שתף קטע נבחר

שביתת פתע בנמלי אשדוד וחיפה; יו"ר ועד נמל אשדוד התפטר

ועדי העובדים של הנמלים באשדוד ובחיפה הודיעו על קיום שביתת פתע על רקע פגיעה בזכויות העובדים. המהלך בוצע ללא ידיעת ההנהלות. במקביל יו"ר ועד עובדי נמל אשדוד התפטר מתפקידו. הנהלות הנמלים: "מדובר בשביתה פראית ללא סיבה. פועלים להחזרת העובדים מיידית לעבודה"

דרמה בנמלי אשדוד וחיפה: ועד העובדים של נמל אשדוד הודיע הערב (ד') על קיום שביתת פתע בנמל על רקע פגיעה בזכויות העובדים ובהמשך הודיעו גם עובדי נמל חיפה כי הם מצטרפים לשביתה. המהלך בוצע ללא ידיעת ההנהלה וכעת נעשים מאמצים לברר את פשר השביתה.

 

ועד נמל אשדוד: ההנהלה רוכשת דגל ב-400 אלף שקל

נמל חיפה: העובדים פתחו בשביתה כללית במפתיע

הכרזה על הקמת שני נמלים פרטיים

 

מוועד העובדים נמסר כי "בשל פגיעה מתמשכת בזכויות עובדי הנמלים מצד שר התחבורה וממשלת ישראל, החליטו עובדי נמל אשדוד וחיפה לפתוח בשביתה מיידית. העובדים רואים למול עיניהם כיצד ממשלת ישראל פוגעת בפרנסתם, בזכויותיהם ובעתידם שלהם ושל בני משפחותיהם". כעת העובדים מכונסים לאסיפות הסברה.

 

במקביל להודעת העובדים, הודיע יו"ר ועד נמל אשדוד, אבינועם שושן, כי הוא מתפטר מתפקידו מסיבות אישיות.

נמל אשדוד (צילום: אבי רוקח) (צילום: אבי רוקח)
נמל אשדוד(צילום: אבי רוקח)
 

 

ברקע לשביתה: גרירת המו"מ מול העובדים והגעת הסינים

מחר אמור להתקיים טקס החתימה על חוזי ההפעלה של הנמלים החדשים בחיפה ובאשדוד שייפתחו בתחילת העשור הבא. בטקס ישתתפו שר התחבורה ישראל כץ, השגרירים ההולנדי והסיני, בכירי החברות הזוכות מהולנד וסין ובכירי חברת נמלי ישראל. ככל הנראה, שביתת הפתע היא צעד מחאה מקדים לפתיחת שוק הספנות לתחרות.

 

גורם בנמל חיפה סיפר כי הוועדים נפגשו היום בתל אביב בעקבות תחושתם שהמדינה גוררת את המשא ומתן מולם ובמקביל מתכננת לחגוג בטקס ענק עם הסינים בנמל אשדוד את זכייתם בהפעלת הטרמינלים החדשים.

 

"המו"מ נגרר ולא מדברים עם העובדים, ובמקביל חוגגים עם הסינים. המדינה גוררת רגלים בצורה לא סבירה והם צריכים לשתוק כשחוגגים עם הזכיינים".

 

הגורם העריך כי הלילה יפנו הנמלים לבית הדין לעבודה לבקש צו מניעה נגד השביתה הפראית. "נכון לעכשיו יש 2-3 אוניות בנמל שיחכו עד שהשביתה תסתיים. אם יחכו יממה, זה לא נורא. אך אם יחכו יותר - תהיה בעיה. אבל אני לא מאמין שזה יקרה". 

תגובת הנהלת נמל אשדוד: "לפני שעה קלה פרצה שביתה פראית בנמל אשדוד. הנהלת נמל אשדוד רואה את השביתה בחומרה רבה ומתכוונת לנקוט בכל האמצעים העומדים לרשותה כדי להשיב את העבודה לסדרה בהקדם האפשרי. ההנהלה כבר פנתה באופן דחוף לביה"ד האזורי לעבודה בבקשה להורות לעובדים לשוב לעבודה.

 

"הנהלת הנמל מודיעה כי תעשה הכל כדי למנוע הישנות של מקרים דומים בעתיד ולשמור על מהלך עבודה תקין".

 

מנמל חיפה נמסר בתגובה: "בנמל חיפה פרצה שביתה פראית ללא שנציגי הוועד או ההסתדרות נתנו לכך כל התראה או סיבה. הנהלת נמל חיפה פונה מיידית לבית הדין האזורי לעבודה בחיפה בדרישה להחזיר את העובדים מיידית לעבודה". 

 

בהכנת הידיעה השתתפו בילי פרנקל, אחיה ראב"ד וליאור גוטמן מכלכליסט

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלעד גרשגורן
נמל אשדוד
צילום: אלעד גרשגורן
מומלצים