שתף קטע נבחר

הג'יפ והצביעות: ישראל נגד מוזיאון המלחמה

בזמן שדאעש עורף ראשי עיתונאים, המוזיאון הלונדוני בחר דווקא להציג ג'יפ של סוכנות רויטרס שנפגע מטיל צה"ל בעזה כדוגמא לפגיעה בעיתונאים

 

הג'יפ שנפגע מטיל צה"ל. "דוגמה לפגיעה בעיתונות" ()
הג'יפ שנפגע מטיל צה"ל. "דוגמה לפגיעה בעיתונות"

ישראל היא ללא ספק המדינה הבטוחה ביותר במזרח התיכון לעיתונאים, בוודאי כאשר בסוריה ובעיראק ראשיהם של עיתונאים נערפים על ידי אנשי דאעש. אבל זה לא הפריע להנהלת מוזיאון המלחמה האימפריאלי בלונדון להציג דווקא מיצג שבו נראה ג'יפ של סוכנות רויטרס שנפגע מטיל של צה"ל ברצועת עזה - כדי להמחיש את הסכנות שבהן נמצאים עיתונאים שמסקרים מלחמות בעולם. זהו המיצג היחיד שעוסק בנושא פגיעה בעיתונאים בכל המוזיאון.

 

מדובר ברכב אמיתי של סוכנות הידיעות, שנפגע מטיל צה"לי בשנת 2006. צלם פלסטיני של רויטרס שישב ברכב בחשיכה נפצע. אותו צלם נהרג שנתיים לאחר מכן, כאשר טנק של צה"ל חשב שהוא מחזיק כלי נשק - וירה לעברו פגז. הג'יפ מוצג ברחבת הכניסה של המוזיאון לצד מיצגים נוספים שאמורים לייצג אספקטים שונים של מלחמה כרקטת V2 גרמנית, מטוס הרייר בריטי ועוד. הג'יפ הוא המייצג את "העיתונות במלחמה". בעבר הוא הוצג בסניף של המוזיאון במנצ'סטר , כחלק מתערוכה על עיתונאות במלחמה. ואולם בלונדון המקרה הישראלי מוצג כ"דוגמה עולמית" לפגיעה בעיתונות.

 

דני גולדברג, שביקר במוזיאון לפני שבוע וראה את המיצג, טוען שמדובר בלא פחות מעלילת דם. "מכל הסכסוכים שבעולם, ממש במקרה בחרו להתמקד בישראל. המיצג מאשים את ישראל שפגעה בכוונה ברכב באמצעות טיל. ליד הג'יפ יש מצגת וידאו שבה מוצגת תגובת דובר צה"ל למקרה. בכיתוביות מגיב צה"ל שהג'יפ לא היה מסומן ואם היה מסומן לא היו יורים בו. הבעיה כאן היא שברור לכל עיוור ופיסח שהג'יפ מסומן מכל עבריו ולכן התגובה שלה מגוחכת ומציגה את צהל לא רק כרוצחים, אלה גם כשקרנים", אמר גולדברג, איש עסקים מיבנה.

מוזיאון המלחמה בלונדון, והג'יפ שבתוכו ()
מוזיאון המלחמה בלונדון, והג'יפ שבתוכו
 

לדברי גולדברג, "זהו מיצג שרואים אותו מליוני מבקרים - תיירים ותלמידים - שמציג את צה"ל כרוצח עיתונאים. המוזיאון אומנם מביא תגובה מטעם צה"ל, אבל זו תגובה הזוי ולמעשה באופן מניפולטיבי הוא מייצר מצג שיקרי. זוהי עלילת דם קלאסית והיא מוצגת במוזיאון צבאי במרכז לונדון. אחרי מיצגים כאלו, האם מישהו מופתע שקל לשנוא ולהחרים אותנו?".

 

איש העסקים הישראלי פנה במכתב תלונה רשמי להנהלת המוזיאון עם עותקים לשגרירות ישראל בלונדון ולמשרד החוץ בירושלים. מנכ"לית המוזיאון דיאן ליס כתבה לו בתשובה: "אני מצטערת שאתה לא מסכים על הפרשנות של המוזיאון למיצג הג'יפ של רויטרס בעזה שמוצג במחלקת 'עדים למלחמה'. כמוזיאון המיצגים שלנו מבוססים על אובייקטים אמיתיים עם סיפורים חזקים. קיבלנו את הג'יפ מרויטרס בשנת 2010. המידע שמוצג במיצג אמין ומבוסס על מידע שהועבר אלינו על ידי רויטרס ונבחן על ידי ההיסטוריונים והאוצרים שלנו.

 

"אני בטוחה שלמיצג ניתנה פרשנות מדוייקת על ידי המוזיאון באותה רמת מקצועיות שאותה ניתן למצוא בגלריית השואה ובמצגות שנוגעות למלחמות בכל העולם. לא היתה לנו כל כוונה לצייר את צה"ל כשקרנים או להשמיץ את מדינת ישראל ולעשות לה דה-הומניזציה ואנו לא מסכימים עם קביעתך שכך עושה המיצג. המיצג אינו מטיל אשמה או טוען לפגיעה מכוונת מצד אף אחד".

 

עם זאת, ליס הוסיפה כי בעקבות פניות נוספות שהגיעו בנוגע למיצג המוזיאון בוחן מחדש את אופן הצגת המיצג ובעיקר את תוכן מצגת הווידאו שליד הג'יפ, כדי לוודא שהיא מאוזנת מספיק ומשקפת נאמנה את המורכבות של הנושא. "אין מקום לפרשנות פוליטית או גזענית על ידי המוזיאון. מעולם לא קידמנו אג'נדה פוליטית ותמיד שמרנו על אובייקטיביות היסטורית. אני בטוחה שכל אנשי הצוות, שמעורבים בהצגה ובפרשנות של מיצג רויטרס, פעלו כך".

 

ל-ynet נודע כי שגרירות ישראל בלונדון פועלת בחודשים האחרונים כדי לתקן את המעוות במיצג זה. שגריר ישראל בלונדון דניאל טאוב נפגש עם הנהלת המוזיאון ומחה בפניה על ייחודה לרעה של ישראל. מהשגרירות נמסר בתגובה: "המקרה מוכר לשגרירות, ומייד עם העלאת המיצג, לפני מספר חודשים, פנינו להנהלת המוזיאון על מנת להביע את מחאתנו בנושא. השגריר טאוב אף נפגש לאחרונה עם מנהלת המוזיאון וצוותה, ובעקבות הפגישה נקבע כי יתוקנו מספר ליקויים במיצג, ויתווסף מידע נוסף אשר יציג את ישראל בהקשר הנכון, כמדינה הבטוחה במזרח התיכון עבור עיתונאים".

 

בשגרירות ציינו גם כי "מאות רבות של עיתונאים מרחבי העולם מסקרים את המזרח התיכון ממקום מושבם בישראל, בדיוק בשל העובדה שמדובר במקום הבטוח, הפתוח והדמוקרטי ביותר באזור. ייחודה של ישראל לרעה כ'דוגמה לפגיעה בעיתונאים', בעוד ארגוני טרור עורפים את ראשיהם במדינות שסביבנו, הוא אבסורד שאין כדוגמתו. אנו נמצאים במגעים מתקדמים מול המוזיאון על מנת להגיע לפתרון שיתקן את העיוות הקיים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים