שתף קטע נבחר

"בן דוד אמר לנו לשפוך דלק על אבו חדיר"

אחד הקטינים המואשמים ברצח הנער משועפט עלה להעיד וטען כי לא יכל לסרב לנאשם המרכזי יוסף חיים בן דוד. "הוא אמר שצריך לשפוך על הנער דלק כדי שלא יזהו אותנו". אביו של הנער שנרצח התפרץ לעברו: "אתה שקרן!"

 

כמעט שנה חלפה מאז כתב האישום, והנאשמים ברצח הנער מוחמד אבו חדיר משועפט עולים לדוכן העדים: יוסף חיים בן דוד, הנאשם המרכזי בתיק הרצח, ושני נערים נוספים ששמם אסור לפרסום מעידים הבוקר (ד') בבית המשפט המחוזי בירושלים. אחד הקטינים היה הראשון להעיד וטען כי הסיבה שהצטרף לליל הרצח הייתה התלות שלו בנאשם המרכזי בן דוד. במהלך העדות התפרץ חוסיין אבו חדיר, אביו של הנער שנרצח, לעבר הנאשם והטיח בו: "אתה שקרן".

 

בחודש יולי אשתקד הוגש כתב אישום נגד בן דוד, בן 30 מההתנחלות אדם ליד ירושלים, ונגד שני הנערים הנוספים בגין רציחתו של אבו חדיר, חטיפתו, הכאתו והצתתו למוות. כתב האישום כולל בתוכו גם את ניסיון החטיפה של ילד בן שבע משכונת בית חנינא יממה לפני חטיפת אבו חדיר וכן ניסיון לשרוף מכוניות של פלסטינים וחנות בכפר חיזמא בחודש יוני.

 

לפי כתב האישום, ברגעים האחרונים לפני הרצח היכה הנאשם המרכזי את אבו חדיר וקרא לעברו: "זה בשביל שלהבת פס, זה בשביל משפחת פוגל (שנרצחו בטבח באיתמר - א"מ), זה בשביל שלושת הנערים החטופים".

הנאשם המרכזי ברצח אבו חדיר. יוסף חיים בן דוד, הבוקר (צילום: עפר מאיר) (צילום: עפר מאיר)
הנאשם המרכזי ברצח אבו חדיר. יוסף חיים בן דוד, הבוקר(צילום: עפר מאיר)

בהמשך העדות החל לפרט הקטין את אירועי ליל הרצח. "בן דוד היה בהלוויות של הנערים. הוא היה הרבה יותר להוט וחם. נפגשנו בתחנה המרכזית, קנינו סיגריות ושתינו משקה אנרגיה שהוא קנה כדי לעורר אותנו".

 

הוא המשיך וסיפר כי "נסענו לבנייני האומה ואז הוא (בן דוד) כבר דיבר על זה שהוא רוצה לעלות מישהו לרכב ולהכות אותו. הוא נתן לנו כדורים שירגיעו אותנו. אני והקטין השני אמרנו שזה מסוכן. הסתובבנו הרבה שעות אחר כך. היו חמישה ילדים קטנים שהוא עצר לידם וכל פעם חיפשנו איך להתחמק. כאב לי על הילדים".

 

אז מגיע הנאשם לחלק שבו הכניסו את אבו חדיר לרכב. "הייתי בטוח שבן דוד יזרוק אותנו בצד הדך. לא חשבתי שהוא ייקח אותו ליער ויכה אותו שם. חשבתי שהוא יירד מזה. ברכב היו צעקות והיה לחץ. הגענו ליער ירושלים וכל הנסיעה תפסנו אותו מאחורה. בן דוד שאל איפה הלום ואמר שיש להם (לערבים) 7 נשמות ואז הוא נתן לו שתי מכות עם הלום בראש". בשלב הזה התפרצו הוריו של אבו חדיר והחלו לקלל את הנאשם בערבית.

 

"אמרתי לבן דוד חלאס", המשיך לתאר הנאשם את הרצח. "נכנסתי לרכב ופתאום ראיתי מדורה ענקית והבנתי את המשמעות. לא ראיתי בעיניים שלי שיוסף זה שהדליק אותו, אבל לפי הדיבורים הוא זה שהדליק. אחר כך נסענו לגן סאקר להעלים ראיות. בן דוד נתן לי הוראות מה לעשות ומשם המשכנו לבית שלו באדם".

 

חוסיין אבו חדיר שוב התפרץ בשלב זה. "הם עשו חפלה באדם עם גיטרה". הנאשם השיב כי "בן דוד אמר שאם ישאלו אותנו מה עשינו באותו לילה, נגיד שבאותו לילה ניגנו בגיטרה. היינו בהלם מה נעשה".

 

"בוא נאסוף ילד קטן וניתן לו מכות"

בעדות סיפר מה הוביל לרצח המזעזע והתייחס לאירוע הראשון בכתב האישום, שבמסגרתו ניסו לחטוף ילד אחר שהיה לצד אמו יממה לפני הרצח, סיפר הקטין כי שמע על מציאת גופותיהם של שלושת הנערים החטופים ואז שוחח עם בן דוד. "הוא אמר לי שחייבים לעשות משהו כדי לנקום בערבים. הוא אמר ששלחו לו תמונות של הגופות מרוטשות ושחייבים לנקום", העיד הנאשם.

 

"כשהוא אסף אותי מהבית הוא אמר שחייבים לעשות משהו, תג מחיר, לנקום את נקמת השם. היה לי קשה לומר לו לא", הוסיף הנאשם ונשאל על-ידי עורך דינו ציון אמיר מדוע לא התנגד? "הייתי מאוד תלותי אליו. לא יכולתי לומר לו לא. הייתה לי מלחמה בתוך הלב. פחדתי לעשות משהו, אך מצד שני אני לא יכול לומר לו לא".

 

הנער הנאשם המשיך לגולל את השתלשלות האירועים. "הוא התחיל לנסוע לכיוון בית חנינה ואמרתי לו לא להיכנס לשם. 'שמעתי שמסוכן שם', אמרתי לו. הוא אמר לי בוא נאסוף ילד קטן, נעלה אותו לרכב ונביא לו מכות. אמרתי לו והוא אמר לי שצריך לעשות את זה למען עם ישראל. אמרתי לעצמי שנעביר את הזמן, בן דוד יתייאש ונלך הביתה".

 

"המשכנו לנסוע", ציין הנאשם, "וכל פעם הוא אמר לי אולי את זה ואולי את זה. ראינו אמא עם שני ילדים והוא אמר לי שזו הזדמנות הכי טובה. הייתי מבולבל ואמרתי שאולי אנסה לעשות משהו כדי להיפטר ממנו. הרגשתי שלא בא לי לחזור לרכב ושהוא יצעק עליי".

 

"כשהתקרבתי לילדים חשבתי שאני אקח אותם והוא יצעק ואמא שלו תצעק וככה זה יסתיים. תפסתי את הילד, דחפתי את האמא והיא התחילה לצעוק. הבנתי מה אני עושה, עזבתי אותה ונכנסתי לאוטו. נכנסתי לרכב ויוסף שאל אותי למה לא הכנסתי אותה וכעס עליי". בסיום הדברים הללו התפרץ כאמור אביו של אבו חדיר והטיח בו: "אתה שקרן!".

 

הקטין נשאל על-ידי עורך דינו בנוגע לקשר שלו עם בן דוד, הנאשם המרכזי. "אבא שלי היכה אותי בשנה שלפני המקרה וניתק איתי קשר. בן דוד היה כמו אבא שלי כל התקופה. הוא דאג לי ועשה כל מה שאבא שלי היה אמור לעשות. הוא סייע לי בנושא הישיבות, נתן לי משקפיים, הוא היה בן אדם הכי רגיל, כריזמטי ומגנט לכל מי שסביבו. הוא מילא לי את החוסר בזמן הקרע עם אבא שלי".

