שתף קטע נבחר

דאעש תקף בסעודיה: עשרות שיעים נטבחו

בתוך התבערה הגדולה של המזרח התיכון וכשברקע המלחמה בתימן, אזרחי סעודיה נהנים משקט יחסי בעורף. היום הוא הופר: עשרות שיעים נטבחו בפיצוץ מחבל מתאבד במסגד. דאעש נטל אחריות

הרס ושלוליות דם במסגד שפוצץ (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הרס ושלוליות דם במסגד שפוצץ(צילום: AFP)

המזרח התיכון בוער, והיום (ו') הגיעה הבערה באופן חריג גם לשטח סעודיה: מחבל מתאבד פוצץ את עצמו במסגד שיעי בכפר אל-קאדה במזרח סעודיה במהלך תפילות יום השישי, ולפי דיווחים המגיעים מהמקום כ-20 בני אדם נהרגו ועוד כ-50 נפצעו. אחרי כמה שעות נטל ארגון דאעש אחריות לפיגוע - הראשון נגד מוסלמים שיעים בסעודיה מאז נובמבר, אז רצחו חמושים שמונה מתפללים שיעים.

עשן מיתמר ממקום הפיצוץ (צילום: EPA) (צילום: EPA)
עשן מיתמר ממקום הפיצוץ(צילום: EPA)

מתפללים זועמים מניפים ידיים באוויר מחוץ למסגד (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מתפללים זועמים מניפים ידיים באוויר מחוץ למסגד(צילום: AFP)

הפיגוע בסעודיה היום עלול להחריף את המתיחות בין סונים לשיעים באזור המפרץ, מתיחות שהיא גבוהה גם כך בשבועות האחרונים על רקע המבצע הצבאי שמנהלת סעודיה, מנהיגת העולם הסוני, נגד המורדים החות'ים השיעים בתימן, בני בריתה של איראן השיעית.

 

לפי עד ראייה אחד, במסגד האימאם עלי באל-קאדה אירע פיצוץ אדיר. הוא סיפר שיותר מ-150 מתפללים היו באותה העת במקום. "היינו בחלק הראשון של התפילות כשלפתע שמענו פיצוץ", סיפר כמאל ג'עפר חסן, אחד המתפללים, לסוכנות הידיעות רויטרס.

פצוע מקבל טיפול בזירת הפיגוע (צילום: EPA) (צילום: EPA)
פצוע מקבל טיפול בזירת הפיגוע(צילום: EPA)

האזור שבו אירע הפיגוע היום הוא האזור שבו מרוכז רוב המיעוט השיעי שחי בסעודיה. בתמונות שפורסמו ברשתות החברתיות נראתה גופתו המושחתת של בחור צעיר, שלפי הטענה היה המחבל המתאבד. בתמונות אחרות נראו אמבולנסים וקורבנות מדממים מפונים על אלונקות. באפריל השנה הכריזה סעודיה על כוננות גבוהה מחשש למתקפות טרור נגד מתקני נפט וקניונים.

 

התושבים השיעים במזרח סעודיה מתלוננים זה שנים על אפליה, וטוענים כי אף שבאזור מגוריהם נמצאות רוב עתודות הנפט של המדינה - הרחובות, הבניינים

והתשתיות שלהם נמצאים במצב ירוד ביותר. לדבריהם שיעור האבטלה בקרב צעירים באזור גבוה מאוד. בשנת 2011, בהשפעת מהפכות האביב הערבי במדינות אחרות, יצאו שיעים שם להפגין בדרישה לקבל זכויות נרחבות יותר, ומשטרת סעודיה עצרה מאות מביניהם. איש דת בכיר שהוביל אותם, נימר א-נימר, נידון למוות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
פיגוע ראשון זה חצי שנה. המסגד בסעודיה
צילום: AFP
מומלצים