שתף קטע נבחר

עונש על תנאי ללוחמים שהיכו פלסטיני, המ"פ ננזף

התיעוד שבו נראו חיילי חטיבת כפיר מכים פלסטינים בג'ילזון בסוף השבוע הוביל לדין משמעתי והסתיים בעונשים קלים יחסית. שני החיילים שתועדו מכים את הפלסטיני נידונו ל-28 ימי מחבוש על תנאי. "המעצר היה נכון, הדרך הייתה שגויה"

 

 

עונשים קלים יחסית לחיילים שהיכו פלסטיני ביום שישי בג'ילזון : מפקד חטיבת כפיר, אלוף משנה אשר בן לולו, העמיד היום (א') לדין משמעתי את חיילי הגדוד החרדי נצח יהודה שהיו מעורבים בתקרית במחנה הפליטים ג'ילזון ליד רמאללה. מפקד הפלוגה נשפט וננזף, שני החיילים שתועדו מכים את הפלסטינים נידונו ל-28 ימי מחבוש על תנאי והחייל הנוסף שנצפה מקלל נידון ל-30 ימי ריתוק.

 

בתחקיר, שבו לקחו חלק מפקד הגדוד החרדי וכלל המעורבים באירוע עלה כי הפלסטיני ניגש לחיילים בניסיון לעורר פרובוקציה ולאחר שלא נענה לקריאות החיילים לעצור, הוא אחז בנשקו של אחד המפקדים.

 

באותו שלב החליטו המפקדים להפעיל כוח כדי לעצור אותו. המח"ט בן לולו קבע כי המעצר היה נכון, אך הדרך שבו הוא התבצע הייתה שגויה.

 

בצה"ל אמרו כי אף שהפלסטיני הקניט אותם, עליהם היה לשמור על איפוק ולפעול כנדרש. החיילים טענו להגנתם כי האירוע נמשך שעות ארוכות וכלל סדרה של קללות, גידופים ופרובוקציות מצד הפלסטיני כלפיהם, אך בעריכת הסרט הטלוויזיה הפלסטינית השמיטה אותם.

 

בסרטון ששודר ועורר סערה ברשת נראים החיילים מקללים את הפלסטיני תושב המקום, צועקים 'להעיף את הצלמים' ובהמשך גם חובטים בפלסטיני בכוח תוך שהם משתלטים עליו. לטענתם, מדובר היה בתגובה לניסיון הפלסטיני לחטוף את נשקו של אחד מהם, אך גם זה לא פורסם בסרט שהופץ בסופו של דבר.

 

האירוע התרחש במהלך הפרת סדר אלימה שמתרחש כמעט מדי סוף שבוע בציר 60 הישן, ליד ההתנחלות בית אל. באופן קבוע כמעט מיידים עשרות ילדים ונערים פלסטינים אבנים לעבר כוחות צה"ל, ואלה מנסים למנוע מהם להתקרב להתנחלות. ברוב ההפגנות דואגים הכוחות להשתמש באמצעים לפיזור הפגנות כפי שקרה גם הפעם, אך בתקרית זו גם התקרבו החיילים למפגינים והתקשו לשמור על עשתונותיהם.

 

בניגוד להפגנות קבועות אחרות בגדה, הפעם לא תיעדו מטעם צה"ל את ההפגנה. במהלכה פגעה אבן בארובת עינו של קצין צה"ל, מפקד מחלקה מהגדוד, והוא פונה לבית החולים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים