שתף קטע נבחר

איבגי: בנט ורגב קומיסרים. בנט: זה מוסר בסיסי

סערה בעקבות ההחלטה להחרים את תיאטרון "אלמינא" ולהוציא את "הזמן המקביל" מסל התרבות. לאורה ריבלין: "חששנו מצנזורה. לא ציפינו שזה יהיה כל כך מהר". חברי סל התרבות מאיימים להתפטר. שמולי דווקא תומך: "לא לירות לעצמנו בראש"

"שערורייה, קומיסרים, סתימת פיות". גם היום (ד') סוערות הרוחות סביב שתי הפרשות שמשלבות בימים האחרונים את התיאטרון הישראלי, הסכסוך הישראלי-פלסטיני והפוליטיקה בארץ. הראשונה היא הצהרתה של שרת התרבות מירי רגב, שלפיה תבחן מחדש את תמיכת משרדה בתיאטרון "אלמינא" היפואי, בעקבות סירובו של השחקן נורמן עיסא להופיע בבקעת הירדן. לכך מצטרפת החלטתו של שר החינוך נפתלי בנט מאתמול להוציא מסל התרבות את ההצגה "הזמן המקביל" של תיאטרון "אלמידאן" החיפאי, המבוססת על סיפורו של רוצחו של משה תמם בשנת 1984.

 

איבגי מול בנט ורגב. "פוליטיקאים מקבלים החלטות של קומיסרים" (צילום: עידו ארז, עמית שאבי, בן קלמר) (צילום: עידו ארז, עמית שאבי, בן קלמר)
איבגי מול בנט ורגב. "פוליטיקאים מקבלים החלטות של קומיסרים"(צילום: עידו ארז, עמית שאבי, בן קלמר)

ההוראה של בנט מנוגדת לוועדת הרפרטואר במשרד החינוך, שהחליטה דווקא לאשר את הכללתה של ההצגה בסל התרבות. על רקע זה מאיים היום חבר הוועדה אורי שני להתפטר: "אנחנו שוקלים להתפטר מתפקידנו. אנחנו דורשים את המובן מאליו - שהחלטות הוועדה יתבצעו. בשביל מה הוועדה קיימת אם בהחלטתו שר החינוך פשוט מייתר אותנו? אז למה נבחרנו בכלל? ההחלטה של בנט היא בגדר שערורייה. זה תקדים ששר חינוך מתערב בהחלטות מקצועיות של ועדה כזו או אחרת. זה קיים רק במשטרים שאנחנו לא רוצים להיזכר בהם".

 

השחקן משה איבגי תקף בחריפות את ההתבטאויות של שני השרים. "זה חמור שפוליטיקאים התחילו לקבל החלטות שפוגעות בחופש האמנות והתרבות בצורה כזאת בוטה". על ההצגה "הזמן המקביל" אמר: "הייתה החלטה במשרד החינוך של ועדה מקצועית שהחליטה שההצגה יכולה לעלות בפני תלמידים, ולא ייתכן שבנט מגיע ומבטל את ההחלטה לפי האג'נדה שלו. זה לא תפקידם של פוליטיקאים. נראה שהפוליטיקאים מקבלים החלטות של קומסרים".

 

 

משפחתו של הקורבן משה תמם ()
משפחתו של הקורבן משה תמם

ההצגה "הזמן המקביל" מבוססת על וואליד דקה, יליד באקה אל גרבייה, שהורשע בחטיפתו ורציחתו של החייל משה תמם ונידון ב-1987 למאסר עולם. הוא הכחיש מעורבות במעשה, ומאז הגיש מספר בקשות לקציבת עונשו תוך שהוא מצהיר כי שינה את עמדותיו במהלך השהות בכלא וכי הוא קורא לשלום ודו-קיום. על שרת התרבות רגב הוסיף איבגי: "לא אמרתי דבר לפני שנכנסה לתפקיד וקיוויתי שהיא תצליח. אבל עכשיו אני חושש שעליה להתעשת ועל כולנו למחות על הפגיעה בחופש האמנות והביטוי".

 

השרה רגב הודיעה אתמול שבמידה שעיסא לא יחזור בו מהחלטתו, בכוונתה לבחון מחדש את התמיכה של משרד התרבות בתיאטרון הפועל תחת ניהולו. "נוקיע את המחרימים ונחזק ונטפח את אלו אשר יש מבקשים להחרימם", אמרה.

 

השחקנית לאורה ריבלין אמרה בתגובה: "כולנו חייבים להיעמד על הרגליים האחוריות. הפגיעה בתיאטרון קשה מאוד, מאחר שזה בדיוק המקום של תיאטרון: לשאול שאלות ולתת עדות מהימנה על דברים שמתרחשים. אלה יחסי הציבור הכי טובים שיכולים להיות לנו בעולם. זה עדיף מאשר להסתתר מאחורי הזנב של עצמנו ולהגיד שהכול כאן בסדר ונפלא.

 

"כשמירי רגב נבחרה כשרת התרבות עלה חשש מצנזורה אידיאולוגית. לא צפינו שהם יהיו כל כך מהירים בדברים האלה. כולנו צריכים להיעמד על הרגליים האחוריות מאחר שצנזורה פוליטית מזכירה התנהלות של מדינת משטרה".

השרה מירי רגב ונורמן עיסא (צילום: עופר עמרם, ג'ורג' גינסברג) (צילום: עופר עמרם, ג'ורג' גינסברג)
השרה מירי רגב ונורמן עיסא(צילום: עופר עמרם, ג'ורג' גינסברג)
 

יו"ר האופוזיציה, ח"כ יצחק הרצוג, כתב בעמוד הפייסבוק שלו: "איומיה של שרת התרבות לשלול מימון מן התיאטרון, שהוא מוסד חשוב בנוף התרבות הישראלי, הפועל ללא מטרות רווח ולמען מטרה נעלה, הם המשך של מדיניות של ההדרה וסתימת הפיות שהחלה באמירות כזב והפחדה ביום הבחירות וממשיכה בניסיונות השתלטות על התקשורת והתרבות".

 

ח"כ איציק שמולי התייחס להצגה "הזמן המקביל" והביע תמיכה בהחלטה של השר בנט: "מצטער מראש על שבירת הפרדיגמה של ימין ושמאל אבל ההחלטה של נפתלי בנט על הפסקת המימון להצגה, שנכתבה בהשראתו של רוצח החייל משה תמם, נכונה ומוצדקת. חופש הביטוי לא יכול להוות עיר מקלט לאיבוד עשתונות וטרלול מוחלט, ומדינה רשאית שלא לירות לעצמה בראש. מי שכל כך רוצה ללכת ביוזמתו יוכל לעשות זאת בערב וללא סבסוד המדינה".

 

הבוקר הגיב שר החינוך בנט בעצמו לסערה, וכתב בעמוד הפייסבוק: "זה לא ימין או שמאל. זה מוסר בסיסי. זהבה גלאון, את באמת חושבת שילדי ישראל צריכים לראות הצגה המציגה באור אנושי את המחבל שחטף, עינה ורצח את החייל משה תמם ז"ל? נחמן שי, אתה בדרך כלל הגיוני. אתה קורא לי 'אח גדול'. אינך חושב שתפקידי כשר חינוך הוא לחנך? אתה סבור שההצגה הזו ראויה לתלמידי בית הספר?"

 

אתמול ניסתה שרת התרבות רגב להסביר את החלטה: "תיאטרון אלמינא וערכי הדו-קיום אותם הוא מקדם חשובים לי, אך כפי שאני רואה חשיבות בדו-קיום, ואני תומכת ומסייעת לכל הגוונים והקולות של הדו-קיום - כך אני מצפה ממי שמאמין בדו-קיום לפעול הלכה למעשה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דנה קופל, "ידיעות אחרונות"
משה איבגי
צילום: דנה קופל, "ידיעות אחרונות"
מומלצים