שתף קטע נבחר

"תאגידים לא יוכלו להפעיל ערוצי חדשות"

ועדת הריכוזיות ממליצה שגופים ריכוזיים לא יוכלו להתמודד במכרזים להפעלת ערוצי חדשות. חוות הדעת מתייחסת למכרז שתוציא בקרוב המועצה לשידורי כבלים ולוויין, במסגרתו יוענקו 22 רישיונות להפעלת ערוצים נושאיים על גבי מערך עידן פלוס. יו"ר מועצת הכבלים: "חוות הדעת תיבחן כחלק מכלל ההיבטים הנוגעים לשידורי חדשות"

גופים ריכוזיים לא צריכים להפעיל ערוצי חדשות במסגרת חבילת עידן פלוס. כך ממליצה ועדת הריכוזיות, שבראשה עומד הממונה על ההגבלים העסקיים, למועצה לשידורי לווין וכבלים בחוות דעת שפורסמה היום. על פי חוות הדעת, גופים עסקיים שמופיעים ברשימה של תאגידים בעלי החזקות משמעותיות במשק, לא יוכלו להתמודד במכרזים להפעלת ערוצי חדשות, ואם יזכו במכרז להפעלת ערוץ נושאי אחר, תימנע מהם האפשרות לשדר חדשות במשך 25% מהזמן, כפי שמתיר המכרז.

 

לכתבות נוספות בערוץ כלכלה :

כל מה שרציתם לדעת על דו"ח הריכוזיות

  

חוות הדעת מתייחסת למכרז שתוציא בקרוב המועצה לשידורי כבלים ולוויין. במסגרת המכרז יוענקו 22 רישיונות להפעלת ערוצים נושאיים, על גבי מערך עיד"ן פלוס. המשתתפים במכרז יידרשו להודיע מבעוד מועד האם הם מעוניינים להפעיל ערוץ חדשות או ערוץ בנושא אחר - כמו - סרטים, סדרות, ספורט, ילדים, מוזיקה, טבע, תעודה, היסטוריה ותרבות. מתמודדים שלא יכריזו מראש על רצונם לשדר חדשות, יוכלו לבחור את הנושא שבו ישדרו אחרי הזכייה במכרז.

 

ברשימת הגורמים הריכוזיים מופיעים מאות תאגידים

כל ערוץ יידרש לשדר למשך 75% מהזמן, ולפחות 90% משעות צפיית השיא, תכניות בנושא שנבחר. בשאר הזמן, יוכלו לשדר תכניות בנושאים אחרים, לרבות חדשות. אולם, כאשר נחקק החוק לצמצום הריכוזיות והגברת התחרותיות במשק בשנת 2013, נקבע כי ועדת הריכוזיות שתוקם מכוח החוק תוכל להטיל מגבלות על הקצאת זכויות שידור חדשות לגורמים בעלי עוצמה כלכלית יתרה. זאת, מחשש שגורמים אלו יעשו שימוש בכוח הפוליטי שמעניק להם ערוץ חדשות, על מנת להטות החלטות ממשלה וכנסת לטובתם.


 

 "ההשפעה של גופי חדשות על השיח הציבורי נעשית בעיקר באמצעות דיווחי חדשות ותכני אקטואליה", נכתב בחוות הדעת של הוועדה לצמצום הריכוזיות. "בהתאם לכך, החששות מבחינת ריכוזיות כלל משקית שזיהתה הוועדה נוגעים לשידורי חדשות ואקטואליה על ידי גורמים ריכוזיים".

  

הוועדה קבעה, כאמור, כי גורם שמופיע ברשימת הגורמים הריכוזיים לא יוכל להתמודד במכרז על הפעלת ערוץ חדשות. כמו כן, אם גורם כזה יתמודד במכרז על הפעלת ערוץ בנושא אחר ויזכה בו, ערוץ זה לא יוכל לנצל את 25% מהזמן שבו מותר לו לשדר בנושאים שאינם הנושא שבחר לעצמו במסגרת המכרז, כדי לשדר חדשות ואקטואליה.

  

ברשימת הגורמים הריכוזיים מופיעים מאות תאגידים וחברות שעונים על אחד מכמה תנאים: החזקות משמעותיות בתחום פיננסי, החזקות משמעותיות בתחום הריאלי, החזקות משמעותיות בתחום התקשורת או החזקות משמעותיות בתשתיות חיוניות. 

 

בתגובה להמלצה, מסרה יו"ר מועצת הכבלים והלווין, ד"ר יפעת בן חי שגב: "חוות הדעת של הוועדה לצמצום הריכוזיות הונחה על שולחננו, והיא תיבחן כחלק מכלל ההיבטים הנוגעים לשידורי חדשות, כולל ההיבט הכלכלי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים