שתף קטע נבחר

התחקיר: הפלסטיני שהוכה ניסה לחטוף נשק

חמשת החיילים שהשתתפו בתקרית שתועדה יתוחקרו אצל מפקד החטיבה המרחבית בנימין. לטענתם, הפלסטיני שהוכה תקף אותם פיזית לפני כן. מפקד הפלוגה שהיה בשטח לא מנע את תגובת החיילים כלפי המפגין

 

 

מסתמנת העמדה לדין משמעתי של הלוחמים המעורבים בהכאת הפלסטיני בג'ילזון: חמשת לוחמי הגדוד החרדי נצח יהודה החולש על גזרת רמאללה, שהיו מעורבים שלשום (יום ו') בתקרית האלימה במחנה הפליטים ג'ילזון, יגיעו היום לתחקיר אצל מח"ט כפיר, אל"מ אשר בן לולו.

 

החיילים תועדו על ידי צלמים פלסטינים כשהם משתלטים בכוח על הפלסטיני, תושב המקום. בין הלוחמים שמעורבים בהשתלטות האלימה נמנה גם לפחות מפקד אחד, וככל הנראה, לנוכח התגובה החריפה של הכוח, ינקטו המח"ט או מפקד הגדוד בצעד משמעתי נגד המעורבים.


התקרית בג'ילזון. החיילים טוענים שהוא ניסה לתקוף אותם ()
התקרית בג'ילזון. החיילים טוענים שהוא ניסה לתקוף אותם

מבירור ראשוני של הכוחות בשטח עולה כי הפלסטיני, שנראה בתחילת הסרטון עם כובע קסקט לראשו כשהוא מקניט את החיילים, ניסה גם לחטוף את נשקו של אחד החיילים ואף תקף אותו פיזית - שני אלמנטים שנעלמו מהסרט שהופץ על ידי הפלסטינים. למרות זאת, אופן ההשתלטות של החיילים והחבטות שספג מהם הפלסטיני לא עולים בקנה אחד מהנדרש על ידי הכוחות, מה שיוביל להעמקת התחקיר היום.

 

עוד עלה מהתחקור הראשוני של האירוע, שהתרחש שלשום בצהריים, כי עשרות פלסטינים יידו אבנים לעבר הלוחמים. אחת מהן פגעה בארובת עינו של קצין, מפקד מחלקה, והובילה לאשפוזו בבית החולים. על הכוחות בשטח פיקד כל העת מפקד הפלוגה, אך הוא לא מנע את התגובות מעוררות המחלוקת כלפי הפלסטינים, והחיילים

נשמעו כשהם מקללים אותם ואף קוראים: "תעיף את הצלמים, תעיף את הצלמים".

 

בג'ילזון מתקיימת הפגנה קבועה, לרוב בסופי שבוע, ליד מפקדת האוגדה המרחבית של איו"ש. בהפגנה משתתפים בעיקר ילדים ובני נוער שמיידים אבנים לעבר החיילים ליד ההתנחלות בית אל בציר 60 הישן, אך לרוב היא אינה מגיעה לכותרות, למרות שצלמים פלסטינים מתעדים אותה על בסיס קבוע. כוחות צה"ל מתודרכים שלא ליפול בפח, להתרחק עד כמה שניתן ממוקד הפרת הסדר ולהגיב באמצעים לפיזור הפגנות, ואף בירי לפלג גוף תחתון של מסיתים מרכזיים – במידת הצורך. מטרת ההנחיות, מעבר למנוע התקרבות של מפגינים לבית אל, היא למנוע הישג תודעתי פלסטיני במאבק הדה-לגיטימציה נגד ישראל, הישג שהושג אתמול בקלות יחסית, ללא קשר לתוצאות התחקיר החטיבתי. בהפגנה אתמול, בניגוד להפגנות קבועות אחרות בגדה כמו בנעלין, בילעין ונבי סלאח, לא היה מתעד צה"לי עם מצלמה.

 

לוחמי גדוד נצח יהודה הגיעו לגזרה בחודשים האחרונים, לאחר שיצאו לראשונה מזה שנים מהגזרה הקבועה שלהם ליד ג'נין, מהלך שבוצע לפי דרישת הלוחמים כדי למנוע שחיקה. באוגדת איו"ש ציינו לטובה את פעילות הגדוד בגזרה הרגישה, וציינו כי עד כה לא נרשמו אירועים חריגים מעין אלה, מלבד האירוע שלשום.

 

 


פורסם לראשונה 13/06/2015 21:12

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפלסטיני שהועה על ידי החיילים
מומלצים