שתף קטע נבחר

רפורמת הדיור של כחלון: פחות משרדים בדירות, העלאת מס משקיעים

שר האוצר הציג את רפורמת הדיור, שנועדה להגדיל את היצע הדרות מחד ולרסן את הביקוש מצד המשקיעים מאידך. בין הצעדים: עידוד המרת משרדים לדירות מגורים, מסלול מקוצר לפיצול דירות להשכרה, הרחבת סל הפתרונות לחרדים והעלאת מס הרכישה למשקיעים ל-8%-10%

שר האוצר, משה כחלון, פרסם היום (ד') את תוכנית הדיור שלו, שנועדה להוריד את מחירי הדירות בישראל. התוכנית כוללת שורה ארוכה של צעדים להגדלת היצע הדיור ולהקטנת הביקוש לדירות כאפיק השקעה.

 

לכתבות נוספות בערוץ הנדל"ן :

 

הרשימה גובשה בשורה של ישיבות שקיים השר עם פקידי האוצר בשבועות האחרונים וסוכמה סופית בשתי פגישות שקיים באחרונה שר האוצר עם ראש הממשלה. הצעדים יעלו לאישור קבינט הדיור, בישיבתו הקרובה שתתקיים ביום שני הבא.

 

רפורמות שנועדו להגדיל את היצע הדיור

1. צעדים להגדלת היצע הדיור במרקם הבנוי:

א. עידוד המרת דירות משרדים לדירות למגורים

ב. מסלול מקוצר לפיצול דירות להשכרה תוך שמירה על מרחב מגורים ראוי.

ג. קידום בניה למגורים על קרקעות ביעוד ציבורי

ד. הרחבת הגדרת בני מקום בהקצאות רשות מקרקעי ישראל

 

2. הרחבת תוכנית מחיר למשתכן והיצע קרקעות מוזל: העמקת ההנחות והרחבת הקריטריונים במחיר למשתכן לרוכשי דירה ראשונה.

 

לקבינט הדיור תוגש הצעה להפוך את רוב מכרזי קרקע למכרזי מחיר למשתכן. במכרזים אלה מקבלים הקבלנים מחיר מופחת של הקרקע ומתחרים ביניהם על מי יציע את המחיר הנמוך ביותר לדירה. הקבינט ידון בהחלטה שתגדיר את היקף ההנחות ותסדיר את סוגיית הקריטריונים שעמדה במחלוקת פוליטית בשנים האחרונות. הקריטריונים יעניקו עדיפות לזוגות עם ילדים שאין להם דירה, ללא העדפה לפי מספר ילדים וללא תנאי מיצוי כושר השתכרות.

בנייה בראש העין (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
בנייה בראש העין(צילום: עידו ארז)
 

3. הגברת הפריון בענף הבניה: מענקים ושינויי תקינה לטובת תיעוש חברות הבניה, הגדלת מספר העובדים בענף הבניה באמצעות הכשרת ישראלים ותוספת עובדים זרים.

 

4. רפורמה בפדיון הקרקע: תוגש הצעה שתאפשר למדינה להגדיל את היקף הפיצויים לחקלאים תמורת הפקעת קרקע לבנייה ותאפשר לבצע את פדיון הקרקע כבר במהלך אישור התכניות ולא לאחריהן, על מנת להגביר את קצב הבנייה.

 

5. הקמת הרשות להתחדשות עירונית : הקמת רשות שתרכז את הסמכות והאחריות בתחום ההתחדשות העירונית שמטרתה הסרת חסמים לפרויקטים של פינוי-בינוי.

 

6. אימוץ מסקנות הצוות הממשלתי לבחינת הדיור ביישובי המיעוטים: הסרת חסמים לבנייה למגורים ביישובי המיעוטים.

 

7. עידוד הבניה במרחב הכפרי: קידום בניה באמצעות יצירת תמהיל נכון בין שיווק לבנים ממשיכים לבין כלל האוכלוסייה ותמריצים נוספים ביישובי הפריפריה.

 

8. דיור לאוכלוסייה החרדית: הרחבת סל הפתרונות לדיור עבור האוכלוסייה החרדית. שר האוצר מתכוון להביא לאישור הקבינט החלטות שיעבירו פרויקטים לבנייה בערים שבהן מתרכזת אוכלוסייה חרדית, כמו ביתר עילית, בית שמש ואלעד – למסלול התכנון המזורז של הועדות למתחמים מועדפים לדיור (ותמ"ל).

 

9. גיבוש הסכמי גג והסכמים אסטרטגיים: קידום הסכמים להסרת חסמים למתחמים גדולים לדיור. בסך הכל מתוכננות בהסכמים אלה כ-95,000 יחידות דיור.

 

צעדים לריסון הביקוש להשקעה בדירות

1. הגדלת מס רכישה למשקיעים ל-8%-10%: כיום, מי שרוכש דירה נוספת על זו שהוא גר בה, משלם מס רכישה של 3.5%-10% בהתאם לשווי הדירה. הקבינט יתבקש לאשר העלאה של המס ל-8% עד לשווי של 4.8 מיליון שקל ו-10% על השווי שמעבר לכך.

 

2. צעדי מיסוי נוספים להרחבת היצע הדירות הזמינות.

 

3. צמצום הגדרת דירות בהמתנה ל-12 חודשים: התוכנית מציעה לקצר את משך זמן שזוג יכול להמתין לאחר רכישת דירה שנייה לפני שיאבד את הזכות למכור את הדירה הראשונה בפטור ממס שבח. כיום, זוג שרכש דירה שנייה במטרה למכור את הדירה הראשונה ("משפרי דיור"), רשאי למכור את הדירה הראשונה מבלי לשלם מס שבח למשך שנתיים. ההחלטה שתובא לקבינט תקצר את הזמן הזה לשנה בלבד.

 

המטרה: לשחרר מלאי דירות בהמתנה לשוק בטווח הקצר, וכן לסייע בקידום מהיר יותר של עסקאות הדיור.

 

4. צמצום תקופת הפטור ממס שבח עבור דירות בירושה: הקבינט יתבקש גם לאשר מגבלה חדשה על הפטור ממס שבח בגין מכירת דירה שנמסרה בירושה. כיום, מכירת דירה שנתקבל בירושה אינה מחויבת במס שבח, ללא קשר למספר הדירות שברשות היורשים וללא הגבלת זמן. החוק יגביל את ההטבה לתקופה של שנתיים מיום קבלת הדירה בירושה או שנתיים מיום כניסתו של החוק לתוקף.

 

בהמשך: תוכנית פיננסית להסדרת שוק ההשכרה

באוצר טוענים, כי התוכנית הינה שלב ראשון מבין מספר שלבים בתוכנית הדיור. בכוונת שר האוצר להציג בהמשך גם תוכנית פיננסית התומכת בהסדרת שוק הדירות להשכרה.

 

השר כחלון אמר עם פרסום התוכנית: "היום אנחנו לוקחים אחריות ומציגים רפורמה ממשלתית חסרת תקדים, וביחד עם זאת שקולה ומאוזנת שתטפל גם בצד ההיצע וגם בצד הביקוש".

 

ראש הממשלה נתניהו מסר: "שר האוצר ואני התחייבנו לאזרחי ישראל לעשות הכל בכדי להוריד את מחירי הדיור. אנחנו הולכים לטפל בשלושת אמצעי הייצור – הקרקע, כח האדם וההון. אם נטפל בשלושת הדברים הללו - נוכל להשיג תוצאה. אנחנו רוצים להעביר את זה במהירות בממשלה ובכנסת. יש כאן בהחלט דרך חדשה, נועזת ולדעתי גם זו שתצליח".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
שר האוצר משה כחלון
צילום: מוטי קמחי
מומלצים