שתף קטע נבחר

יו"ר המנהלים: מכנסיים קצרים מעוררים מיניות? זה מגוחך

כשברקע צוברת מחאת התלמידות תאוצה, פנה היו"ר למנהלים וביקש להחיל את האכיפה גם על הבנים: "יש לפעול לשוויון מגדרי, לא לפסול רק צד אחד". תלמידות באילת מתכננות להפגין בימים הקרובים, מכתב נשלח גם לשר החינוך נפתלי בנט

מחאת התלמידת ברשת. רוצות אכיפה שווה ()
מחאת התלמידת ברשת. רוצות אכיפה שווה
 

פתרון לבעיית מחאת המכנסיים הקצרים? יו"ר התאגדות המנהלים, מנשה לוי, הורה למנהלי בתי הספר לקבוע קוד לבוש שוויוני שיחול על הבנים והבנות. לדבריו, אם יוחלט לאסור על תלמידות להגיע עם מכנסים קצרים – גם הבנים לא יורשו לעשות זאת. "הטענה כי בנות משדרות מיניות ולכן הדבר נאכף רק לגביהן היא מגוחכת", כתב לוי.

 

המחאה שהחלה בכל רחבי הארץ צברה תאוצה בימים האחרונים. מכתבו של לוי לא מהווה הנחייה חד משמעית למנהלים אלא הנחיה מוסרית למנוע אפליה מגדרית. "מוסדות חינוך יכולים לנצל את תהליך קביעת קוד הלבוש ולהפוך אותו לתהליך חינוכי אמיתי, שבו נוטלים חלק מנהלים, מורים, תלמידים והורים בשיח שתכליתו להגיע לקוד לבוש מוסכם שיעוגן בתקנון בית הספר", כתב לוי.

 

מנהל בית ספר בתל אביב התייחס היום לסוגיה. "תלמידי בית ספר חייבים להגיע עם קוד לבוש מאוד ברור. בנות לא יכולות להגיע לבית הספר עם מכנסיים באיזה אורך שהן רוצות. מנגד אני מסכים שאסור תהיה אפליה והאכיפה צריכה להיות שווה והוגנת בין התלמידים והתלמידות", אמר. 

מכנסיים קצרים. משדרים מיניות? (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
מכנסיים קצרים. משדרים מיניות?(צילום: shutterstock)
  

כך או אחרת, תלמידות בתיכון רבין באילת מתכוונות לקיים הפגנה בימים הקרובים נגד האיסור. "על פי תקנון בית הספר שלנו עלינו להגיע עם מכנסיים באורך הברך ומטה. התקנון הזה מתייחס הן לתלמידים והן לתלמידות, אלא שפועל התלמידים מגיעים עם מכנסיים מתחת לאורך המורשה ולא אומרים להם דבר", טענה תלמידת י"א, ליאור וייץ. "אם אנחנו היינו באות ככה היו שולחים אותנו הביתה. אנחנו ממש לא רוצות שזה יהיה משהו פרובוקטיבי, אבל רוצות שוויון לכולם".

 

טל, תלמידת ט' מבית ספר בחולון סיפרה כי "בימים האחרונים תלמידות שהגיעו עם מכנסיים קצרים מעל לברך לא הורשו להיכנס. למה הבנים יכולים לבוא עם מכנס שהוא מעל לברך ואנחנו לא? בית הספר צריך לחנך לשוויון. אני לא שונה מאף תלמיד אחר. אם יש אכיפה, שתהייה שוויונית. איזה מסר מעביר בית הספר כשלבנים מרשים משהו אחד שלבנות אסור?"

 

מכתב בעניין נשלח גם לשר החינוך, נפתלי בנט, ובו הוא התבקש לפעול לשוויון בין המינים. "למרות שאנחנו לובשות מכנסיים באורך זהה לאלה של הבנים מפלים אותנו לרעה. לא מכניסים אותנו לשיעורים, מונעים מאיתנו בחינות ואף משעים אותנו מבית

הספר בטענה שאנו מסיחות את דעתם של הבנים בשיעור. אדוני שר החינוך, כאן זה לא אירן! אנחנו חיות במדינה דמוקרטית – ואסור שזה יקרה. למה אנחנו צריכות לסבול בחום הגדול עם מכנסיים ארוכים והבנים יכולים ללכת איך שהם רוצים? איך זה יתכן שבמדינת ישראל 2015 יש אפליה כלפי נשים רק בגלל שהן נשים?"

 

אחת התלמידות סיפרה בעמוד הפייסבוק "מפסיקות לשתוק – נלחמות למען החופש והשוויון", כי לראשונה בחייה היא הושעתה מהלימודים, והכל בגלל אורך מכנסיה. "לא הקשבתי למנהלת שאמרה לי לצאת מהכיתה בגלל זה. אמרתי שאם אני יוצאת שגם הבנים שבאו עם מכנסיים קצר יבואו", כתבה התלמידה. "כשאמרתי שזו אפליה היא אמרה בנימה צינית ומבטלת 'טוב אז אני מפלה, עכשיו צאי מהכיתה", כתבה. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים