שתף קטע נבחר

סוף לחגיגות השכר? תגמול יו"ר בבנק יקוצץ

טלטלה בשכר הבכירים: הממונה על שוק ההון והמפקח על הבנקים, הודיעו על כוונתם להגביל את תגמול יו"ר הדירקטוריונים בבנקים ובחברות הביטוח. בין היתר לא יינתנו יותר בונוסים על ביצועי החברה. המשמעות בחלק מהמקרים: נחיתה משכר של כ-8 מיליון שקל בשנה לכ-300 אלף שקל

חגיגת השכר תסתיים? התגמול ליו"ר הדירקטוריון בבנקים, בחברות הביטוח ובשאר הגופים הפיננסים המפוקחים, יהיה קבוע ולא יכלול בונוסים, כך הודיעו היום (ד') הממונה על שוק ההון, ביטוח וחסכון במשרד האוצר, דורית סלינגר, והמפקח על הבנקים, דוד זקן.

 

הבנקים ב-2014: 15 מיליארד שקל עמלות

 

עוד הודיעו השניים, כי תגמול יו"ר הדירקטוריון יתבסס על מנגנון הגמול של דירקטורים חיצוניים. המשמעות היא, בהתאם לנוהל התגמול כיום, שהיו"ר יוכל לקבל מקסימום שכר של 100 אלף שקל בשנה ובנוסף לכך 5,000 שקל בגין כל השתתפות בישיבת דירקטוריון. מדובר ב"הטלת פצצה" מבחינת הבכירים בחברות הפיננסיות, שכן המהלך יחתוך עשרות אחוזים בשכרם.

 

ספק אם הצהרת הכוונות של הרגולטרים אכן תיושם כלשונה, וניתן בהחלט להעריך שעוד יחולו בה שינויים רבים, אולם בהנחה שכך יהיה, מדובר כאמור בירידה דרמטית בשכר היו"רים. כך לדוגמה, עלות שכרו של יאיר סרוסי יו"ר דירקטוריון בנק הפועלים, עמדה בשנת 2014 על קרוב ל-8 מיליון שקל, כאשר מתוך זה מרכיב השכר הקבוע עמד על כ-2 מיליון שקל והשאר מורכב מבונוסים ותשלומים נוספים.

 

כך, על פי המדיניות החדשה שמקדמים באוצר ובבנק ישראל, סרוסי יאלץ לוותר על כ- 90% משכרו.

 

סלינגר וזקן יפרסמו בקרוב הנחיות משותפות בנושא, שיקבעו בין הייתר, בנוסף, כי במקרים חריגים בעלי תפקידים מרכזיים, יידרשו להשיב את התגמולים המשתנים ששולמו להם (בונוסים), לדוגמה אם נגרם לחברה הפסד משמעותי עקב קנסות או עיצומים שהוטלו עליו.

 

לא ניתן להתעלם מההקשר של הוראה זו לפרשת העלמות המס בבנק לאומי והקנסות ששילם הבנק בעקבותיהן – מציאות שהביאה לדרישה מראשי הבנק דאז (גליה מאור ואיתן רף), להחזיר את הבונוסים שקיבלו.

 

שני הרגולטורים ציינו עוד כי יוסדר נושא כהונה של בעל תפקיד בגוף מפוקח (תאגיד בנקאי או גוף מוסדי), בתפקיד נוסף בקבוצה, ובכלל זה ייקבע שבעל תפקיד לא יכהן במקביל לתפקידו, גם בחברה מוחזקת של הגוף המפוקח למעט אם יש הצדקה עניינית לכך, וכי גוף מפוקח לא יישא בעלויות העסקתו של בעל תפקיד בו בשל כהונתו בתפקיד בחברה אחרת בקבוצה. כמו כן, ייאסר על בעל תפקיד בקבוצת הגוף המפוקח לקבל תגמול מבעל היתר השליטה בגוף המפוקח.

 

לדברי השניים, גופים המנהלים כספי ציבור נדרשים לקיים אמות מידה גבוהות של ממשל תאגידי נאות. בהתאם, גופים מפוקחים כפופים למסגרת רגולטורית קפדנית והדוקה של ממשל תאגידי. לכן, בכוונת המפקחים לפרסם בקרוב הנחיות בנוגע למדיניות תגמול ליו"ר הדירקטוריון והסדרים נוספים. ההנחיות יוטמעו בהוראות הרגולציה לאחר השלמת הדיונים לגביהן.

 

הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון, דורית סלינגר אמרה היום: "ההוראות יחזקו את עצמאותו של הדירקטוריון וישפרו את איכות הממשל התאגידי בגופים המוסדיים".

 

המפקח על הבנקים, דוד זקן: "תאגידים בנקאיים כמנהלי כספי ציבור נדרשים לקיים אמות מידה גבוהות של ממשל תאגידי נאות והנחיות אלו יסייעו בכך".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בני דויטש
דודו זקן המפקח על הבנקים
בני דויטש
צילום: לע"מ
דורית סלינגר
צילום: לע"מ
מומלצים