שתף קטע נבחר

היום: מרכז הליכוד יקבע שיטת הרכבת הרשימה

נתניהו עומד למבחן ראשון בתוך המפלגה מאז הניצחון בבחירות. חברי המרכז יבחרו בין שלוש הצעות ויקבעו אם לקחת לעצמם את כל הכוח או לתמוך בפשרה

הכוח יחזור למרכז? ראש הממשלה בינימין נתניהו יעמוד היום (א') למבחן פנים מפלגתי ראשון מאז החלה הקדנציה הנוכחית ויבקש את אמון חברי מפלגתו בהצעת פשרה שיזם בנוגע לשינוי שיטת הפריימריז והרכבת רשימת הליכוד לכנסת הבאה.

 

 

הבוקר ב-11:00 ייפתחו 17 קלפיות ברחבי הארץ וחברי מרכז הליכוד יצטרכו להצביע עבור אחת משלוש הצעות. האחת של נתניהו, המבקש להשאיר את הרכבת רשימת הליכוד הארצית לכנסת בידי כלל מתפקדי הליכוד ואת בחירת נציגי המחוזות להפקיד בידי חברי המרכז. על פי הצעה אחרת כלל חברי המרכז ונציגי מועצות הסניפים יבחרו את הרשימה הארצית לכנסת, ונציגי המחוזות ייבחרו על ידי חברי המרכז ומועצות סניפים מאותו מחוז בחירה.

 

ההצעה השלישית, של חבר הכנסת דוד אמסלם, היא שהולידה למעשה את הדיון הרחב בליכוד. על פי הצעתו, הכח כולו יוחזר לחברי המרכז והם אלו שירכיבו את הרשימה כולה. אמסלם מנסה לגייס כמה שיותר תומכים להצעה כשברקע התבטאויות קשות של נתניהו נגדה, בטענה שהיא עלולה להביא את הליכוד לקריסה.

 

"שרדתי את כל המוקשים האפשריים כדי שהבחירות האלו יתקיימו" אמר אמסלם, "אין לי ספק שננצח. לא נראה לי שחברי מרכז יצביעו נגד עצמם ויקשרו לעצמם את הידיים".

ח"כ דוד אמסלם, מציע להחזיר את כל הכוח למרכז הליכוד (צילום: עטא עווסאת) (צילום: עטא עווסאת)
ח"כ דוד אמסלם, מציע להחזיר את כל הכוח למרכז הליכוד(צילום: עטא עווסאת)

אמסלם ערך אמש תדרוך לפעילים המרכזיים: "מי שמכיר באמת את חברי המרכז יודע שמעבר לנקניקיות ולכוחנות שמנסים להדביק לנו, אי אפשר להתחמק מכך שחברי המרכז הם לא רק אנשים שמחפשים דמות פוליטית להתחבר אליה, ולא עוד קריאות עידוד לביבי או נגד ביבי על-רקע אישי. אלה אותם אנשים שעמדו בזמן הכי קריטי של המפלגה והמדינה וקראו 'כן לליכוד', 'לא לעבודה' ו'לא להינתקות'".

 

לדבריו, חברי המרכז מייצגים עשרות אלפי מתפקדים, ויש להם כוח לא מבוטל שמחליש את כל מי שרוצה שליטה בלעדית. "מי שמכיר באמת את חברי המרכז יודע שהם לא מנהלים רק מאבקים אישיים, כפי שמנסים לצייר. הם מנהלים מאבקים על לב לבה של התנועה, על מהותה, על דמוקרטיה בתנועה, וזו הסיבה שנתניהו מתקשה להתמודד איתם".

 

נתניהו מצדו ערך בשבועיים האחרונים לא מעט מפגשים ושיחות עם פעילים פוליטים מרכזיים במטרה לגבש רוב ברור להצעתו. הוא גם השיג את תמיכתם של מרבית חברי הכנסת בהצעה.

 

אמש, לילה לפני יציאת חברי המרכז להצביע, נתניהו גם התראיין לאתר "ליכודניק" וקרא לחברים להצביע עבור הצעתו שלדבריו מציגה "שילוב נכון" בין בחירת המתפקדים לרשימה ובין בחירת חברי המרכז למחוזות.

 

הוא הביע חשש שאם הרוב שתומך בהצעתו לא ייצא להצביע מתוך אדישות, ייתכן כי המיעוט שמתנגד לה, ינצח בהצבעה. כך או כך, את זכות ההצבעה שלו באמצעות סימון ההצעה הרצויה מבחינתו מבין השלוש, יממש נתניהו ב-11:15 בבנייני האומה בירושלים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מרק ישראל
מבחן ראשון לנתניהו
צילום: מרק ישראל
מומלצים