העברית זה המקום היחיד בה רמת הגולן נמצאת בשטח ישראל.

   

  ויש גם דיונים בתוך ישראל. למשל, בערך על תוכנית ההתנתקות עורך שינה את 'פינוי רצועת עזה' ל'גירוש' - בכל מקום שכתוב פינוי הוא כתב 'גירוש'. תוך פחות מדקה עטו עליו הנשרים ושינו את הכל - והנרטיב המקורי נשמר. עוד דוגמה: חב"ד התפצלה לזרם שמאמין שהרבי מלובביץ' מת ולזרם שלא - אז יש גם שם ויכוחים".

   

  מזור מציין כי רק אחוזים ספורים מהדפים הינם דפי ערך ושאר החומר בויקיפדיה הוא דפי שיחה בין העורכים. שם יש ויכוחים ודיונים ויחד עם הגרסאות הקודמות של כל ערך הם כולם חיוניים להבנת כל הנושא עליו אנחנו קוראים.  הוא מסכם - "כדי לקבל את מלוא התמונה,  חובה על אדם להסתכל על מה שעומד מאחוריה".

   

  מהמם

  לסיפור הבא: זה נראה שלבן קול היה את הכל אבל זה לא כך, ולאיש מהבלוג אני יכול לקבל פלאפל, שמטייל עם בובות לגו של מלחמת הכוכבים וממקימי ממים של קיבוצניקים ואמ;לק, עדיין היה חסר משהו בתצרף, והייתה זו תמונה של פריי מפיוצ'רמה על כרטיס האשראי. חברת האשראי סרבה. בסוף הוא נאלץ להסתפק במם אינטרנטי גס.

   

   

  גם בנק הברזל של בראבוס סרב.
  גם בנק הברזל של בראבוס סרב.

   

  הכל התחיל בסוף 2013. לקול נודע כי הוא זכאי לעיצוב אישי לכרטיס האשראי בחינם. קול פנה לעזרת פייסבוק (כאן, מאוד מצחיק) בתהייה מה כדאי לו, והפור נפל על המם "שתוק וקח את כספי".

   

   אץ לו רץ לו מר קול ליישום כדי לשלוח את התמונה לחברת האשראי. הם מצידם לא הסכימו בטענה שהתמונה מפרה זכויות יוצרים ושלחו אותו לפוקס - בעלת הזכויות על הדמות. קול עוד ניסה עם רשת פוקס אבל גם הם סרבו לתת לו סעד. בסופו של דבר הוא התפשר וקיבל את דיקבט - תמונה מצחיקה של איברי מין גבריים.

   

  :|
  :|

   

  מרוצה מהכרטיס בן?

  "מאוד. חוץ מזה שחתכו קצת מהשוליים של התמונה ששלחתי".

   

  קול מציין שגם היצירה הזו היא יצירה של מישהו (KC GREEN), אבל לא נהיה קשים, כלומר, באט-דיקס בנוגע לזה.

   

  אם כן, מדובר בתופעה

  לבחור האמריקאי הזה קרה דבר דומה - עם אותה תמונה של פריי מפיוצ'רמה. במקרה שלו הבנק ציין שלוש סיבות לדחיית הכרטיס:

   

   

  1. הפרת זכויות יוצרים

  2. ציור שלא הוא צייר

  3. "סמלים שמייצגים כסף או תוכן אחר שעשוי להסתיים בבלבול במקום המכירה"

   

  שגם כאן, כמו במקרה הישראלי, אפשר להבין, אבל תודו שזה קצת מצחיק אם מישהו מוציא את הכרטיס הזה והמוכר מתחיל להתבלבל לרוץ בסיבובים ולצעוק "זה נראה כמו כסף, כמו כסף!"

  דבר שני מצחיק זה לבקש שידפיסו לך על הכרטיס את הסירוב שלהם.

   

  ומבזקים לסיום.

  • בן 17 מאיידהו נאשם בכך שהפיל רשת של 52 בתי ספר באמצעות מתקפה מסוג DDos עליה שילם. 36,000 אלף תלמידים וסגל הושפעו, ובמשך כשבוע וחצי התקשו לגשת למבחנים ברשת, חלק מהלימודים מקוונים הושבתו וגם מערכות אדמינסרטיביות הושפעו - כולל משכורות. התלמיד אולי יילך לכלא ל-180 יום.

  אנשי הסייבר שם צריכים להיות יותר מתוחכמים לא? תלמידים עשויים להיות מסוכנים בהקשר הזה. אולי יש כאן לקח גם למערכות חינוך אחרות בעולם.

  • קיקסטארטר: מייקי מייקי גו הוא מתג אותו מחברים לכל דבר מוליך והופכים אותו למקש במקלדת או בעכבר. עבור 19 דולר תקבלו מעגל שיכול להפוך בננה לכפתור "נגן סרט", או לצורה של לב שכשהכלב המשפחתי נוגע בו מתבצעת שיחת סקייפ למשפחה שלו. הגרסה הקודמת הייתה אחד הפרויקטים המצליחים בפלטפורמה והציעהיותר כפתורים באריזה פחות קומפקטית שעדיין ניתנת לרכישה

   

     

  • ובעמוד של כדורסלן העבר שאקיל אוניל פרסמו תמונה שלו עם קפטן אמריקה בהווה. גולש חד עין שם לב לבחור מאחור.

   

  "מבט מקנא באופן מביך".
  "מבט מקנא באופן מביך".

   

 1. ואוטובוס שנוסע על זבל פרות! אולי בעתיד נרגיש כאילו כל הזמן אנחנו עוברים ליד קיבוץ!  
  •  והאיש הזה התקין מצלמת גו-פרו מעל קן שחרורים.

   

   

  אחת התגובות: "אה אוקיי, שחרורים (באנגלית BLACKbirds) צריכים מצלמת מעקב. אתה אף פעם לא רואה מצלמת נסתרת צופה על יונים."

  מצחיק.

  שבת שלום.

   


 2.  

   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "לינקים: שתקו ותנו לי כרטיס אשראי!"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים