שתף קטע נבחר

"המעבר לאוצר ייאלץ חישוב מסלול מחדש"

בכנס נדל"ן שנערך בת"א התייחס מנכ"ל משרד הפנים, ד"ר שוקי אמרני, למעבר הצפוי של מינהל התכנון ממשרד הפנים למשרד האוצר, כפי שאישרה הממשלה השבוע, ולרפורמה בחוק התכנון והבנייה: "לא ערוכים"

"המעבר הצפוי של מינהל התכנון ממשרד הפנים לאוצר מהווה שינוי דרמטי שיחייב לחשב את מסלול העבודה שלנו מחדש". כך אמר היום (ד') מנכ"ל משרד הפנים, ד"ר שוקי אמרני, בכנס התכנון והבנייה השנתי של משרד עוה"ד אגמון ושות' רוזנברג הכהן ושות' ומרכז הלכה ומעשה שנערך בתל-אביב. מדבריו של אמרני ניתן היה להסיק כי מדובר בשינוי שעלול להקשות על התוכנית להורדת מחירי הדיור, שכן יש מלאי תכנוני של קרקעות לבנייה.

 

כותרות אחרונות בנושא בערוץ הנדל"ן :

 

הוא הביע את החשש כי העברת מנהל התכנון למשרד האוצר תיצור קשיים בדרך לצמצום פערים בין רשויות מקומיות. זאת משום שלדבריו, "הפעילות שאנחנו עושים בתחום המוניציפלי מושפעת ממערכת התכנון - למשל חלוקת הכנסות, שינויי גבולות ועסקאות מקרקעין. נצטרך למצוא את הדרך לקדם את השלטון המקומי לאור השינויים".

 

"מאז 2012 אנו עדים לגידול דרמטי באישור תוכניות בנייה", הוסיף אמרני, "ב-3 החודשים האחרונים הותמ"ל (הוועדה לקידום מתחמים מועדפים לדיור - ה.צ) אישרה כמעט 30 אלף יחידות דיור, אבל הבעיה היא במימוש שלהן". הוא התייחס לכך שלצד הקמת דירות יש צורך בטיפול בתשתיות, וציין כי צריך לטפל בחסמים הבירוקרטיים, על כל המשמעויות התקציביות הכרוכות בכך - "ולחבק את השלטון המקומי". אחרי הכל, הוסיף, "אף אחד לא רוצה לחיות במקום שבו מערכת הביוב קורסת".

 

"לא ערוכים לרפורמה בתכנון ובבנייה"

אמרני התייחס לרפורמה בחוק התכנון והבנייה שאמורה להיכנס לתוקף בינואר 2016. "על פי מיטב הכרתי, מרבית הוועדות המקומיות לתכנון ולבנייה לא ערוכות ליישום הרפורמה", הבהיר. לדבריו, "יש ועדות מקומיות עם מחסור בכוח אדם, מערכות מחשוב וידע. הוועדות אמורות לקבל סמכויות רבות ולפעול במתכונת שונה ממה שנהוג היום, ואכן נעשתה פעילות מסיבית מצידנו, אבל התהליכים לוקחים זמן. בפגישות שקיימתי לאחרונה עם מהנדסים של עיריות גדולות שמעתי חששות, שלא נדבר על ועדות מקומיות של רשויות חלשות".

 

"אני לא רוצה לדמיין מצב שבו מתחילים עם הנושא הזה וישנן ועדות מקומיות שמסיבה כלשהי לא ערוכות לעמוד במשימה", הוסיף מנכ"ל משרד הפנים. "את הרפורמה צריך לעשות, אבל אולי לדחות את המועד כדי להבטיח שכל הרשויות המקומיות יהיו מסוגלות למלא את תפקידן. אחרת אנחנו עלולים למצוא את עצמנו במקום לא טוב, הכאוס והנזק עלול להיות בלתי הפיך".

 

אמרני התייחס גם ליישובים שבהם רמת הסיכון לרעידות אדמה גבוהה, אך ערכי הקרקע נמוכים ולכן יזמים לא פועלים בהם במתווה של תמ"א 38. "במקומות אלה המדינה צריכה להשתתף בתקציב כדי לתת מענה. אין לי צל של ספק שהכספים שהמדינה תוציא אם יקרה אסון יהיו גדולים מכל השקעה היום. לא צרכים לכך הוכחות - מדי פעם רואים מחזות כאלה במקומות אחרים", אמר.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
שוקי אמרני, מנכ"ל משרד הפנים. מדבריו ניתן להסיק שהשינוי עלול להקשות על התוכנית להורדת מחירי הדיור
צילום: גיל יוחנן
מומלצים