שתף קטע נבחר

מרכז הצעירים בשדרות בסכנת סגירה

אלפים מצעירי העיר זכו לסיוע, הדרכה ושירות במרכז שצפוי להיסגר עקב קיצוצים. הם מוחים: "את זכות הבסיס להתקדם אסור לקחת מתושבי שדרות", ומנהל המרכז הבהיר: "המאבק הוא על המשך קיומה של העיר"

מרכז צעירים בשדרות (צילום: התמונה באדיבות מרכז נתיבים מרכז הצעירים בשדרות) (צילום: התמונה באדיבות מרכז נתיבים מרכז הצעירים בשדרות)
מרכז צעירים בשדרות(צילום: התמונה באדיבות מרכז נתיבים מרכז הצעירים בשדרות)

 

מרכז שהוקם לפני כעשור בשדרות ומספק שירותים ותוכניות לכ-6,000 צעירי העיר - נתון בסכנת סגירה. כך נודע היום (א') ל-ynet.

 

עמותת "גוונים" המפעילה את המרכז הודיעה כי עובדי מרכז "נתיבים" יפוטרו לקראת סוף החודש. את המרכז הקימו אנשי העמותה יחד עם עיריית שדרות, בשיתוף משרדי ממשלה וגורמים פילנתרופיים, לטובת פעילות של צעירים בני 35-18 מהעיר. בין השאר מתקיימות בו סדנאות הכנה לעולם ההשכלה והתעסוקה ומעורבות חברתית בדגש על בניית מנהיגות מקומית, סיוע לבעלי עסקים ועצמאיים ועוד.

 

לאחר כעשור החליטו עיריית שדרות והעומד בראשה אלון דוידי לאשר למרכז "נתיבים" תקציב משמעותי שעומד על כמיליון שקל. אך עקב תוכנית הבראה של העירייה התקציב קוצץ, ולכן קיבלו כ-15 עובדי המרכז מכתבי פיטורים שייכנסו לתוקף בסוף החודש. המהלך יגרור סגירה מיידית של מרכז הצעירים.

רכזי מרכז הצעירים (צילום: באדיבות מרכז נתיבים מרכז הצעירים בשדרות) (צילום: באדיבות מרכז נתיבים מרכז הצעירים בשדרות)
רכזי מרכז הצעירים(צילום: באדיבות מרכז נתיבים מרכז הצעירים בשדרות)
 

ההחלטה עוררה מחאה ברשת, וצעירים רבים שנעזרו במרכז לקידום ופיתוח אישי פרסמו תמונות שלהם אוחזים שלטים שבהם נכתב "אסור לסגור את מרכז נתיבים". בין הצעירים גם אדיר רומנו: "את זכות הבסיס להתקדם אסור לקחת מתושבי שדרות", כתב. אלי סמחוב אמר: "מרכז נתיבים הוא אחד הדברים היותר טובים ואיכותיים בעיר. קיבלתי מהמרכז סיוע גדול ובזכותם העסק שלי פרח. חבל לי לראות 15 משפחות מוצאות עצמן בתוך מעגל העוני, במיוחד כשמדובר באנשים טובים שעשו רבות למען הצעירים בעיר".

 

כעת יוצאים עובדי המרכז למאבק על עתיד צעירי העיר. מנהל המרכז, יגאל ברכה, הסביר כי "המאבק איננו על 15 עובדים שמוסרים את חייהם לקידום צעירי העיר. המאבק הוא על המשך קיום העיר הזו. התפתחות צעירי העיר, קיום מרכז החיים שלהם בשדרות, הישארותם שם - הם הברומטר להצלחתה של כל עיר".

 

לדבריו, ללא מרכז הצעירים הסיכוי למגמה כזו הוא אפסי. "1,500 צעירים בממוצע עוברים במרכז כל שנה, מועצמים, מוצאים את הכוחות שבהם ומנותבים למסלולים שיקדמו אותם רחוק ככל האפשר. איך אפשר לעצור מגמה כזו?"

 

מעיריית שדרות נמסר בתגובה: "עיריית שדרות קיבלה בתדהמה את ההודעה בדבר סגירת מרכז 'נתיבים'. מדובר במרכז חשוב מאוד, התורם רבות לצעירי העיר ומתכתב עם הקו, אותו מוביל ראש העיר, לקידום הנוער והצעירים בעיר. מאז היבחרו, ראש העיר שם את נושא הצעירים בראש סולם העדיפויות העירוני ופועל נמרצות לקידום פרויקטים עירוניים עבורם. לראייה ובהתאם לקו זה, העירייה העלתה את תקצוב קידום תחום הנוער והצעירים פי 10 מבעבר, מ-100 אלף שקלים למיליון שקלים בשנת 2015.

 

"יחד עם זאת, אין הכוונה כי כל התקציב מועבר אך ורק למרכז 'נתיבים', אלא לכלל הפעילויות לנוער וצעירים. יתרה מזאת, תקציב זה אינו יכול לעבור ללא אישורים נדרשים, אלא בהתאם להליכים המקובלים ועל פי החוק.

עיקר המימון של מרכז 'נתיבים' הגיע עד כה מעמותת 'גוונים', אשר הודיעה כאמור כי אינה יכולה עוד לעמוד במימון המרכז, אותו השיגה באמצעות פילנתרופיה. משכך, ראש העיר בודק אפשרות לקחת על העירייה את מימון המרכז, תוך בחינת מקורות מימון אפשריים, זאת לאור העובדה כי העירייה נמצאת בתהליך הבראה עם חשב מלווה, ולכן אינה יכולה לקחת על עצמה את מימון המרכז לבדה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: באדיבות מרכז נתיבים מרכז הצעירים בשדרות
בסכנת פיטורין. עובדי מרכז הצעירים
צילום: באדיבות מרכז נתיבים מרכז הצעירים בשדרות
מומלצים