מוחמד אבו חדיר (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מוחמד אבו חדיר(צילום: רויטרס)

"לא ידעתי מה זה מניע לאומני עד הרצח"

עו"ד אמיר אמר למרשו שישב על דוכן העדים כי ייחסו לרצח מניע לאומני ושאל אותו אם בבית יש משהו שהתחבר לעניין. "לא דיברו בבית על פוליטיקה. לא ידעתי מה זה ימין ושמאל. עד שנעצרתי, לא ידעתי מה זה לאומני", טען הנאשם. "אמא שלי עובדת עם ערביות, יש לה חברות ערביות והייתי מכין אוכל לעובדים הערבים שאבא שלי היה מביא הביתה".

 

אז נשאל הנאשם מה הוא חושב על מותו של אבו חדיר. "זה מזעזע. קשה לי להאמין שהייתי שותף לכזה מקרה מחריד. זה בכלל לא נכון שתכננתי להרוג אותו. לא חלמתי שום חלום שזה יתגלגל לאן שזה התגלגל".

 

לאחר מכן החלה החקירה הנגדית שמנהל התובע מטעם פרקליטות מחוז ירושלים, עו"ד אורי קורב, שהטיח בנאשם שדבריו היום סתרו את מה שאמר בחקירה. "הכחשת, רצית להגן על עצמך", האשים קורב. הקטין השיב: "בהתחלה הכחשתי, אך תוך כדי חקירה הודיתי. הכחשתי בשביל להגן על השאר".

 

מול ההכחשה הציג קורב קטע וידאו, שבו נראים הקטין ובן דוד מספרים לקטין השני כיצד תקפו באירועי הלילה שקדם לרצח את אמו של הילד שניסו לחטוף תוך שהם מחייכים ומראים בתנועות כיצד הרביצו לה.

 

"איך אתה מסביר שלא התלהבת אם רואים שאתה נלהב?", שאל קורב. "לא שמחתי ולא התרגשתי. הרגשתי בנפש שלי מחובר לבן דוד. הרגשתי חייב לו. כל כך רציתי בקרבתו ולא הייתי מסוגל לומר לו לא", ענה הנאשם.

 

בליל הרצח נסעו השלושה בין שער שכם, ואדי ג'וז ובית חנינה, עד שלבסוף הגיעו לשועפט. הם הסתובבו בשכונה במשך 20 דקות והתווכחו ביניהם את מי לחטוף. אחד מהם אמר: "בואו נחטוף צעיר. אישה צועקת יותר מגבר".

 

על פי כתב האישום, סמוך ל-3:45 הבחינו במוחמד אבו חדיר. שניים מהנאשמים ירדו מהמכונית ופנו אליו במטרה לוודא כי הוא ערבי. אבו חדיר חשד בהם, לכן התקשר לדודו וניסה להתרחק, ולכן הכו הנאשמים אותו והכניסו אותו למכונית חרף התנגדותו. במהלך המאבק בעט הקורבן בעט בראשו של אחד הנאשמים, שבתגובה הטיח בקורבן שהוא ישלם על הבעיטה, ואחר צעק לעברו: "תגמור אותו".

 

עוד נטען בכתב האישום כי במהלך הנסיעה ליער ירושלים, נטען, חנק אחד מיושבי הרכב את אבו חדיר, עד שהתעייף וחברו סייע לו. בעקבות זאת התערפלה הכרתו של הקורבן עד שאבדה לחלוטין. מעט לפני כניסתם ליער ירושלים, ביקש הנאשם הבגיר משני הנערים לקבל לידיו את מכשיר הטלפון של הקורבן. הוא זרק את הסוללה והשמיד הכרטיס.

 

כמה ימים לפני כתב האישום נחשף ב-ynet כי לבן דוד, נשוי ואב לילדים, בעל רקע פסיכיאטרי קשה ושבעבר נעצר בחשד שניסה לחנוק למוות את בתו התינוקת. לידי ynet הגיעו גם תמלילי החקירה של הנאשמים בפרשה. "היינו חמים וכועסים וקבענו שנשרוף לערבים משהו... אמרנו הם לקחו לנו שלושה - בוא ניקח להם אחד". הסביר בן-דוד בחקירתו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים