שתף קטע נבחר

התוכנית: עוד מכלים מסוכנים במפרץ חיפה

פעילי איכות סביבה חוששים שמפעל דור כימיקלים יקדם תוכנית להקמת מכלים חדשים, וייעזר לשם כך בעירייה. לטענתם, "רק לפני חודש המפעל נקנס ב-1.8 מיליון ש' כשניסה להסתיר דליפת חומרים מסוכנים". אבל בעירייה מתעקשים: "אין בקשה להקמת מתקנים, ואם תהיה - היא לא תאושר"

 

מפעלים מזהמים במפרץ חיפה ()
מפעלים מזהמים במפרץ חיפה

מפעל דור כימיקלים עשוי להציב סמוך לקו החוף בחיפה חוות מכלים לאחסון חומר רעיל מסוג מתנול. פעילי איכות סביבה חוששים שהמפעל יגיש בימים הקרובים בקשה בנושא לעיריית חיפה - ושזו תאושר. כך נודע היום (ב') ל-ynet. ממפעל דור כימיקלים לא נמסרה תגובה למרות פנייה בנושא.

 

מנהלת עמותת אזרחים למען הסביבה, ליאורה אמיתי, אמרה בתגובה כי "רק לפני כחודש נקנס המפעל ב-1.8 מיליון שקל בשל ניסיון להסתיר דליפת חומרים מסוכנים והיעדר דיווח על התקריות. למפעל יש גם עבר עשיר בעברות סביבתיות, לכן כל בקשה של המפעל להגדלה או לתוספות של בנייה ואו אחסון חומרים מסוכנים - חשודה בעינינו, ואין לאשרה".

דור כימיקלים (צילום: גיל נחושתן) (צילום: גיל נחושתן)
דור כימיקלים(צילום: גיל נחושתן)

פצצה מתקתקת של חומרים מסוכנים במפרץ חיפה. ארכיון  (צילום: אבישג שאר-ישוב) (צילום: אבישג שאר-ישוב)
פצצה מתקתקת של חומרים מסוכנים במפרץ חיפה. ארכיון (צילום: אבישג שאר-ישוב)
 

המפעל שוכן בלב אזור תעשייתי במפרץ חיפה ותוצריו משמשים את תעשיית הכימיה, הבנזין, הפרמצבטיקה, החקלאות, הפלסטיק ועוד. ב-2010 החלו בדור כימיקלים לפעול למימוש תוכנית הכוללת גם הקמת מתקנים חדשים, ואישור בדיעבד של מתקנים שנבנו ללא היתר. התוכנית של דור כימיקלים אושרה כבר על ידי המשרד להגנת הסביבה, לאחר דיון בהתנגדות וכמה שינויים. בין היתר ביקשו במשרד כי חוות המכלים שצפויה לקום תאחסן מתנול (סך הכול שבע מכליות), שהוא חומר נדיף יותר. האישורים הסופיים לתוכנית ניתנו ב-2013, אך כאמור לא כל המכלים נבנו.

 

תוקף אישור הוועדה לתוכנית יפוג בעוד כמה ימים, ובארגונים הירוקים חוששים שהמפעל יגיש בקשה חדשה לוועדה המקומית וזו תאושר. יש לציין כי דור כימיקלים מתכננת להקים מפעל לייצור מתנול בנגב, בנאות חובב. בעירייה הבהירו כי גם אם תוגש בקשה להקמת אותם מכלים - היא לא תאושר.

 

עיריית חיפה: לא נאשר

מעיריית חיפה נמסר: "אין בקשה להקמת מתקנים חדשים, ואם תהיה היא לא תאושר. כמו כן, נהרוס מתקנים קיימים. עמדת העירייה בנושא חד-משמעית ובלתי מתפשרת - כל עוד לא תוכן תוכנית פעולה מקיפה למפרץ חיפה על ידי הממשלה, לא יותרו כל תוכניות ומתקני תעשייה נוספים במפרץ".  

