שתף קטע נבחר

מוכנה לשינוי? תתחילי במסע

לעיתים נשים מבקשות לעשות שינוי בחיים. לא כי לא טוב - אלא כי יכול להיות יותר טוב. למה הן לא מצליחות? כי אין את האומץ, התמיכה או האמונה שזה יצליח. איך מגייסים את הכוח לעשות את הצעד הראשון? הכירו שלוש נשים שהגשימו את החלומות שלהן בזכות מסע

כשסופרת הילדים עליזה הרשקוביץ ישבה עם חברותיה למסע מאגמה צ'אלנג', על פסגת הר געש - סביב מדורה וסיפרה את סיפור חייה, לא הייתה עין שנותרה יבשה.

 

רוצה להצטרף למסע הבא של מאגמה צ'אלנג'? הירשמי כאן

 

היא סיפרה על נישואין ראשונים, על מערכת יחסים משפילה ומדכאת בה חוותה אלימות מתמשכת. היא סיפרה על ההחלטה, בגיל 28, לקחת את שני הילדים שלה ולברוח ויהי מה. היא סיפרה על התמיכה מהמשפחה, על ההתמודדות הרגשית ועל ההישרדות הכלכלית.

"המסע החזיר לי את עצמי. החזיר אותי בחזרה אל השמחה שלי", עליזה הרשקוביץ (מאגמה צ'אלנג') (מאגמה צ'אלנג')
"המסע החזיר לי את עצמי. החזיר אותי בחזרה אל השמחה שלי", עליזה הרשקוביץ(מאגמה צ'אלנג')

אך כאשר היא סיפרה גם על הנישואין השניים, על הילד שנולד מאהבה חדשה חברותיה למסע בכו, אבל היא? היא צחקה.

 

צחקת?

"צחקתי! בטח! אני - עליזה, שכמעט לא הייתי בעולם הזה בגלל בעלי הראשון, שעברתי את הייאוש הכי גדול בחיים, הנה אני כאן! במקום היפה הזה! עם הנשים המופלאות האלה! אני חיה ואני כאן! ואומרת תודה גדולה! אני רואה איפה אני עכשיו ויודעת שאם אני כאן- אני יכולה הכל!".

 

עליזה היום סופרת של ספרי ילדים ופעם? סיפור ארוך

"המסע פתח לי את כל ערוצי האמונה בעצמי. דרך הנשים שהיו איתי במסע, דרך הטבע והנוף ודרך ההבנה שהנה, אני כאן! ביסודי אני אדם אופטימי ושמח אבל במהלך החיים, השמחה שלי התפוגגה. היו הרבה רגעים של עצב, קושי וסימני שאלה, אבל המסע החזיר לי את עצמי. החזיר אותי בחזרה אל השמחה שלי. שנים התביישתי, אבל פה לא הייתה בושה. כל המסע לא הפסקתי לרקוד ולשיר".

עליזה הרשקוביץ עם ספרה החדש (מאגמה צ'אלנג') (מאגמה צ'אלנג')
עליזה הרשקוביץ עם ספרה החדש(מאגמה צ'אלנג')

כשחזרה מהמסע לביתה בקריית אונו, הרגישה מלאת כוח לממש את החלום שלה כתיבת ספר. "תמיד כתבתי פרוזה ושירה ומעולם לא ראיתי בזה משהו שאני ראויה לעסוק בו", מספרת עליזה. "כשבתי סיפרה לי שהיא מתגרשת, חזרתי אל זיכרונות הגירושין הכל כך כואבים שלי. ומתוך הכאב הזה, התחלתי לספר לנכדים שלי סיפורים ושירים שעוסקים בהתמודדות של ילדים עם גירושין של ההורים".

אילנית שריקי והחברות מהמסע (מאגמה צ'אלנג') (מאגמה צ'אלנג')
אילנית שריקי והחברות מהמסע(מאגמה צ'אלנג')

"היה לי חשוב שיהיה להם ברור שתמיד יש להם בית ותמיד תהיה להם יציבות בעולם. שהבית שלהם תמיד יישאר איתם ושגם אם ההורים נפרדים - הבסיס המשפחתי קיים ושומר עליהם. כשחזרתי מהמסע הבנתי שאני יכולה להוציא את סיפורי הנכדים החוצה ולעזור לעוד ילדים". לא עברה שנה והספר "הבית שלי הוא צב" יצא לחנויות דרך הוצאת סטימצקי.

 

גיליתי שאני לא רועדת מפחד כשאני יוצאת מהשגרה

יעל מלל תושבת יהוד נחשבת לאישה שכולה אנרגיות חיוביות ושמחה. היום היא מתכננת ומעצבת דירות, עוסקת בהלבשת בתים (צבעים, טקסטיל ואוירה) ויש לה נישה מיוחדת שבה היא ידועה: עיצוב פנים לגרושים... כן! גברים בשלבי גירושין מגיעים אליה כדי שתעזור להם לבנות לעצמם קן נעים מחדש, שיהיה פרקטי, מותאם לצרכיהם ובתקציב שהם מגדירים.

 

את הכי עיצוב בעולם, תמיד זה היה ככה?

"התחלתי את חיי המקצועיים בבורסה ליהלומים. בתפקיד שיש בו פרנסה בטוחה אבל לא היה בו שום עניין או תשוקה. במשך שנים זה הבשיל בי: זה לא המקום שלי. אני חייבת לעסוק במה שמדגדג בי כבר שנים. ואז יצאתי למסע ושם... נפתח לי הראש".

 

"קודם כל הכרתי המון נשים (עד אז החברים שלי היו בעיקר בנים) נשים מדהימות, מלאות עוצמה וכשהן שיתפו אותי בדברים שהן עשו הרגשתי שגם אני רוצה! שיש בי את הכח להגיד בקול רם שיש לי חלום עכשיו תורי ב"מפעל המשפחתי" ושאני רוצה להגשים אותו".

 

דבר חשוב נוסף שיעל למדה על עצמה במסע: שהיא יכולה לסמוך על אנשים, ולסמוך על החושים שלה עצמה. "הרי המסע הוא הכי יציאה מאזור הנוחות והשגרה. את בזמן של כיף והנאה, אבל גם נחשפת להמון דברים חדשים. גיליתי שאני לא רועדת מפחד כשאני יוצאת מהשגרה ושאני מסוגלת להסתדר באזורים שאני לא מכירה - גם גיאוגרפיים וגם אנושיים. אז למה שלא אוכל להסתדר גם במסע של החיים?"

 

איך עוזבים פרנסה בטוחה?

כשאת בטוחה שאת עוד שניה משתגעת, ובטוחה בעצמך שאת יכולה, את פשוט עושה את זה. בעלי (לשעבר) נתן לי את כל התמיכה שהייתי צריכה. גם נפשית וגם כלכלית. החלטנו ביחד שאני אתמקד בבניה של עסק עצמאי, וככה התחלתי, ממש בידיים, למדתי עיצוב ובמקביל החלטתי להיות שוליה של טייח מומחה מאום אל פאחם כי רציתי ללמוד הכל בידיים".

 

"נגעתי בתאורה, בנגרות ובחידוש רהיטים. היה לי ברור שזה יהיה עסק עצמאי. כי אם כבר לעשות את זה- אז בגדול, לפי החוקים שלי ולפי איך שאני מבינה ומה שמתאים לי. לכן גם העיצוב שלי מותאם לאנשים, לא רק למידות ולסרגלים".

יצירתית במסע ובחיים, יעל מלל (צילמה: סמדר איבצן ) (צילמה: סמדר איבצן )
יצירתית במסע ובחיים, יעל מלל(צילמה: סמדר איבצן )

בתהליך העיצוב נכנסת יעל לאינטימיות מאוד גדולה עם אנשים. מכירה את החיים שלהם. מקשיבה, מרגישה, מחלצת את הדבר שהכי מתאים להם - פשוט אוהבת, ונהנית מהאנשים ומהחוויה.

 

"יצאתי מאז ללא מעט מסעות של מאגמה צ'אלנג' ומכל מסע אני חוזרת מאושרת, משופרת לעצמי, מחוזקת ומזכירה לעצמי שהכל אפשרי".

 

צ'אלנג'? אני עומדת באתגר!"

מהמסע של אילנית שריקי יצא מתוק. מה זה מתוק? מתוק מאוד! דבש! סוכר! אילנית תושבת אשדוד עבדה במשך שנים כמעצבת גרפית ב"ידיעות אחרונות". הילדים קצת גדלו, הבעל פירגן ואילנית יצאה למסע מאגמה צ'אלנג' בארמניה. מסע ש"זרק" אותה למקומות אחרים, לנופים אחרים, צבעים חדשים, לטעמים וריחות, למפגש עם נשים שונות ומגוונות ובעיקר למפגש שלה עם עצמה, שלא הותיר לה ברירה אלא להקשיב לקולות שהיו בה תמיד.

 

"תמיד אהבתי לבשל ולאפות אבל במה זה שונה מאנשים אחרים?", שואלת אילנית. "לא חשבתי שאני מיוחדת. הרי כולם מבשלים וכולם אוכלים. כשהייתי מכינה עוגות לאירועים של הילדים או של העבודה אנשים היו מתפעלים ומלקקים את האצבעות. שמחתי שטעים לאנשים, אבל בינינו - לא היה לי אומץ לעשות עם זה כלום, למרות שרציתי נורא".

 

היום את "אילנושק'ה", עוסקת בקונדיטוריה ומתמחה בבצק סוכר. איך זה קרה?

"ללא ספק בזכות מאגמה. במסע לארמניה הרגשתי שאני בעולם אחר. לא רק כי זאת ארמניה המדהימה ביופיה, ולא רק בגלל המרחבים האינסופיים. התגלית בשבילי הייתה דווקא קבוצת הנשים שהיו איתי במסע. הכרתי נשים חזקות, מרשימות, דעתניות, מלאות באומץ ובאנרגיות חיוביות של אופטימיות ויצירה. זה טלטל אותי, והזרים בי דם חדש. הרגשתי שאני מתעוררת מאיזו תרדמה שהייתי בה".

הרגשתי שאני מתעוררת מאיזו תרדמה שהייתי בה". אילנית שריקי (מאגמה צ'אלנג') (מאגמה צ'אלנג')
הרגשתי שאני מתעוררת מאיזו תרדמה שהייתי בה". אילנית שריקי(מאגמה צ'אלנג')

"הרגשתי שאני בשורה אחת עם נשים ראויות. ומעבר לזה, הרגשתי שהכישרון שלי בא לידי ביטוי ומקבל הכרה- ראיתי שאני משתלבת בקלות ובהנאה עם צוות המנהלה בהכנת האוכל, שהמתוקים שהבאתי איתי מהארץ נחטפים ופתאום הכל התחבר לי עם תחושת הערך, המסוגלות וההחלטה ללכת אחרי החלום שתמיד היה רדום שם".

 

אז חזרת מהמסע ו.. אז? איך החלום מתגשם?

"חזרתי נחושה, עם עמוד שדרה וסוכר בעיניים. לא זנחתי את העיסוק הקודם שלי, שבעצם מתכתב עם מה שאני עושה היום בעיצוב העוגות כי אני מעצבת לעצמי את הלוגו ואת מודעות הפרסום (צוחקת). אני הולכת צעד צעד, וכובשת בכל פעם עוד אתגר: מסיבת יום הולדת, חגיגה משפחתית, יריד שאני משתתפת בו. היה רגע שבו כמעט חטפתי פיק ברכיים וכמעט ויתרתי", היא מודה.

 

אבל אילנית החדשה לא מותרת. הפעם היא מרגישה מהבטן שהיא בדרך הנכונה. שזה הדבר שהיא טובה בו ועליו היא שמה את כל הקופה. "כל רגע שאני לא בעבודה - אני עסוקה בסוכר, יש לי את כל הציוד וכל החומרים, אני לומדת, מתנסה ומפתחת נישה ייחודית משלי של מיניאטורות סוכר לעוגות. זה הבייבי שלי ואני מתכוונת ולהגשים את החלום. אני לא אילנית של לפני המסע. צ'אלנג'? אני עומדת באתגר!".

 

רוצה להצטרף למסע הבא של מאגמה צ'אלנג'? הירשמי כאן

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מאגמה צ'אלנג'
הם בכו - היא צחקה. אילנית שריקי עם החברות
מאגמה צ'אלנג'
מאגמה צ'אלנג'
יעל מלל
מאגמה צ'אלנג'
מומלצים