שתף קטע נבחר

דורש את י-ם: האסטרטגיה נלקחה מאלקין

נתניהו העביר לארדן את המשרד לעניינים אסטרטגיים, בנוסף לתיק ביטחון הפנים ומשרד ההסברה, והשר אלקין דורש פיצוי. על התקציב הצביע אלקין נגד עמדת הקואליציה, במשאל על מינוי ארדן לא השתתף. ארדן הושבע: "כעת, שהובטחו לי הכלים, יש לי היכולת לפעול ולשנות"

 

 

בני בגין יסיים את כהונתו כשר אחרי 10 ימים בלבד, והוא אפילו לא השר הכועס ביותר אחרי "הכיסאות המוזיקליים" בממשלה: שר העלייה והקליטה, זאב אלקין, נפגש עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לאחר שהביע זעם בעקבות העברת המשרד לעניינים אסטרטגיים לידיו של גלעד ארדן, שהצטרף היום (יום ב') לממשלה. הכנסת אישרה את מינויו ברוב של 58 תומכים לעומת 55 מתנגדים, וארדן הושבע לשר.  

 

הפגישה בין נתניהו לאלקין הסתיימה, ועד כה לא הגיעו השניים להסכמות. בסביבת אלקין אמרו תחילה כי לא ברור אם יגיע להצבעה שבה יושבע ארדן, אלא שאחרי הפגישה עם נתניהו הבהירו בסביבתו כי אין לו כוונה להיעדר. בבוקר הצביע אלקין נגד עמדת הקואליציה בתיקון לחוק התקציב ונימק זאת משיקולים מקצועיים. שרים בוועדה טענו כי ככל הנראה מדובר במחאה על לקיחת המשרד ממנו. במשאל השרים שנערך לצורך מינוי ארדן לשר לביטחון פנים, אסטרטגיה והסברה בחר אלקין לא להשתתף.

 

במהלך הפגישה עם נתניהו הבהיר אלקין כי הוא מעוניין לקבל את המשרד לענייני ירושלים, כפיצוי על המשרד לעניינים אסטרטגיים, אולם נתניהו טרם ענה לו, והשניים קבעו להיפגש שוב בהמשך הערב.

ארדן, בטקס ההשבעה (צילום: עמית שאבי) (צילום: עמית שאבי)
ארדן, בטקס ההשבעה(צילום: עמית שאבי)

ארדן ואלקין, הערב במליאה ()
ארדן ואלקין, הערב במליאה

ארדן, היום. יעבור לשולחן הממשלה (צילום: עפר מאיר) (צילום: עפר מאיר)
ארדן, היום. יעבור לשולחן הממשלה(צילום: עפר מאיר)

לפי גורמים בליכוד, אחת הבעיות המתעוררות עם בקשתו של אלקין היא שלפני הבחירות הבטיח נתניהו לראש העיר ירושלים ניר ברקת כי לא ימונה שר לענייני ירושלים, ובשל כך גם לא נמסר המשרד ליו"ר הבית היהודי נפתלי בנט, למרות התעקשותו במהלך המשא ומתן הקואליציוני. סוגיה נוספת שעומדת על הפרק מבחינת נתניהו בנוגע לאלקין היא אם יהיה חבר בקבינט, כפי שהובטח לו בתחילה. גם נושא הזה טרם נסגר סופית.

 

במסגרת המינוי של ארדן יורחבו סמכויות השר לביטחון הפנים ויינתנו למשרד תוספת תקציבים של מאות מיליוני שקלים. ארדן צפוי לקבל בחודשים הקרובים אחריות לייצוג המדינה בעניינים הקשורים למאבק בניסיונות של איראן להתחמש בנשק גרעיני. במסגרת תחום הנושאים האסטרטגיים וההסברה יקים ארדן מערך בעל תקציבים משמעותיים שיפעל מול ניסיונות הדה-לגיטימציה לישראל וניסיונות החרם נגדה, ואף ייזום אירועי הסברה בינלאומיים. 

 

לאחר השבעתו של ארדן, אמר השר יריב לוין: "כפי שהתחייבתי לראש הממשלה, אעביר באופן מיידי את המשרד לביטחון הפנים לידיו של השר ארדן, ואין לי ספק כי הוא יצליח להוביל משרד חשוב זה להישגים. העברת התפקיד תאפשר לי להתמקד בעבודתי כשר התיירות, במשרד שחשיבותו מבחינה תדמיתית, כלכלית וחברתית רבה".

 

ארדן: "לא מדובר בכיפופי ידיים"

השר מיועד ארדן כתב הערב בפייסבוק לפני השבעתו: "אז כפי ששמעתם, יש התפתחויות וחשוב לי שתשמעו ממני את הפרטים המלאים ובעיקר, המהותיים. החלטתי להצטרף לממשלה ולהיענות לבקשת ראש הממשלה לכהן כשר לביטחון הפנים, כשר לנושאים אסטרטגים והסברה. ויתרתי בעבר על המשרד להגנת העורף (שהיה מאוד חשוב בעיניי) כיוון שלא ניתנו לי הסמכויות והתקציבים לפעול לחיזוק הנושא וגם במקרה הזה, כאשר חשבתי שלא ניתנו לי התנאים הנדרשים לחולל שינוי אמיתי במשטרה ובביטחון האישי של כולנו, העדפתי לוותר על התפקיד. כאיש המחנה הלאומי שהשקיע לא מעט כדי שננצח בבחירות זו לא הייתה החלטה קלה עבורי, אבל לא חשבתי שאני הנושא, ואיני סבור כך גם כעת".

כבר לא מחייך. אלקין לצד נתניהו, בהשבעה לפני שבוע וחצי (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
כבר לא מחייך. אלקין לצד נתניהו, בהשבעה לפני שבוע וחצי(צילום: גיל יוחנן)
 

הוא הוסיף: "אני לא חושב שהנושא העיקרי הוא הפוליטיקה, כיפופי הידיים וזוטות מן הסוג הזה. השאלות שצריכות להישאל הן על הנושאים והמהות: הביטחון האישי שלנו, מצבה הערכי של המשטרה וניסיונות החרם והדה-לגיטימציה נגד ישראל המתפשטים בעולם. נדמה לי שכעת, משהובטחו לי הכלים המתאימים, יש לי היכולת לפעול ולהביא לשינוי".

 

בפתח ישיבת סיעת המחנה הציוני היום תקף יו"ר המחנה הציוני, יצחק הרצוג, את ראש הממשלה נתניהו על פיצול סמכויות השרים בממשלתו. "זה מופע כיסאות מוזיקליים", אמר. "ביבי בישל דייסה ומביא אותה לאישור הכנסת. לאלקין סמכויות ותקציבים מגלנט, לארדן מאלקין, לכחלון, גם מאלקין, לסילבן מחוטובלי, לשר החלל משר הכוכבים, לשר התקשורת מהשר המיוחד לענייני סמסים... ולבגין, לבגין כלום לא נשאר".

 

היום אישרה מליאת הכנסת את בקשות הממשלה לחלוקה מחודשת של סמכויות בין משרדי הממשלה, בהן להעביר לשר האוצר את סמכויות שר הבינוי שהוקנו לו בחוק רשות מקרקעי ישראל ולחלק את המשרד למודיעין – למשרד המודיעין ולמשרד לנושאים אסטרטגיים. 58 ח"כים תמכו בבקשה זו ו-56 התנגדו. כמו כן ביקשה הממשלה להעביר את שטח הפעולה של רשות מקרקעי ישראל ממשרד הבינוי למשרד האוצר – ולבקשה זו לא נדרשה הצבעה.


פורסם לראשונה 25/05/2015 19:06

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
אלקין ונתניהו
צילום: גיל יוחנן
מומלצים