שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  22% מהנשים המעשנות: "לא הפסקנו במהלך ההיריון"

  סקר חדש לרגל יום ללא עישון הבינלאומי מגלה שאחת מכל חמש נשים מעשנות - המשיכה לעשן גם כשהעובר היה בבטנה. רובן עישנו כ-13 סיגריות ליום במהלך ההריון

  מדהים, אבל לא כל הנשים מפסיקות לעשן במהלך ההריון. סקר שנערך לרגל יום עולמי ללא עישון 2015, קבע כי 22% מהנשים המעשנות – לא הפסיקו לעשן במהלך ההיריון ובתקופת ההנקה.

   

  שיעור העישון בקרב נשים בגיל הפוריות (גילאי 21-34) עומד על .13.4%. מתוך הנשים שהמשיכו לעשן במהלך ההיריון ואחריו -  עולה מהנתונים כי הן עישנו בממוצע 15.7 סיגריות ליום לפני ההיריון.

   

  כ-73% מאותן נשים שהמשיכו לעשן במהלך ההיריון הורידו את כמות הסיגריות שעישנו בממוצע בזמן ההיריון ל 12.9 סיגריות ביום, רק 27% מהן המשיכו לעשן את אותה כמות סיגריות.

   

  קראו עוד על סכנות העישון

  תאומים זהים מוכיחים: עישון גורם לפנים להזדקן

  הכירו: 5 המחלות החדשות שנגרמות מעישון

  תמונות קשות: מה קורה בגוף אחרי שאכטה אחת

   

  אולם למרות הנתונים המדאיגים העולים מהסקר, שבוצע במהלך חודש מאי 2015 על ידי מכון המחקר מותגים יפעת גת עבור 'ניקוטינל', סדרת תכשירים להפחתה והפסקת עישון, בהשתתפות 300 נשים הנמצאות בהריון ולהן ילדים עד גיל 10, המהוות מדגם ארצי ומייצג של האוכלוסייה דוברת העברית בישראל, עולה כי בשלוש השנים האחרונות ירד דווקא מספרן של הנשים המעשנות במהלך ההיריון.

  מעשנות גם כשהן בהריון (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  מעשנות גם כשהן בהריון(צילום: shutterstock)

   

  על פי ממצאי הסקר, יותר ממחצית (54% מהאימהות) מוסרות כי נחשפו לממצאים מטרידים שעלו לאחרונה מהמחקר על הנשים ההריוניות המעשנות בישראל.

   

  כשני שליש מהנחשפות (68% מהנחשפות, מהוות 37% מכלל האימהות) מוסרות שהושפעו מהמחקר: 32% מהנחשפות (מהוות 17% מכלל האימהות) הפחיתו בעקבות כך את כמות הסיגריות שמעשנות ביום, 37% מהנחשפות (מהוות 20% מכלל האימהות) הפסיקו בעקבות כך לעשן.

   

  עוד עולה מהסקר, כי מרבית האמהות (71%) נמנעות מעישון על יד הילדים, 16% לא נמנעות מלעשן ליד הילדים ועוד 16% הפסיקו לעשן בשלב כלשהו במהלך התקופה שאחרי ההיריון.

   

  מרבית אלו שנמנעות מעישון ליד הילדים - אינן מעשנות בבית עצמו (רק 1% מהן עושות כך): מרביתן "יוצאות למרפסת" (64% מהן) או ש"יוצאות מפתח הבית/יורדות למטה" (23%) וכשליש מעשנות רק מחוץ לבית - במהלך עבודה או בילוי (26% מהן) או "במכונית" (6% מהן).  

      

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  לא כולן מפסיקות לעשן במהלך ההריון
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים