שתף קטע נבחר

ברקת לכחלון: אל תבנו בשטחים ירוקים בי-ם

ראש עיריית ירושלים דורש משר האוצר לעצור את הדיון בקבינט הדיור על תוכנית ענק לבנייה בשטחים ירוקים במערב העיר ולהורידה מסדר היום מחשש לפגיעה בסביבה והרצון לבנייה בתוך הבירה. משרד האוצר: "התוכנית צמודה לשכונה קיימת, נכללת בתמ"א 35 ומקודמת בידי רשות מקרקעי ישראל"

ראש עיריית ירושלים ניר ברקת, פנה הערב (א') במכתב דחוף לשר האוצר משה כחלון בדרישה לעצור את הדיון הצפוי מחר בקבינט הדיור על תוכנית בנייה בהיקפי ענק בשטחים ירוקים במערב ירושלים ולהורידה מסדר היום. מדובר בתוכנית בנייה במצפה נפתוח ומורדות שכונת רמות הנדונה מזה מספר שנים בועדות התכנון וזוכה להתנגדות קשה מקרב ארגונים סביבתיים וגורמי מקצוע בעיריית ירושלים. במקור מדובר היה בתוכנית בנפח של כ-4,000 יחידות דיור ואילו עם השנים צומצם היקף הבניה המתוכנן לכשליש מזה.

 

כתבות נוספות בערוץ הנדל"ן :

ערים סמוכות, פערי נדל"ן גבוהים. בדיקה

"העשירון העליון צריך רק 60 משכורות לדירה"

הממשלה אישרה: סמכויות הנדל"ן תחת כחלון

 

בארגונים הסביבתיים טוענים, כי התוכנית תהווה פגיעה קשה בריאה הירוקה של מערב ירושלים וכן כי היא אינה נכונה מבחינה אורבנית שכן היא מרחיבה את גבולות העיר במקום לחזק את מרכזה והשכונות הקיימות. בעירייה ובארגונים הירוקים חוששים כי הליך זה יהווה מעין נתיב עוקף ועדות תכנון. חשש זה של הארגונים הירוקים מתגבר לנוכח הניסיונות של רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) לקדם תוכניות בשטחים הירוקים של הרי ירושלים שנגנזו בהיקפים של אלפי עד עשרות אלפי יחידות דיור בשל טענות לפגיעה קשה בסביבה.

ברקת נגד הדיון בתוכנית של קבינט הדיור (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
ברקת נגד הדיון בתוכנית של קבינט הדיור(צילום: מוטי קמחי)

במכתב לכחלון תקף ברקת את ההליך ואמר: "רמ"י בחרה ברגל גסה לצפצף על מדיניות העירייה שמייצגת את האינטרס של תושבי ירושלים, זאת במקום לפעול בשיתוף פעולה עם נבחרי הציבור, הדרג המקצועי בעירייה ומוסדות התכנון".

 

ברקת הבהיר כי "ירושלים היא העיר המובילה בארץ במספר יחידות הדיור שאושרו על ידי וועדות התכנון והיא מתקדמת מאוד בהנעת תהליך התחדשות עירונית ובניית אלפי יחידות דיור חדשות".

 

עוד דירות - בתוך העיר ולא על שטחים ירוקים

בשנים האחרונות התנגד ברקת לתוכניות בנייה במערב ירושלים כגון רכס לבן ומצפה נפתוח, לא רק מסיבות סביבתיות אלא בשל תפיסה אורבנית לפיה יש להוסיף את מספר יחידות הדיור הללו בתוך העיר ירושלים. על רקע זה שררה מחלוקת בינו לבין שר הבינוי הקודם אורי אריאל. מי שמשמש כיו"ר ועדת התכנון והבנייה בירושלים הוא סגנו של ברקת, קובי כחלון, אחיו של שר האוצר ששימש בבחירות כמנהל הקמפיין שלו בבחירות לכנסת

 

אברהם שקד, נציג הארגונים הסביבתיים בוועדה המחוזית בירושלים אמר הערב ל-ynet: "ממשלת ישראל שמעשיה, ובעיקר מחדליה המתמשכים, גרמו למשבר דיור ולעליה יוצאת דופן של מחירי הדיור, מנסה לתקן את ה'פאדיחה' ב'פאדיחה נוספת'. עליית מחירי הדיור, לכאורה תפתר על ידי קידום מהיר של תוכניות ואישורן בהליך דרקוני עם מינימום אפשרות לציבור ולחברה האזרחית להשפיע. דבר שייצור תוכניות שבסופו של דבר יגרמו לנזק סביבתי חמור, נזק אורבני קשה ובשורה התחתונה אם יתממשו גם לא יהיו זולות יותר לרוכש בגלל אלמנטים של תחבורה, סילוק שפכים פיתוח ועוד. התוכניות שמוציאים מהקבר - כולן תוכניות בעייתיות שפוגעות בסביבה, מרוחקות מהעיר ופורסות את פרבריה הרחק ממרכז העיר ויוצרות בעיות של תשתית וגם בעיות של תפעול עירוני".

שר האוצר משה כחלון (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
שר האוצר משה כחלון(צילום: גיל יוחנן)

 

בתוך כך, בלשכת רה"מ בירושלים התקיים אחה"צ דיון בנושא הורדת מחירי הדירות לקראת דיון בהצעת החלטה בנושא מחר בקבינט הדיור. בישיבה השתתתפו ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר האוצר משה כחלון ושר הבינוי יואב גלנט השר להגנת הסביבה אבי גבאי וראשי משרדים וגופים הרלוונטים. 

  

שר האוצר משה כחלון אמר כי "אנחנו מתעסקים בעיקר עם היצעים, בעיקר עם פתיחת השוק, בעיקר עם שיווק קרקעות, בעיקר עם תכנונים. מתכוונים להגדיל את התכנונים בצורה דרמטית.

 

"מחר בקבינט הדיור אנחנו נסיים את הריכוז של גופי הדיור במדינה, תחת קורת גג אחת. המהלך יתבצע על ידי העברת רמ"י ומנהל התכנון למשרד האוצר. אני מאמין שהעברת הסמכויות שצפויה מחר בקבינט היא צעד ממשי, היא תפתח לנו את האפשרות ולדעתי תקדם ותזרז ואפילו תזניק את הסיכויים לפתור את משבר הדיור".

 

ממשרד האוצר נמסר בתגובה למכתב של ברקת: "מורדות רמות היא תוכנית חדשה שמתרחקת במכוון ממצפה נפתוח. בעבר הייתה תוכנית שבוטלה עקב הטענות. התוכנית המדוברת צמודה לשכונה קיימת, נכללת בתמ"א 35 ומקודמת זה זמן בידי רשות מקרקעי ישראל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים