שתף קטע נבחר

צילום: shutterstock

אלג'יריה בקרב על המיני: "גבר, כסה אשתך"

בזמן שבישראל דנים באורך המכנסיים שלובשים תלמידים, באלג'יריה סוגיית חצאיות המיני בכותרות. מקרה של סטודנטית חשופת ברכיים שלא הורשתה להשלים מבחן באוניברסיטה הצית קמפיין רשת שעבר את הגבול לתוניסיה

 (צילום: מתוך פייסבוק )
(צילום: מתוך פייסבוק )
ב-9 במאי הגיעה סטודנטית אלג'יראית לפקולטה למשפטים בבירה אלג'יר כדי להיבחן במבחן. אך אחד המשגיחים, שהבחין כי החצאית שלה עלתה מעל לברכיים וחשפה כך את רגליה, החליט שלא לתת לה להיכנס ולעבור את הבחינה.

 

"התקנון (של המוסדות האקדמיים באלג'יריה) קובע כי יש להגיע ללימודים בלבוש הולם", אמר הרקטור של האוניברסיטה המדוברת, א-טאהר חג'אר, בראיון לאחד מכלי התקשורת המקומיים במדינה הסונית הצפון-אפריקנית, וגיבה את המשגיח.

 

אלג'יריה החלה לגעוש והסיפור היכה גלים ברשת. הבמאית האלג'יראית סופייה ג'ימא הקימה בתגובה קול מחאה ופתחה דף פייסבוק בשם "הכבוד שלי לא נמצא באורך של החצאית שלי", ובו החלו לעלות תמונות רגליהן החשופות של נשות אלג'יריה הכועסות. המטרה הייתה למחות נגד האוניברסיטה ולייצר אלבום תמונות של "רגליים זועמות".

 

"מה שקרה לאותה סטודנטית היה אכזרי. היא הושפלה ולא רציתי שהיא תרגיש שהיא נמצאת לבדה עם הבעיה הזו. מדובר בדף שתומך בכל אישה שעומדת בפני מצב דומה מכיוון שזו בעיה שחוזרת על עצמה", הסבירה הבמאית, והביעה שביעות רצון מההיענות של אנשים ברשת שהסתכמה בכמה עשרות לפי הפרסומים.

 

היא טענה כי מה שהתרחש מעיד על נסיגה במעמדן של הנשים בחברה ונובע מבעיות חברתיות גדולות. "זה לא קשור לחשיפת הרגליים", אמרה. "זו סוגיה שונה לגמרי. גוף האישה הופך לשדה קרב כל פעם שהמצב במדינה מידרדר".

 

קול קורא לגברים: שמרו על נשותיכם

אולם במקביל להיענות לקמפיין של ג'ימא, נולד בפייסבוק ובטוויטר קמפיין נגדי שאיגד את מי שתמך בדחיית הסטודנטית וחצאיתה הקצרה. במסגרת הקמפיין קראו לגברים "לשמור על נשיהם ולא לתת להן להתלבש בצורה שאינה צנועה בפומבי".

דיון בחברה האלג'ירית. "החצאית שלך קצרה מדי" (צילום: מתוך פייסבוק ) (צילום: מתוך פייסבוק )
דיון בחברה האלג'ירית. "החצאית שלך קצרה מדי"(צילום: מתוך פייסבוק )
 

עמוד הפייסבוק "תהיה גבר ואל תיתן לנשותיך להסתובב בבגדים חושפניים", שנכון לעכשיו הוסר מהרשת, משך אליו אלפי לייקים. בעמוד פרסמו גברים קטעים מהקוראן וכן תמונות של בנות המשפחה שלהם לבושות בצניעות. כמה מהפוסטים השוו נשים לסוכריה על מקל שכאשר עטיפתה מוּסרת היא מושכת אליה זבובים, ובננה שללא קליפתה היא בעצם עירומה.

 

במהרה גלש המאבק מדפי הרשת גם לזירה הפוליטית והציבורית. מזכ"ל מפלגת הפועלים באלג'יריה, לואיזה חנון, התייצבה לצד הסטודנטית וחטפה ביקורת על כך. "אל תעמדו לצדה של הסטודנטית שביזתה את החברה באלג'יריה בכך שיצאה מביתה עם לבוש לא צנוע", צוטט בתקשורת הערבית איש הדת המקומי, עבד אל-פתאח חמדאש, שטען כי ישנם גורמים חילוניים ליברליים הרוצים שלא תהיה צניעות בחוגי החברה האלג'ירית.

 

היום הבינלאומי לחצאית

מחאת הנשים האלג'יריות קיבלה גיבוי גם מהמדינה השכנה - תוניסיה, הנחשבת למתקדמת יותר בנושא זכויות נשים. הפעילה

החברתית ראשיד בן אות'מן החליטה לקיים "יום בינלאומי לחצאית" ופתחה אירוע פייסבוק המזמין נשים מכל העולם להשתתף בו. "עלינו להילחם בפרו-איסלאמיסטים שמשתלטים על השיח", כתבה אות'מן בתיאור האירוע, שעתיד להתקיים ב-6 ביוני.

  

בתוך כך, בעיתוי ספק מקרי, התרחשה תקרית במדינה שמתקשרת לנושא. בימים האחרונים פורסם סרטון בתקשורת הערבית והאלג'ירית שמתעד נער צעיר מפשיט לאור יום צעירה שלבשה מכנסיים קצרים. התקרית התרחשה בעיר תלמסאן שבצפון מערב המדינה ועוררה תגובות משני הצדדים. היו כאלה שגינו את המעשה המטריד של הנער והיו שהלינו על אופן לבושה של הצעירה והאשימו למעשה את הקורבן.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מתוך פייסבוק
החצאית הקצרה תנצח?
צילום: מתוך פייסבוק
מומלצים