שתף קטע נבחר
צילום: shutterstock

ירושלים: 400 יח"ד במיזם בינוי-פינוי-בינוי

ועדת התכנון והבנייה בירושלים אישרה תוכנית התחדשות עירונית להריסת 3 מבני שיכון עם 100 דירות ישנות, לטובת הקמה של 4 מגדלים עם כ-400 יחידות דיור בשכונת עיר גנים. ואילו עוד תוכניות בנייה קודמו לאחרונה?

תוכניות חדשות לבנייה יוצאות לדרך: עיריית ירושלים הודיעה היום (ב') כי הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה במחוז ירושלים אישרה תוכנית בינוי-פינוי-בינוי בשכונת עיר גנים בבירה. מדובר בתוכנית "נוף הפארק" שאושרה לפני כשנה על ידי הוועדה המקומית, והיא מציעה להרוס 3 בנייני שיכון עם 100 דירות ישנות, לטובת הקמת 4 מגדלי מגורים עם 408 דירות חדשות.

 

כתבות אחרונות במדור צנרת התכנון :

 

התוכנית ממוקמת בין הרחובות נורית וקוסטה ריקה בשטח של 12.65 דונם. במסגרתה ייבנו שני מגדלים בגובה 22-25 קומות מעל קומת לובי ועוד שני בניינים בגובה 12 קומות מעל מרכז מסחרי. כמו כן, מתוכננים מרכז מסחרי נוסף, גני ילדים, מעון, בית כנסת, שטחים לקהילה ושצ"פים (שטחים ציבוריים פתוחים). התוכנית תחבר את הרחובות הנורית וקוסטה ריקה, אשר מאופיינים בטופוגרפיה תלולה ובהפרשי גובה של כ-20 מטר, והתכנון המוצע יצור מעבר בין הרחובות.

 

התוכנית מטפלת בבניינים שזוהו במסגרת תוכנית אב לשכונות קריית יובל, קריית מנחם ועיר גנים, כבניינים שהטיפול המתאים בהם הוא "בינוי-פינוי-בינוי". הליך זה כולל בניית בניין חדש - ורק לאחר מכן הריסה של הבניינים הקיימים. בעיריית ירושלים מציינים כי התוכנית "מפשרת לדיירים הקיימים ודאות מקסימלית ביחס ליציאתו לפועל של הפרויקט".

 

לדברי ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת, "התוכנית כוללת מדיניות חדשה של עיריית ירושלים לעידוד, תמרוץ וליווי התושבים והיזמים בפרויקטים של בינוי-פינוי. אנו פועלים ונמשיך לפעול כדי לפתח פתרונות דיור, חינוך, איכות ותרבות לטובת תושבי הבירה".

 

סגן ראש העיר ויו"ר הוועדה המקומית לתכנון ובנייה, קובי כחלון, הוסיף כי "המפתח להצלחה של מיזמי בינוי-פינוי-בינוי הוא התארגנות התושבים. כאשר היוזמה באה מהשטח, זו חובה שלנו כמערכת העירונית לתת לתושבים את התמיכה שהם זקוקים לה כדי שהפרויקט ייצא לפועל". עמית פוני, ראש מינהלת התחדשות עירונית בחברת מוריה לפיתוח ירושלים, ציין כי "מדובר במתחם חשוב לבינוי-פינוי-בינוי שפותח את הדרך לפרויקטים דומים באזור".

 

את התכנית יזמה חברת פלא יזמות נדל"ן בע"מ, אשר זכתה במכרז של רשות מקרקעי ישראל למגרש המסחרי, ועל התכנון הופקדו אדריכלים דן איתן ורות להב. את הפרויקט מלווים מטעם היזמים עוה"ד זיו כספי וחיים פרטוש ממשרד עוה"ד גינדי-כספי, בשיתוף עם עו"ד סתיו יעקב משרד עוה"ד סתיו יעקב את ליבוביץ' עורכי דין, העוסקים בנדל"ן.

הדמיית פרויקט נוף הפארק בירושלים (הדמיה: דן איתן ורות להב-ריג אדריכלים ומתכנני ערים) (הדמיה: דן איתן ורות להב-ריג אדריכלים ומתכנני ערים)
הדמיית פרויקט נוף הפארק בירושלים(הדמיה: דן איתן ורות להב-ריג אדריכלים ומתכנני ערים)

 

כרמיאל: 900 דירות בהר כרמי

בכרמיאל, הודיעה היום העירייה כי החלו עבודות התשתית להקמת 900 יחידות דיור בשכונת הר כרמי, שבסיומה אמורה לכלול כ-2,600 דירות חדשות. במסגרת התוכנית להקמת השכונה החדשה, 79 יחידות בלבד ייבנו בבנייה צמודת קרקע בשיטת "בנה ביתך". בסך הכל ייבנו בשכונה כ-300 בתים צמודי קרקע והשאר (כ-2,300) דירות בבנייה רוויה.

 

עוד תכלול השכונה בית ספר וגני ילדים, מרכז מסחרי, מרכז ספורט ופארקים. על פי התוכניות העתידיות, שדרות נשיאי ישראל, המהווה למעשה את ציר האורך של כרמיאל, יחצה את השכונה וייתחבר לכביש 85 סמוך למג'ד אל כרום, דבר שייצור כניסה נוספת לעיר - וכניסה מהירה לשכונה ממערב.

 

במקביל, נדרשה חברת י.ה.ל, החברה המנהלת של אתר הבנייה, לפתוח כניסה חדשה לשכונה מכביש 784 (כביש משגב), שישמש את כלי העבודה הכבדים שייצאו אך ורק ממקום זה ולא יעברו דרך השכונה. כביש זה ישמש לצרכי העבודות באתר ויהיה חסום מצד השכונה על יד גדר, על מנת ליצור הפרדה בין שכונת גבעת רם לאתר הבנייה. אכלוס השכונה צפוי בראשית שנת 2019.

 

לדברי ראש עיריית כרמיאל, עדי אלדר, "משרד הבינוי השקיע בשלב הנוכחי של הכשרת הקרקע ל-900 יחידות דיור אלו כ-180 מיליון שקל, ואני מקווה שתוך כשנתיים נוכל לראות את המשתכנים החדשים נכנסים לבתיהם בשכונה החדשה על הר כרמי".

דחפורים בפעולה בהר כרמי בכרמיאל (צילום: לביאה) (צילום: לביאה)
דחפורים בפעולה בהר כרמי בכרמיאל(צילום: לביאה)

 

ראשל"צ: 4,000 דירות במחנה צריפין

רשות מקרקעי ישראל הודיעה כי הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה במחוז מרכז אישרה את התוכנית להקמת שכונת הנרקיסים החדשה במזרח ראשון לציון, על שטח המחנה הצבאי צריפין. השכונה תכלול כ-4,000 יחידות דיור ובסך הכל ייבנו בשטח המחנה, שפינויו החל לפני כחצי שנה, כ-18 אלף יחידות דיור.

 

התוכנית, שהופקדה לתיקונים לפני כ-3 חודשים, מציעה הקמת שכונה עירונית המשלבת בנייה רוויה בצפיפות גבוהה עם בנייה מרקמית משולבת באזורים ירוקים פתוחים, המכילים מבנים בעלי ערך היסטורי המיועדים לשימור. הבנייה המרקמית מציעה מבנים בגובה של 6-14 קומות, ובאזורים מסוימים 25 קומות המיועדות לתעסוקה.

 

על פי התוכנית, 25% מהדירות שייבנו בבנייה רוויה יהיו קטנות בשטח של עד 75 מ"ר לטובת זוגות צעירים. ברשות ציינו כי ייחודה של השכונה החדשה הוא במיקומה על הגבול המזרחי של העיר, וביצירת שער כניסה חדש לעיר מכיוון כביש מספר 44. על התכנון הופקד משרד ארמון אדריכלים ומתכנני ערים.

 

לדברי דוד אמגדי, מנהל התכנון במרחב עסקי מרכז ברשות מקרקעי ישראל, "מדובר בהיקף גדול של יחידות דיור בלב אזור הביקוש. במסגרת פינוי מחנות צה"ל, מתחם זה הוא אחד הראשונים המתפנה ומהווה ניצול טוב יותר של שטחים שהיו בידי הצבא במשך שנים, לטובת הגדלת היצע יחידות הדיור באזורי הביקוש".

הדמיית שכונת הנרקיסים במתחם צריפין (הדמיה: ארמון אדריכלים ומתכנני ערים בע"מ) (הדמיה: ארמון אדריכלים ומתכנני ערים בע
הדמיית שכונת הנרקיסים במתחם צריפין(הדמיה: ארמון אדריכלים ומתכנני ערים בע"מ)

בתוך כך, דיווחה היום הרשות כי שר האוצר, משה כחלון, נועד אתמול עם מנהל החטיבה העסקית, עדיאל שמרון. לדברי שמרון, "רשות מקרקעי ישראל מחויבת למאמץ הלאומי והממשלתי להתמודד באפקטיביות עם משבר הדיור, והיא מוכנה להיות שותפה לפתרונות מחוץ לקופסא, משום שהפתרונות המסורתיים אינם מסוגלים להתמודד לבד עם האתגר וגודל השעה".

 

שמרון ציין כי הפעילות של רשות מקרקעי ישראל מתמקדת בהגדלת היצע הקרקע לדיור וכן בהיבט השיווקים, התכנון, הפיתוח ופדיון קרקע חקלאית ששינתה יעודה לייעוד מגורים המוחזקת בידי חוכרים חקלאיים. השר כחלון אמר כי "בשנים האחרונות הייתה בעיית סנכרון בין רשות מקרקעי ישראל למשרד האוצר ומינהל התכנון, ואני רואה במשבר הדיור הזדמנות חד פעמית להפוך אותה לגורם מרכזי בפתרון משבר הדיור".

 

בהכנת הידיעה השתתף אביטל להב

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הדמיה: דן איתן ורות להב-ריג אדריכלים ומתכנני ערים
הדמיית פרויקט "נוף הפארק" בירושלים
הדמיה: דן איתן ורות להב-ריג אדריכלים ומתכנני ערים
מומלצים