שתף קטע נבחר

הקשישה בבית אבות. מה יעלה בגורל הדירה?

בעקבות הידרדרות במצבה עברה בת 91 למוסד סיעודי ועזבה דירה בשכירות מוגנת שבה גרה כ-60 שנה. בעלי הדירה תבעו לאפשר להם להשכיר אותה

בת 91 שהתגוררה בירושלים בשכירות מוגנת עברה לבית אבות סיעודי כתוצאה מהידרדרות במצבה הרפואי. בעלי הנכס פנו לבית המשפט השלום בעיר בבקשה להורות על פינוי רשמי שלה מהדירה כדי שיוכלו להשכיר אותה לאחרים, והשופט מרדכי בורשטין קיבל את תביעתם אחרי ששוכנע כי הקשישה לא צפויה לחזור להתגורר במקום.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

ב-1953 חתמו האישה ובעלה על חוזה שכירות מוגנת בדירה. הם התגוררו בה יחדיו עד אפריל 2012, אז עברה האישה לבית אבות סיעודי בעקבות הידרדרות במצבה הרפואי. בעלה המשיך לגור בדירה עד שהלך לעולמו בדצמבר 2012, ומאז איש לא התגורר בה.

 

מאחר שמדובר בדיור מוגן, חוזה השכירות העניק לקשישה את הזכות להחזיק בדירה לצמיתות תמורת שכר דירה של כמה מאות שקלים בחודש. עם זאת, ישנם מקרים מסוימים שבהם רשאי בעל דירה לדרוש את פינוי הדייר המוגן, בהם גם מקרה של נטישת הנכס.

 

בעלי הדירה – שביקשו לפנות את חפציה של הקשישה מדירתם על מנת שיוכלו להשכיר אותה לאחרים – הגישו תביעה לפינויה בבית המשפט. הם טענו כי המעבר לבית האבות מהווה למעשה נטישה שמקנה להם את זכות הפינוי. בנוסף הם טענו שהחל מינואר 2013 לא שולמו להם דמי שכירות, וכן הצטבר חוב של 550 שקל לוועד הבית.

 

השופט מרדכי בורשטין ציין כי כעקרון אין זה צודק שדייר מוגן ימשיך להחזיק בדירה שכבר הפסיקה לשמש אותו. עם זאת, הוא הדגיש שמעבר לבית אבות אינו נחשב באופן אוטומטי לנטישה משפטית, ויש לבחון נסיבות כל מקרה לגופו.

 

במקרה הזה, קבע, נראה כי מצבה הרפואי של הנתבעת החמיר ואינו מאפשר לה לשוב ולגור בדירה לבדה. בנוסף, אפוטרופוס שמונה עבורה ציין כי הוא מאמין ששהייתה בבית האבות היא הפתרון הרצוי למצבה וגילה.

 

לאחר שבחן את מכלול הראיות קיבל השופט את טענת התובעים שלפיה הדירה ננטשה, והורה על פינויה והחזרתה לתובעים, בנוסף לחיוב הנתבעת בתשלום החוב לוועד הבית. לנוכח התוצאה, ומאחר שבעל הבית המקורי (הורי הבעלים הנוכחיים) והנתבעת היו שכנים שנים רבות, החליט השופט שלא לפסוק הוצאות.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ התובעים: עו"ד יהודית דויטשר ברקן
  • ב"כ הנתבעת: עו"ד אלי מרדכי
  • עו"ד דב דוניץ עוסק בדיני מקרקעין
  • הכותב לא ייצג בתיק

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים