שתף קטע נבחר

הירי חודש: אזעקה באשקלון, נפילות בדרום

שבוע לאחר ירי הגראד, שוב שיגורים מעזה: אזעקות נשמעו בנתיבות ואשקלון, שתי רקטות נפלו בשטחים פתוחים בשדות נגב וחוף אשקלון. בתגובה תקף הלילה חיל האוויר מטרות טרור ברצועה. תושבי הדרום: "הסרט חוזר על עצמו". לפנות בוקר אותרה הרקטה

 

 

 

שבוע לאחר הירי הראשון של רקטת גראד לשטח ישראל מאז מבצע צוק איתן , שתי רקטות ששוגרו מעזה התפוצצו בדרום: אזעקת צבע אדום נשמעה אתמול בערב (יום ד') מעט לפני השעה 23:00 ביישובי המועצה האזורית שדות נגב, נתיבות, והמועצה האזורית בני שמעון. התושבים שמעו הדי פיצוצים. דקות ספורות לאחר מכן נשמעה אזעקה גם באזור אשקלון. שתי רקטות התפוצצו בשטח ישראל - האחת בשטח פתוח במועצת שדות נגב והשנייה בשטח פתוח במועצת חוף אשקלון. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק. בתגובה לירי תקף צה"ל הלילה שלוש מטרות טרור ברצועת עזה. מצה"ל נמסר כי "צה"ל רואה את האירוע בחומרה, ארגון הטרור חמאס הוא הכתובת ועליו מוטלת האחריות".

ראש מועצת שדות נגב (מימין) עם קב"ט המועצה (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
ראש מועצת שדות נגב (מימין) עם קב"ט המועצה(צילום: רועי עידן)
 

שריד הרקטה שאותרו ליד נתיבות (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
שריד הרקטה שאותרו ליד נתיבות(צילום: רועי עידן)

כוחות מג"ב בדרום (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
כוחות מג"ב בדרום(צילום: הרצל יוסף)

 

גורמים צבאיים מסרו כי שתי רקטות שוגרו מרצועת עזה - האחת מאזור שאטי והשנייה מאיזור נצרים, כאשר אחת נורתה לכיוון נתיבות והשנייה לכיוון אשקלון.  היום (ה') לפנות בוקר אותרה הרקטה בשטח פתוח בפאתי יישוב במועצה אזורית שדות נגב. לא נגרם נזק ואין נפגעים.  

 

בכמה כלי תקשורת ברצועה דווח כי מנגנוני הביטחון בעזה נכנסו לכוננות והודיעו על פינוי המטות השונים. טרם פורסמה הודעה מצד גורמים רשמיים במשרד הפנים ברצועה. כמו כן דיווחו כלי תקשורת פלסטיניים על מזל"טים ומטוסים החגים בשמי הרצועה.

 

שר הביטחון משה יעלון אמר כי "גם אם היורים אמש לעבר שטח ישראל הם כנופיות של סוררים מארגוני ג'יהאד עולמי שמעוניינים לאתגר את חמאס באמצעות ירי לעברנו, אנו רואים בחמאס אחראי למתרחש ברצועה ולא נסבול ניסיונות פגיעה באזרחינו". יעלון ציין כי צה"ל תקף מטרות טרור של חמאס ואמר: "לא נתפשר על ביטחונם של אזרחי ישראל ולא נסכים לחזרה למציאות של טפטופי ירי".

 

גורמי ביטחון מעריכים: "ייתכן שהסיבה לירי לעבר ישראל היא נקמה של הסלאפים בחמאס. זה עדיין לא ברור, אבל אנחנו בודקים את זה עכשיו". בימים האחרונים נרשמו עימותים בין חמאס לבין גורמים סלאפים ברצועה שמזוהים עם ארגון דאעש. שלשום נהרג פעיל סלאפי ברצועה במהלך ניסיון מעצר. הסלפים דרשו מחמאס להפסיק את הלחימה בהם תוך 48 שעות וגם לקחו אחראיות על ירי הגראד לישראל לפני כשבוע.

 

ראש מועצת שדות נגב, תמיר עידאן, אמר: "אנו בקשר עם הצבא כדי לראות אם להיערך להסלמה או מדובר באירוע נקודתי. על כל הסלמה צריך לענות בכוח. אני מקווה שהפעם צה"ל ייתן מכה ושהצד השני יבין שאי אפשר לפתוח את החזית הזו. התושבים מקווים לקיץ של חופש ולא כמו בשנה שעברה. כרגע עדיין לא ידוע לנו על ההנחיות למחר. אנו נקבל החלטה על פי ההתפתחויות הלילה והערכות המצב".

 

"האבסורד הוא ששלשום בתרגיל בחרו לא להלחיץ את חלק מתושבי המועצה ולא השמיעו אזעקה", אמרה ראש מועצת בני שמעון, סיגל מורן. "אנחנו עכשיו עוד מעט שנה אחרי צוק איתן. אומרים לנו כל הזמן להיות רגועים כי אחרי צוק איתן יהיה שקט להרבה זמן. אבל זה מדאיג. אנחנו בחודש יוני עם מסיבות סיום שנה בבתי הספר וזה כאילו הסרט חוזר על עצמו שוב".

 

ראש העיר אשקלון, איתמר שמעוני, אמר: "אותנו לא מעניינים הסכסוכים הפנימיים שלהם. התפקיד שלנו הוא להגן על עצמו ואסור לנוו להיות שאננים. לא נסכים להיות בני ערובה של סכסוכים כאלה או אחרים. אני מצפה ממשלת ישראל שתסביר להם, בדרכה, שיש מחיר לכל טיל שנורה לעברנו. אנחנו סומכים על ממשלת ישראל ומחזקים את ידה בכל החלטה שתקבל. באשקלון הלימודים מתקיים כרגיל ובמקביל השלמנו 90 אחוזים ממיגון מוסדות החינוך".

 

בעמוד הפייסבוק של פיקוד העורף נכתב אמש: "אזרחים יקרים, לפני כמה דקות נשמעה אזעקה ביישובים הבאים: נתיבות, אשקלון, מועצה אזורית בני שמעון ומועצה אזורית שדות נגב. אנו מרעננים את ההנחיות: בהישמע אזעקה או קול נפץ, יש להיכנס למרחב המוגן ולהמתין בו 10 דקות. למציאת אזור ההתגוננות שלכם, היכנסו לאתר פיקוד העורף".

 

יוני ממו, תושב המועצה האזורית שדות נגב, סיפר: "היינו אצל חברים במושב בית הגדי. פתאום שמענו אזעקה. רצנו עם הילדה בת השנתיים שנרדמה בסלון לממ"ד. היא התעוררה בבהלה. גם אני ואשתי נבהלנו. עד עכשיו היא רועדת. זה אבסורד שכשיוצאת השמש והקיץ מתחיל אז יש מי שדואג להרוס לנו את הכול. אני מנהל מחלקת ילדים ונוער במועצה וחלק מהתפקיד זה להיערך לקייטנות. אמרתי לאשתי היום שאני מקווה שאחרי שעבדנו כל כך קשה להכין את הקיץ, שלא תהיה עוד פעם מלחמה שתהרוס לנו הכל. מזג האוויר מתחמם וגם הדרום. אם תהיה מלחמה לא רק קייטנות יבוטלו - כל תוכניות הקיץ לילדים ולנוער ייהרסו. במקום לצאת לחופש ולהתאוורר הם יהיו סגורים בממ"דים ובמקלטים".

 

רק אתמול אמר גורם בכיר במטכ"ל כי "אנחנו פועלים להעצים את הישגי צוק איתן ולצמצם את התעצמות חמאס והג'יהאד האיסלאמי. הרצון הוא לשפר עד כמה שניתן את המעטפת של הרשות הפלסטינית על רצועת עזה. אנחנו בוחנים שורה של פרויקטים לשיפור המציאות הכלכלית מתוך אינטרס מובהק".

 

פלוגת השייח עומר חדיד בית אל-מקדס, אותה התארגנות סלפית המזוהה עם דאעש שהציבה אולטימטום לחמאס לפני כמה ימים, קיבלה אחריות על הירי. בארגון האשימו את חמאס שבמקום להעניק לסלפים את זכויותיהם, מיהרו לשפוך את דמו של אחד מהמוסלמים. הכוונה היא ליונס אל-חונר, אותו פעיל סלפי שחוסל שלשום בחילופי אש עם מנגנון הביטחון של חמאס אחרי שסירב להסגיר את עצמו.

ההודעה שפרסם הארגון שמזוהה עם דאעש ()
ההודעה שפרסם הארגון שמזוהה עם דאעש
 

בארגון ציינו כי אל-חונר "נרצח כדי לרצות את היהודים וכדי לסייע לאחיהם האסירים בבתי הכלא של חמאס". בסיום נאמר: "אנחנו מדגישים כי אנחנו ממשיכים בדרכנו ובג'יהאד נגד אויביו של אללה היהודים. אף אחד לא יעמוד בינינו לביניהם, יהיה אשר יהיה, בעזרת אללה".

 

מוקדם יותר השבוע דווח כי אנשי הארגון לקחו אחריות גם על שיגור רקטת הגראד מהרצועה לישראל בשבוע שעבר, הגראד הראשון שנורה משטח הרצועה מאז מבצע צוק איתן. לטענה זאת אין אישור מכל גורם אחר.

 

"בני ערובה של מחבלים בעזה"

ח"כ חיים ילין (יש עתיד), לשעבר ראש מועצת אשכול שבעוטף עזה, אמר בתגובה לירי אל עבר ישראל: "אסור לתת לירי להימשך, בטרור צריך להכות בכל הכוח ולא להסתפק בהפגזת כמה דיונות, אחרת ניפגש כל קיץ במלחמות ללא תכלית במקום בבריכת השחייה. העובדה כי מבצע צוק איתן הסתיים מבלי שהושג מהלך מדיני זוהי טעות אסטרטגית המחייבת תיקון. יש לייצר מנגנון מדיני שכולל את ארצות הברית, האיחוד האירופאי ומדינות ערב המתונות שמהותו התניה ברורה כך שלא יתקיים שיקום עזה מבלי שיתקיים פירוז עזה".

 

יו"ר האופוזיציה, ח"כ יצחק הרצוג, אמר: "אני מחזק הלילה את תושבי הדרום כולו. את מקורות הירי והאויבים של ישראל יש לתקוף בכל החומרה והכוח. אני רואה בחמאס אחראי באופן מלא לכל אירוע ברצועה ומזכיר כי בנושא שמירה על ביטחון אזרחינו אין אף מנהיג ישראלי שיירתע מהפעלת כל הכוח הנדרש".

 

יו"ר "ישראל ביתנו", ח"כ אביגדור ליברמן: "אוזלת יד גוררת פשיטת רגל. המדיניות שמוביל ראש הממשלה, של הבלגה והכלה וחוסר רצון מובהק למוטט את שלטון הטרור של החמאס, מובילה לכך שתושבי הדרום תחילה, ואחר כך כל תושבי ישראל, ישובו להיות בני ערובה של המחבלים בעזה. ישראל צריכה להגיב בתקיפות ולא רק תגובה מילולית או בהפצצת חולות ריקים".


פורסם לראשונה 03/06/2015 22:57

 

ליעד אוסמו ומורן אזולאי השתתפו בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רועי עידן
שרידי רקטה שאותרו ליד נתיבות (צילום: רועי עידן
צילום: רועי עידן
מומלצים