המפעלים במפרץ חיפה (צילום: ג'ורג' גינסברג) (צילום: ג'ורג' גינסברג)
המפעלים במפרץ חיפה(צילום: ג'ורג' גינסברג)

 

מהנדס העיר אריאל וטרמן אמר בשיחה עם ynet כי המפעל טרם הגיש בקשה חדשה: "לא הוגשה לעירייה כל בקשה להקמת מתקנים. ב-2013 אושרה בקשת לגליזציה למתקנים קיימים. בתוך כך נדרש המפעל להרוס מתקנים קיימים ולהתקין אמצעים לצמצום פליטות על פי דרישת המשרד להגנת הסביבה. מאז כאמור לא הוגשה כל בקשה נוספת. ובכל מקרה מדיניות העירייה והוועדה המקומית היא חד-משמעית: לא תאושר ולא תתאפשר כל תוספת או מתקן מזהם".

 

כבר ב-2010 כיכבה ההתנהלות בנושא בדו"ח מבקר המדינה, שם כונה המפעל "מפעל א'". בבדיקה התריע הדרג המקצועי בפני הוועדה המקומית כי הבקשה כוללת תוכנית פיתוח והרחבה מקיפה של המפעל, וכי המתקנים החדשים שבדור מבקשים להקים הם בעלי פוטנציאל להשפעה סביבתית: סיכונים, זיהום אוויר, ריחות ועוד.

 

משרד המבקר העיר בחומרה לוועדה על כך שבתחום שיפוטה הוקמו מבנים, מתקנים ועמדות מילוי למכליות ללא היתרי בנייה ובלי שפיקחה על הליך הקמתם. "על הוועדה המקומית ליזום פיקוח ואכיפה על בנייה בלתי חוקית", נכתב בדו"ח, "ולא לסמוך על כך שהמידע יגיע אליה נוכח בקשה של מפעל א' ללגליזציה משיקוליו". רק לאחר הליך ערר והתערבות פעילי איכות סביבה בעיר שונתה במעט התוכנית.

 

מפעל דור כימיקלים זכה לכבוד המפוקפק להופיע ברשימה האדומה הסביבתית של החברות הציבוריות ל-2014 (יחד עם חברות כמו כימיקלים לישראל, בתי זיקוק לנפט בע"מ, אפריקה ישראל להשקעות בע"מ ועוד רבים אחרים). מעבר לכך, מדובר במפעל המפר ברגל גסה את החוק ופוגע באיכות הסביבה ובאיכות חייהם של תושבי המפרץ באורח שיטתי.

 

במשרד להגנת הסביבה מציינים כי מדובר בתוכנית מ-2010 הכוללת גם הקמת מתקנים חדשים לטיפול בזיהום אוויר. "בעקבות התנגדות המשרד להגנת הסביבה לתוכנית המקורית שכללה אחסון חומרים בעלי פוטנציאל זיהום גבוה, הגיש המפעל לוועדה המקומית לתכנון ולבנייה בחיפה תוכנית חלופית לאחסון מתנול שאינו נדיף לסביבה", נמסר. "המשמעות היא כי לא יהיה גידול בפליטות לאוויר. המפעל נדרש לעמוד בתקנים מהמחמירים באירופה ולאחרונה המשרד הגנת הסביבה אף הוציא צו סגירה לחלק ממתקני המפעל בשל הפרות סביבתיות".

 

היסטוריה של עבירות סביבתיות

8 בפברואר 2015

ביקורת פתע של אנשי המשרד להגנת הסביבה במפעל דור כימיקלים שבמפרץ חיפה חשפה דליפה של חומר החשוד כחומר מסוכן. בדיקות המעבדה שבוצעו לחומר הוכיחו כי מדובר בשילוב של חומרים מסוכנים שונים הרעילים לאדם ולסביבה.

 

צוות המשרד הגיע למפעל לפני כחודש וחצי כדי לבצע בדיקת פתע בארובת המפעל. בזמן הבדיקה הורגש במקום ריח חריף ומקורו אותר בחומר שנמצא על רצפת המפעל. אנשי המשרד בדקו את השטח עם אמצעי הגנה ומסכות אב"כ וגילו כי מקור הדליפה הוא צינור לא תקין. המפקחים דגמו את החומר שדלף, אך עוכבו על ידי עובדים במפעל שניסו לנקות את הממצאים בעזרת חומרי ניקוי.

 

10 בפברואר 2015

מנהל מחוז חיפה במשרד להגנת הסביבה, שלמה כץ, הוציא צו מנהלי למניעה או צמצום של זיהום אוויר ממתקן השבת הממסים של מפעל דור כימיקלים במפרץ חיפה, בשל כשל מערכתי במתקן למניעת זיהום אוויר.

 

29 באפריל 2015

המשרד להגנת הסביבה מתכוון להטיל עיצומים כספיים על מפעל "דור כימיקלים" במפרץ חיפה בסך 1.8 מיליון שקל בשל ניסיון להסתיר דליפת חומרים מסוכנים והיעדר דיווח על התקריות. במשרד שוקלים להוציא צו סגירה למפעל בעקבות תקלה נוספת שהתגלתה בו הבוקר. זאת לאחר שהצו הקודם הוסר לפני כשבועיים. בדיקת האירוע נמשכת.

 

אוקטובר 2013

בירור עובדתי למפעל בנושא פערי מידע בבקשה להיתר פליטה לאוויר לפי חוק אוויר נקי.

 

ינואר 2014

נשלחה התרעה והזמנה לשימוע לפי סעיף 12 לחוק רישוי עסקים, וסעיף 13 לחוק החומרים המסוכנים, בגין הפרת תנאים ברישיון העסק המתייחסים להתקנת אמצעי טיפול למניעת זיהום אוויר, גרימת סיכון סביבתי מצנרת חוץ-מפעלים המיועדת להולכת חומרים מסוכנים, וחריגות בריכוז מלחים בשפכי המפעל התעשייתיים המוזרמים אל מערכת הביוב הציבורית.

 

מאי 2014

כתב אישום הוגש נגד המפעל בגין דליפה מצינור תת-קרקעי חוץ-מפעלי וגרימת זיהום החוף וסיכון לציבור המשתמש בחוף.

 

אוקטובר 2014

הוגשה בקשה לפתיחת תיק חקירה בגין חשד לביצוע עבירות על חוק רישוי עסקים, חוק אוויר נקי, חוק החומרים המסוכנים וחוק המים. בין היתר בגין איחור בהקמת מתקני טיפול בפליטות לאוויר, על חריגות בפורמאלדהיד בארובה ועל איחור בהתקנת מערכת בקרת דליפות מצנרת תת-קרקעית.

 

שנת 2010

דו"ח מבקר המדינה קבע שבשטח המפעל יש בנייה בלתי חוקית רחבה. "תהליך התרחבות המפעל נעשה בלי שנשקלה ההגדלה הניכרת של שטחי האחסון והיקפי הייצור, שהם בעלי פוטנציאל להשפעה סביבתית, לסיכונים אישיים וציבוריים עתידיים, להזרמת שפכים לא מבוקרת, לזיהום אוויר ולמטרדי ריח".

 

4 בספטמבר 2000

בית משפט השלום הטיל על מפעל דור כימיקלים קנס של 40 אלף שקל בגין עבירות על פי חוק מניעת זיהום הים ממקורות יבשתיים, חוק שמירת הניקיון וחוק המים. על פי כתב האישום במפעל אירעה דליפה של שפכי סודה קאוסטיק אל תעלת ניקוז.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המפעלים המזהמים במפרץ חיפה
מומלצים