שתף קטע נבחר

אות הוקרה: עולה חדשה משפצת בתי חיילים בודדים

היא הגיעה מסידני שבאוסטרליה כדי להתגייס לצבא, ונשארה לסייע לחיילים בודדים בשיפוץ הבית. מרים בן יקר הצליחה לגייס מתנדבים ותרומות כדי להגשים חלום: "רציתי למצוא דרך להגיד לחיילים תודה"

 

בן יקר (שנייה משמאל) עם צוות המתנדבים בקיבוץ עין השלושה ()
בן יקר (שנייה משמאל) עם צוות המתנדבים בקיבוץ עין השלושה

מרים בן יקר (27), עולה חדשה מאוסטרליה שהגיעה לישראל כדי להתגייס לצה"ל, יזמה פרויקט ייחודי: "אקסטרים מייקאובר לחיילים בודדים". במסגרתו היא ועשרות מתנדבים הגיעו לבתי חיילים בודדים ושיפצו אותם. אתמול (יום ב') היא קיבלה אות הצטיינות על פועלה.

 

בן יקר הגיעה ארצה ב-2008 היישר מסידני, במטרה להתגייס לשירות משמעותי בצה"ל. באמצעות "גרעין צבר" של תנועת הצופים היא הגשימה את החלום, שירתה שנתיים כמדריכת קליעה, והמשיכה לאחר מכן להדריך בסמינרים של הגרעין.

 

את הפרויקט היא יזמה במסגרת התנדבות בפרויקט שח"ק (שירות חברתי קהילתי) שמפעיל המנהל לסטודנטים עולים של משרד העלייה והקליטה. במקביל ללימודי כימיה באוניברסיטת בן גוריון בנגב, התנדבה בן יקר בעמותת "אחריי". לדבריה, "ההתנדבות היא המשך ישיר לכל מה שאני מאמינה ואוהבת. לקחתי על עצמי את הפרויקט כי רציתי למצוא דרך להגיד לחיילים תודה".

 

מהפך: פינת ישיבה בעין השלושה ()
מהפך: פינת ישיבה בעין השלושה


אף שהדרך לביצוע לא הייתה קצרה או פשוטה, בן יקר קידמה את הבייבי שלה במלוא המרץ. "היה לי רעיון והתחלתי לגשש איך אפשר להוציא אותו לפועל. התייעצתי עם אנשים, קראתי באינטרנט. כל גיוס התרומות, הכספים והציוד היה באחריותי".

 

200 חניכים התנדבו לשפץ

באתר אינטרנט לגיוס כספים הציגה מרים את הפרויקט וזכתה להיענות מדהימה: "קיבלנו תרומות של משטחים, צבע, אוטובוסים לקחת את החניכים לקיבוצים וגם תרומות כספיות מחברות שונות ומהקהילה הישראלית והבינלאומית. בסופו של דבר מדובר על פרויקט בשווי 30 אלף שקל בערך", הסבירה. 
צוות המתנדבים בפעולה ()
צוות המתנדבים בפעולה
 

בשלב הבא יצאה בן יקר לשטח כדי לבנות את תוכנית השיפוצים. "הגעתי לקיבוצים לפני היום המיועד כדי לראות מה דרוש בכל מקום, מה צורכי החיילים שמתגוררים שם. שמתי לב שבאחד הקיבוצים הייתה חסרה פינת ישיבה, באחד מהם החדר היה משעמם מבפנים. כך התאמתי את אופי השיפוץ לכל מקום".

 

חצי שנה חלפה מאז שהגתה מרים את הרעיון ועד ליום המיוחל שבו יצאו כ-200 חניכי עמותת "אחריי" יחד איתה לשבעה קיבוצים באזור עוטף עזה, ושיפצו את סביבת המגורים של 150 חיילים בודדים. "כל קבוצה התלבשה על קיבוץ אחד, כך שבכל אחד מהם היו 30-20 חניכים שעבדו שם מהבוקר עד אחר הצהריים. בקיבוץ שבו הייתה חסרה פינת ישיבה בנינו אחת כזו, בקיבוץ אחר הקמנו גינת תבלינים, צבענו את המועדון ועשינו ציור קיר, ניקינו, עסקנו בגינון, צביעה ובניית רהיטים, ממש הכול".

 

לדבריה, "זה לא היה ברמה מקצועית כי מדובר בחניכים בכיתות י'-י"א, אבל המטרה הייתה לשמח את החיילים ולהפוך את המגורים לצבעוניים יותר. בזה אני חושבת שהצלחנו. בזמן השיפוצים כמה חיילים נשארו במגורים, החיבור בינם לבין החניכים היה הכי יפה בעולם לדעתי", אמרה. "הם שיחקו איתם כדורגל, חלקם לקחו ממש חלק בשיפוץ ואפילו הפכו אחר כך חברים של החניכים בפייסבוק, זה היה פשוט מדהים לראות את זה. אנחנו מנסים להביא חיילים בודדים לאימונים שלנו כדי להמשיך את הקשר".

 

בן יקר מתכוונת להמשיך בפרויקט גם בשנה הבאה. "אני שמחה שיש לי הזדמנות לתת למי שבאמת מגיע לו. אנחנו כבר חושבים על הפרויקט הבא, אני אשמח שכל מי שרוצה לקחת חלק יצטרף אלינו".

 

את אות ההצטיינות קיבלה בן יקר משר העלייה והקליטה, ח"כ זאב אלקין, והוא כלל מענק על סך 3,000 שקל מקרן היסוד. לדבריה, "אני נרגשת לקבל את אות ההצטיינות. כמובן שלא בשביל זה עשיתי את הכול, אבל כיף לקבל הוקרה כזו. מה שאני באמת רוצה זה שבעקבות ההצטיינות אנשים נוספים יצטרפו וייקחו חלק בפעילות החשובה הזו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים