שתף קטע נבחר

מנהלת בעיריית אור יהודה: "ניסיתי לעצור הטרדות - והועברתי מתפקידי"

מכתב של עובדת עיריית אור יהודה מגולל התנכלות לכאורה מצד ראש העיר דוד יוסף, העצור בחשד למעשים מגונים והטרדות מיניות: "ביקשתי ממנו להפסיק להטריד עובדת - והמחלקה שלי נסגרה. הועברתי מהתפקיד, העובדים פוטרו - ועבודתי הופרטה"

 

מכתב ששלחה מנהלת אגף בעיריית אור יהודה למבקר המדינה מתאר את ההטרדות שעברה לכאורה עובדת בעירייה מצד ראש העיר דוד יוסף. אותה מנהלת גם התלוננה במשטרה. מוקדם יותר היום (ב') הותר לפרסום כי הוא ראש העיר החשוד במעשים מגונים והטרדות מיניות נגד עובדות.

 

"אני מנהלת אגף זה 18 שנה", כתבה מנהלת האגף. "באוקטובר 2014 ניגשה אליי עובדת במחלקתי וביקשה את עזרתי מאחר שראש העיר הטריד אותה. פניתי אליו וביקשתי שיניח לה. ראש העיר אמר לי 'את מקטינה אותי, אני ראש העיר'". לפי המכתב, לאחר כמה ימים נדרשה אותה מנהלת אגף לעבור לתפקיד אחר, להבנתה - עקב "הנחייה מגבוה".

 

במכתב כתבה: "בדצמבר הגשתי תלונה אצל הממונה על הטרדה מינית כנגד דוד יוסף. עד לרגע כתיבת מכתבי לא קיבלתי כל מענה. ב-17.2.2015 הגשתי תלונה נגד ראש העיר בלהב 433. נשים נוספות הגישו תלונה ונפתחה חקירה. במרס כונס הדירקטוריון לאשר את העברת האגף שלי לידיים פרטיות. עובדי האגף זומנו לשימוע, וב-30.4 קיבלתי מכתב הזמנה לשימוע טרם פיטורין. כל הליך הפרטת האגף נבע מנקמנות על שהעזתי להגן על עובדת בשעת מצוקה". בסיום המכתב היא ביקשה הגנה ממבקר המדינה.

ראש העיר אור יהודה בבית המשפט (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
ראש העיר אור יהודה בבית המשפט(צילום: מוטי קמחי)

במכתב המיועד ליועץ המשפט יהודה וינשטיין, כתבה עורכת דינה עו"ד רוני אלוני סדובניק: "הנדון: התערבותך בעצירת פיטורי עובדי אגף בעיריית אור יהודה שהעזו להתלונן". היא הסבירה: "מרשתי עובדת עיריית אור יהודה זה 18 שנים ומכהנת בתפקיד מנהלת מחלקה. בעלה עובד בעיריית אור יהודה זה 25 שנים. אחת העובדות הכפופות למרשתי, אישה נשואה ואם לילדים, הגיעה אליה מבוהלת עם תלונה על הצעות חוזרות ונשנות מצד ראש העיר מר דוד יוסף הדורש כי היא תתלווה אליו לארוחת צהריים וכיוצא בזה, הצעות שלא נאותה להיענות להן. ראש העיר הגיע בעצמו למחלקה ודרש מהעובדת להתלוות אליו ל'הפסקה'. מרשתי הזמינה אותו לחדרה והסבירה לו כי העובדת איננה מעוניינת בהצעותיו. במענה לכך אמר ראש העיר: 'את מקטינה אותי, אני ראש העיר'.

 

"מרגע התרחשות עימות זה, תוך זמן קצר הודיע ראש העיר באמצעות שליחיו למרשתי, לבעלה ולכל עובדי המחלקה שלה כי החל מעוד ארבעה ימים, בראשית יוני 2015, מפוטרים כולם והפעילות הכוללת של המחלקה תופרט ותועבר לגורם חיצוני. יש חשש כבד כי מדובר בהתנכלות על פי הגדרת החוק למניעת הטרדה מינית. איש לא הושיט יד למנוע את השערורייה המתגבשת מול עיניהם, כל שומרי אור יהודה נרדמו כולם. למיטב ידיעת מרשתי ראש העיר נעצר היום ולא מן הנמנע כי ברשות המשטרה ראשית ראיות לא רק להטרדות מיניות והתנכלות כלפי מי שניסה לסייע למוטרדת, אלא גם ראיות לשימוש אסור בכוח המשרה ועוד. אי לכך, נבקשך להפעיל את סמכותך ולהורות ליועץ המשפטי לעיריית אור יהודה וליועץ המשפטי של מרכז השלטון המקומי או משרד הפנים להקפיא מיידית כל מהלך שיביא לפיטורי מרשתי או מי מעובדי מחלקתה".

מעצרו הוארך בשישה ימים (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
מעצרו הוארך בשישה ימים(צילום: מוטי קמחי)

בית משפט השלום בראשון לציון האריך אחר הצהריים בשישה ימים את מעצרו של דוד יוסף, ראש העיר אור יהודה החשוד בביצוע שורה של עבירות מין תוך ניצול מרותו. היחידה הארצית לחקירות הונאה מייחסת ליוסף ביצוע מעשים מגונים, הטרדות מיניות, מרמה, הפרת אמונים ושיבוש מהלכי משפט. חלק מהקורבנות היו בעלות תפקיד בעירייה או בגופים הקשורים אליה.

 

השופט עמית מיכלס קבע לאחר שעיין בתיק כי "קיים חשד סביר ואף מעבר לכך הקושר את החשוד למיוחס לו. במהלך השנים שבהן כיהן החשוד כראש עיריית אור יהודה ניצל את מעמדו, הטריד נשים רבות, רובן עובדות בעירייה. הוא אף ניסה להשפיע על חלקן". השופט מיכלס הוסיף כי "נגד החשוד יש עילת מעצר של מסוכנות לנוכח המיוחס. מדובר במספר רב של נשים שאותן הטריד לכאורה החשד ובחלקן ביצע לכאורה מעשים מגונים. עיינתי בפעולות החקירה הנדרשות, מדובר במספר רב ביותר של פעולות חקירה שאותן מבקשת היחידה החוקרת לבצע".

 

לפי החשד, ראש העיר פעל בשיטה ברורה: הוא נהג להזמין אישה לארוחה, ואם נענתה לחיזוריו - היא הייתה מקבלת הטבות כגון קידום בעבודה או טובות

הנאה אחרות. נשים שלא נענו לחיזוריו היו מקבלות בתגובה יחס פוגעני או התנכלות אחרת. בשלב מסוים, חושדים החוקרים, הבין ראש העירייה שכמה מהנשים מתכוונות להתלונן על מעשיו, הוא ניסה להניא אותן מכך וגרם לשיבוש חקירה.

 

יוסף, בן 56, מכהן בתפקידו בשמונה השנים האחרונות. קודם לכן הוא התמודד שלוש פעמים לתפקיד אך לא זכה בו. הוא נשוי ואב לשניים ובצה"ל שירת כלוחם בגדוד 202 של חטיבת הצנחנים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
ראש העיר דוד יוסף בבית המשפט
צילום: מוטי קמחי
צילום: מוטי קמחי
עו"ד רוני אלוני סדובניק
צילום: מוטי קמחי
מומלצים