שתף קטע נבחר

פרשת הרפז: מנדלבליט מגיב לראשונה, וזוכה לתמיכה משופט ופצ"ר לשעבר

אחרי שנסגר התיק התייחס מזכיר הממשלה לחקירה נגדו בשל עיכוב במסירת מידע על "מסמך הרפז" בזמן כהונתו כפרקליט צבאי ראשי: "יחסי האמון בין פצ"ר לרמטכ"ל קריטיים". השופט פינקלשטיין: על דבר כזה לא צריך לחקור פלילית

מזכיר הממשלה, האלוף (מיל') אביחי מנדלבליט, התייחס שלשום (יום ה') לראשונה לחקירה נגדו ולהחלטת היועץ המשפטי לממשלה לסגור את התיק נגדו בפרשת הרפז, במהלך כהונתו כפרקליט צבאי ראשי (פצ"ר). לפני הסבריו על היחסים בין פצ"ר לרמטכ"ל, הגן על עמדתו גם שופט המחוזי מנחם פינקלשטיין, פצ"ר לשעבר.

 

החקירה החלה בשל העובדה כי מנדלבליט לא דיווח מיד ליועמ"ש על כך שמסמך הרפז נמצא בידי הרמטכ"ל דאז גבי אשכנזי, אף שידע שהמשטרה מחפשת אחר המסמך. "אני בתור שופט לא יכול להתייחס למקרה ספציפית, אז אני אומר את הדברים והמבין יבין", אמר פינקלשטיין בכנס מחוז תל אביב של לשכת עורכי הדין באילת. "הפצ"ר הוא יועץ משפטי של הרמטכ"ל, זה כתוב בחוק. הרמטכ"ל קורא לו והפצ"ר אומר 'אני רוצה לחשוב על הדבר הזה'. נגיד שיש דוגמה כזאת. לגיטימי בהחלט. על כזה דבר לא חוקרים חקירה פלילית ובוודאי שלא חוקרים לאחר אזהרה. יותר מזה אני לא יכול להגיד".

 

כשנשאל השופט אם לגיטימי בעיניו שמנדלבליט לא דיווח מיד על הימצאות המסמך בידי אשכנזי, הוא השיב: "אמרתי מה שאמרתי, אני לא אוסיף על זה. המשפטנים מבינים שאין בעניין הזה עבירה, ועובדה שנגנז התיק".

 

מנדלבליט עצמו הסביר: "הפצ"ר הוא יועצו המשפטי של הרמטכ"ל. זה החוק. חוק מטכ"ל גם קובע שאסור להאזין לאמצעי תקשורת שברשות הפרקליט הצבאי. זה מוביל למקומות בעייתיים מאוד אם מקשיבים לשיחות, גם אם התגלגלו שיחות בין הפצ"ר לרמטכ"ל. גם היועץ המשפטי של ראש עיריית פתח תקווה ודימונה וגם היועץ המשפטי של ראש הממשלה אפשר להקשיב לשיחות ביניהם? ברור שלא".

 

הוא הוסיף כי "יחסי האמון בין פצ"ר לרמטכ"ל הם קריטיים לכך שהרמטכ"ל יוכל להתייעץ איתו בביטחון. לא מדבר על המקרה שלי. אם הפצ"ר ימעל באמונו של הרמטכ"ל, הוא לא יהיה בבור ברגע של לחימה ברגע הקריטי. אני לא דואג לעצמי, אלא דואג למדינה על העניין העקרוני של ליבת המקצוע הזה, כי מי שחושב אחרת רומס את המקצוע".

 

בהודעת סגירת התיק שנמסרה לפני שבועיים והסתמכה על המלצת פרקליט המדינה לא צוין מאיזו סיבה הוא נסגר. באוגוסט 2010 נחשף בערוץ 2 "מסמך גלנט", שלימים הפך למסמך הרפז.

חוקרי להב 433 ניסו להשיג את המסמך באותו יום, ואף פנו לבית המשפט בבקשה שיורה לערוץ 2 למסור אותו. למחרת נפגש הרמטכ"ל אשכנזי, שהחזיק בידו את המסמך כבר שלושה חודשים, עם הפצ"ר מנדלבליט ועדכן אותו: "בידי מסמך גלנט שמדברים עליו. מה לעשות?". מנדלבליט, שהיה מופתע מהדברים, ביקש: "תן לי לישון על זה לילה".

 

כמה שעות לאחר מכן שוחח מנדלבליט עם רז נזרי, עוזרו של היועץ המשפטי לממשלה - שיחה שנמשכה כדקה - אבל לא גילה לו כי הוא יודע היכן המסמך שהמשטרה מחפשת. רק למחרת בבוקר, כשנפגש שוב עם אשכנזי, הורה מנדלבליט לאשכנזי למסור את המסמך ליועמ"ש.

 

מנדנבליט טען כי לא הסתיר את דבר המסמך, בעוד בהקלטה מלשכת הרמטכ"ל הוא נשמע אומר לעוזרו של אשכנזי, ארז וינר, כי לא אמר לנזרי דבר, וכי נזרי "ירד מזה".

פורסם לראשונה 05/06/2015 01:22

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי, אוהד צויגנברג
וינשטיין ומנדלבליט
צילום: עמית שאבי, אוהד צויגנברג
מומלצים