שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  המדינה תצטרך לחשוב מחדש על הסדרת תחום הקנאביס

  בג"ץ הורה היום למדינה לדון מחדש בתוכנית שעוררה את זעמם של מגדלי הקנאביס הרפואי. חגי הילמן, יו"ר שולחן מגדלי הקנאביס הרפואי: "ההחלטה עשויה למנוע את התמוטטות הענף"

  האם התוכנית להסדרת תחום הקנאביס הרפואי של משרד הבריאות תרד לטימיון? בג"ץ הורה היום למדינה לדון מחדש בתוכנית שעוררה את זעמם של מגדלי הקנאביס הרפואי.

   

  עוד על קנאביס רפואי:

  מחקר ישראלי קבע: קנאביס רפואי באמת יעיל?

  חשיפה: מהן המחלות שיעניקו לכם אישור לקנאביס?

  איכילוב: בעקבות אלימות - אין מרשמי קנאביס

   

  משרד הבריאות, בראשות השרה לשעבר יעל גרמן, החליט להעביר את האחריות על תחום הקנאביס הרפואי לחברת "שראל" שמפיצה ציוד רפואי לבתי חולים. הממשלה הצביעה בעד התוכנית, אך הדבר גרר התנגדות של מגדלי הקנאביס הרפואי, שטענו שהם פיתחו את התחום במשך שנים בישראל והתוכנית תגרום להוצאתם מהשוק.

   

  "זמן יקר בוזבז על חשבון החולים"

  היום פסק בג"ץ בעתירה שהוגשה נגד המדינה. הוא הורה למשרדי הבריאות והאוצר לשקול אם יש מקום לעבור בכנסת בדרך להסדרת הנושא, ולא בהחלטת ממשלה כפי שהיה עד כה. בגישה זו תמך שר הרווחה הנוכחי חיים כץ, ששימש כיו"ר ועדת הבריאות של הכנסת ותמך בפיתוח הקנאביס הרפואי בישראל.

   

  "חבל שגרמן חיבלה בהסדרה וחוסר נסיונה הביא אותה להחלטה לעקוף את הוועדה והכנסת", הגיב אתמול כץ. "זמן יקר בוזבז על חשבון החולים המשוועים לטיפול בקנאביס רפואי. אני מאמין כי הממשלה תסדיר את הנושא בצורה ראויה שתביא מקומות תעסוקה חדשים והכנסות רבות למדינה מייצוא הידע והיכולות של המגדלים הישראלים, שהם ללא ספק פורצי דרך".

   

  בנוסף, המדינה התבקשה לדון מחדש במתווה שתכננה, לפיו יהיו שבע חוליות בשרשרת האספקה עד לחולה, החל מהמגדלים, דרך המשנעים ועוד. בדיון אמר השופט חנן מלצר כי מדובר בתהליך מסורבל מאד.

   

  סכנה של בריחת ידע לחברה פרטית

  משרדי הממשלה גם התבקשו לדון במעמד של "שראל" בעצמה בכל הנוגע להסדרה. השופטים הזהירו את המדינה מפני בריחת הידע אל חברה פרטית. השופט מלצר אמר: "יש מצב שהידע המקצועי בורח מהרגולטור. בדרך שאתם עושים, הרגולציה מטבע הדברים, מלבד זה שהיא מסובכת, לא תהיה רגולציה, הכל יברח".

   

  חגי הילמן, יו"ר שולחן מגדלי הקנאביס הרפואי, הביע שמחה על ההחלטה: "מדובר בקרן שמש ותקווה גדולה לאלפי חולים הממתינים למזור. ההחלטה עשויה למנוע את התמוטטות הענף. אנו מקווים שהמשלה הנכנסת תגלה הבנה וחמלה, ותפעל להסדרת הנושא בדרך מסודרת כדי לסייע לחולים, ולא באמצעות מונופלים".

   

  ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "נלמד ונכבד את החלטת בית המשפט".

   

  אלימות נגד אנשי צוות

  תחום הקנאביס הרפואי מעורר מחלוקת במיוחד בשנים האחרונות. בתוך שנים ספורות מספר הרשיונות לצריכת קנאביס רפואי זינקו מבודדים למעל 15 אלף, ומשרד הבריאות החליט להסדיר את הנושא.

   

  במקביל להחלטת הממשלה שהעבירה את האחריות ל"שראל", חולים רבים טוענים בשנים האחרונות שהם מתקשים להשיג רישיון. הדבר גרם לתסכול רב, והוביל אותם, כמו גם מטופלים אחרים שאינם זכאים לקבלת רישיון, להתנהג לעתים באופן אלים כלפי רופאים.

   

  בעקבות כך, בחלק מהמקומות נאלצו להתקין לחצני מצוקה למקרה של אלימות נגד אנשי צוות. הערב אף פורסם בערוץ 2 שלאחרונה מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' ארנון אפק, ומנהל יחידת הקנאביס הרפואי במשרד, יובל לנדפשט, החלו לקבל איומים על חייהם על רקע נושא הקנאביס הרפואי.   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: דימה חבר, תיקון עולם
  תחום מעורר מחלוקת, במיוחד בשנים האחרונות
  צילום: דימה חבר, תיקון עולם
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים