שתף קטע נבחר

נתניהו: לבטל את הפריפריה; הרצוג: הדרום לא מעניין אותך

ראש הממשלה נאם במליאה במסגרת דיון "40 חתימות" שיזמה האופוזיציה, והדף את הטענות בדבר הזנחת הפריפריה בדרום ובצפון: "אנחנו הופכים את באר שבע למרכז סייבר עולמי". יו"ר האופוזיציה הרצוג מחה על שתיקת נתניהו בפרשת ח"כ אורן חזן, שהוצא מהאולם: "טמנת ראשך בחול"

 

 

 

ברקע החששות מהשלכות החרם הבינלאומי על מדינת ישראל נאם בצהריים (יום ד') ראש הממשלה בנימין נתניהו במליאת הכנסת והתייחס לכמה סוגיות שעומדות על הפרק. נתניהו התייצב במליאת הכנסת לדיון "40 חתימות" שיזמה האופוזיציה בנושא "הפקרת הממשלה את יישובי הפריפריה בדרום ובצפון". בסוף הדיון הצביעו 55 ח"כים בעד הודעת ראש הממשלה מול 47 שהתנגדו. ynet העביר את הדיון בשידור חי.

 

אחריו נאם יו"ר האופוזיציה ח"כ יצחק הרצוג (המחנה הציוני) שאמר: "אותך בנימין נתניהו הדרום לא מעניין". ח"כ אורן חזן (הליכוד) הפריע להרצוג במהלך נאומו והוצא מהאולם. הרצוג אף תקף את נתניהו בנוגע לחזן ואמר: "טמנת ראש בחול מול מעשיו החמורים של חזן". 

 

 

ראש הממשלה פנה בתחילת דבריו לציבור הדרוזים בישראל ואמר: "התחייבנו לפני הבחירות לתת כשני מיליארד שקלים לתוכנית חומש לציבור הדרוזי על מנת לתת ביטוי לסגור פערים". במהלך דבריו קראו כמה חברי כנסת קריאות ביניים.

 

בהמשך מנה נתניהו את הפעולות שביצעה הממשלה בהנהגתו. "העשייה פה כבירה", אמר ראש הממשלה. "אני לא קורא למקומות האלה פריפריה, עדיין אפשר להשתמש בו. אחת המשימות שלקחתי על עצמי היא לבטל את הפריפריה. אין שום סיבה שבגלל מרחק גיאוגרפי קצר ותחבורה מתמשכת לא נשנה את זה. אני נושא את זה משירותי הצבאי, היינו נוסעים בכביש 1 ובכביש החוף ובוואדי ערה ונתקעים בישראל השנייה".

דיון טעון. נתניהו במליאת הכנסת (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
דיון טעון. נתניהו במליאת הכנסת(צילום: גיל יוחנן)

גם ח"כ אורן חזן הגיע למליאה (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
גם ח"כ אורן חזן הגיע למליאה(צילום: גיל יוחנן)

ראשי המחנה הציוני, חברי הכנסת הרצוג ולבני (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
ראשי המחנה הציוני, חברי הכנסת הרצוג ולבני(צילום: גיל יוחנן)

השר שטייניץ וח"כ יחימוביץ' (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
השר שטייניץ וח"כ יחימוביץ'(צילום: גיל יוחנן)

השרה איילת שקד (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
השרה איילת שקד(צילום: גיל יוחנן)

השר דרעי וח"כ גלאון (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
השר דרעי וח"כ גלאון(צילום: גיל יוחנן)

נתניהו אמר עוד: "החזון של בן גוריון הייתה חלוציות לשמה, אבל זה לא תנאי מספיק. החזון שלי מוסיף שני נדבכים נוספים: תשתיות לאומיות וכלכלה חופשית. הציבור לא מקבל את מה שאמרתם, ש'אין פיתוח בנגב ובגליל. הם רואים את השוני בשנים האחרונות לעומת חוסר הפיתוח, חוסר ההשקעות עשרות שנים קודם לכן. הממשלה משקיעה עשרות מיליארדים בפיתוח הנגב והגליל. אנחנו הופכים את באר שבע למרכז סייבר עולמי. הצבתי יעד להפוך את ישראל לאחת משלוש מעצמות הסייבר המובילות בעולם ואנחנו מקיימים את היעד הזה".

 

בנוגע לסערת הגז אמר ראש הממשלה: "אנחנו פועלים להבטיח שמחיר הגז יהיה תחרותי. אנחנו הראשונים בעולם שמגבילים את מחיר הגז. אף דמוקרטיה מערבית לא הגבילה ייצוא ומחירים של גז. אם הייתי מקשיב לכם - הגז היה נשאר באדמה".

נתניהו והשרה רגב (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
נתניהו והשרה רגב(צילום: גיל יוחנן)

נתניהו והשר דנון (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
נתניהו והשר דנון(צילום: גיל יוחנן)

ח"כ חזן. במוקד נאומה של גלאון (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
ח"כ חזן. במוקד נאומה של גלאון(צילום: גיל יוחנן)

אחרי ראש הממשלה עלה כאמור לנאום יו"ר האופוזיציה הרצוג. "זה כמעט בלתי-נתפש שאנחנו צריכים לאסוף 40 חתימות כדי לאלץ אותך לקיים דיון על האטימות ועל כפיות הטובה של ממשלותיך בדרום ובצפון. במשמרת שלך הפכת את מדינת ישראל למדינת תל אביב", אמר הרצוג. "את המהות הבסיסית לא תשנה, יש פערים גדולים ומשמעותיים מאוד בין הנגב לבין מרכז הארץ".

 

הרצוג אמר עוד: "אתה קוסם של טריק אחד ויחיד - טריק ההיעלמות. אתה לא מתמודד עם המצוקה של הדרום והצפון כי אתה נעלמת משם. אתה לא מטפל בסירחון הציבורי של פרשת חזן כי נאלמת דום. אתה שותק כשצעירים ישראלים בני העדה האתיופית יוצאים לרחובות ומקים עוד ועדה שתוצאותיה כמובן ישכחו ולא נשכח שאתה נעלמת כשעובדי כיל ומפעלים נוספים משוועים לעזרה. אתה יושב ביציע כמו אוהד מתוסכל, מול איומי החרם, לא מגבש אסטרטגיה. מכבה שריפות".

 

ח"כ עמיר פרץ (המחנה הציוני) נאם מוקדם יותר במליאה והטיח האשמות בראש הממשלה: "רציתי לדבר אל האמריקני שבך, כי הרי נאומיך הטובים נשמעים שם, ולכן אני רוצה להזכיר את אחד הנאומים הגדולים בהיסטוריה האמריקנית, נאום ארבע החירויות של הנשיא רוזוולט".

 

הוא שטח בפני נתניהו את עקרונות חופש הביטוי, חירותו של כל אדם לעבוד את אלוהיו לפי דרכו, החירות ממחסור והחירות מפחד. "אך אתה לא יכול לאמץ נאומים כאלה, כי נאומים אלה ראויים למנהיגים שרוצים לשנות מציאות, אלה לא נאומים למנהיגים שכל חלומם מסתכם בהישרדות פוליטית, שאולי מנהלים את המשברים, אך לא פותרים אותם".

 

הוא טען כי נתניהו זכה בתואר "הקוסם" לא בכדי, כיוון שההגדרה המילונית של המילה היא - "מכשף, אשף, עוסק בקסמים, עושה להטים, מציג דברים המיוסדים על אחיזת עיניים". לדברי פרץ, "אין ספק שאתה ראוי לכל אלה - אמן אשליות של ממש". הוא טען עוד כי ראש הממשלה מאשים אחרים בכישלונותיו, "אין לך פתרונות. אין לך תוכנית. אין לך חזון, אין לך אומץ. אתה פועל כמו דוברו החרוץ של ראש הממשלה, שכבר מזמן חדל לתפקד, ובפיך תשובה אחת: הכול בסדר".

 

ח"כ מרגלית: "עשיתם את מה ש-BDS לא עשו"

גם ח"כ אראל מרגלית (המחנה הציוני) תקף את נתניהו: "הפכת את העניין של ביטחון ישראל לעניין מפלגתי, כזה שמפלג בין המפלגה הדמוקרטית לרפובליקנית. ב-2014 נסגרו 60 אלף עסקים קטנים ובינוניים נסגרו במדינת ישראל. מה ש-BDS לא עשה לתעשייה הישראלית - אתם עשיתם".

 

במהלך הדיון הוצאה ח"כ חנין זועבי (הרשימה המשותפת) מהמליאה לאחר שקראה קריאות ביניים במהלך נאומו של ח"כ אבי דיכטר (הליכוד). "דבר על ישראל והמדיניות הגזענית, על האו"ם שאתה חושש להרגיז אותם", קראה זועבי לעב דיכטר.

 

גלאון: "הכנסת ח"כ שמיוחסים לו סרסור והטרדות" 

יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, מתחה ביקורת חריפה על נתניהו וכיוונה את דבריה לשרת התרבות מירי רגב ולח"כ חזן. "שמעתי שהתחלת את ישיבת הסיעה השבוע בגינוי חריף של דברי עודד קוטלר. אני מודה שגם אני לא אהבתי את דבריו, אבל אתה לא מתבייש? יושב איתך בסיעה חבר כנסת שאתה הכנסת

למשכן הזה, שמיוחסים לו מעשים של סרסור והטרדות מיניות ואתה שותק? יושבת בממשלה שלך שרת תרבות שהכריזה מלחמה על האמנים והיוצרים, שרה שהופכת לצנזורית של תרבות ומאיימת להשתיק כל יצירה שלא מוצאת חן בעיניה, שמבקשת להכפיף את התרבות והאמנות לתכתיבים פוליטיים - ולך אין מה להגיד על זה?". ח"כ חזן השיב: "מה זאת הצביעות הזאת? את שמבקשת לסמן אנשים טוענת טענות עליי?".

  

במקביל, הבוקר התקיים בוועדת החינוך של הכנסת דיון בנוגע לחרם האקדמי על ישראל. ראשי האוניברסיטאות והמכללות שלוקחים בו חלק אמרו ליו"ר הוועדה ח"כ יעקב מרגי (ש"ס) כי "אין חרם אקדמי גלוי על מדינת ישראל. אוניברסיטאות משתפות פעולה, אבל אסור לשקוט על השמרים ולהיקלע לבידוד בינלאומי במחקר. ברמה הבינאישית יש חוקרים שמסרבים להגיע לכינוסים בישראל או לשתף פעולה עם חוקרים ישראלים שמלמדים מעבר לקו הירוק". הם הוסיפו כי על המדינה להקצות תקציבים לכנסים בארץ ולהשקיע בהסברה דרך מרצים וסטודנטים שלומדים בחו"ל.

 

ח"כ חנין זועבי (הרשימה המשותפת) אמרה בדיון כי "קודם כל לפני הסכסוך הלאומי יש לוגיקה בחיים. אבל אנחנו בני אדם, עכשיו יש מכנה משותף בין כולנו. יש עונש, אבל לפני העונש יש פשע וכאשר רוצים להבין, גם כאשר רוצים להגן על עצמנו, עצמכם במקרה הזה, צריכים לשאול למה. צריכים לדון בפשע וצריכים לחנך דור שלם לא על שקר ולא על העיוורון ולא על העיוורון לסבל של אחרים".


פורסם לראשונה 17/06/2015 11:02

 

בהכנת הכתבה השתתפה שחר חי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים