שתף קטע נבחר

הלחץ עבד: בוטל חרם שבדי על מוצרים מישראל

רשת סופרמרקטים בשבדיה אישרה להסיר מהמדפים מוצרים ישראלים לא רק מעבר לקו הירוק. הם מוכרים רק אפרסמון ואבוקדו מישראל, אבל החשש היה מאפקט דומינו. קמפיין אגרסיבי הוביל לביטול ההחלטה

קמפיין תקשורתי קולני הוביל לניצחון ישראלי בשבדיה : בעקבות התערבות שגרירות ישראל בשטוקהולם וידידי ישראל בשבדיה בוטל חרם גורף על מכירת מוצרים ישראליים בשלושה סופרמרקטים בצפון שבדיה, שהם חלק מרשת ארצית שמונה 655 סניפים. בישראל חששו מאפקט דומינו שיביא לכך שכל הרשת הארצית תאמץ את החרם נגד ישראל ולכן ניהלו כאן מבצע מורכב ומתוחכם שלקחיו יילמדו במשרד החוץ ויופקו גם במדינות אחרות.

 

השתלשלות האירועים החלה לפני חודשיים וחצי בעיר ורברג בצפון שבדיה, שמרוחקת 70 ק"מ מגטבורג, העיר השנייה בגודלה בשבדיה. ורברג היא עיירה קטנה וזניחה בת 27 אלף תושבים בלבד, שלרבים מהם נטיות שמאליות.

הצליחו להכניע את הרשת. חנות קואופ בשבדיה ()
הצליחו להכניע את הרשת. חנות קואופ בשבדיה

רשת הקו-אופ המקומית (בשבדית קרויה COOP) מחזיקה בעיר שלושה סופרמרקטים. הרשת המקומית מקיימת אחת לשנה אסיפת צרכנים הכוללת 24 חברים. ארגונים פרו-פלסטיניים, שידעו על הכינוס הצפוי, הגישו לאסיפה הצעת החלטה להטיל חרם על ישראל וקראה להוריד מהמדפים כל מוצר ישראלי, לא רק מההתנחלויות אלא גם מתוך הקו הירוק.

 

למעשה מדובר רק בעניין עקרוני שכן הרשת מוכרת לכל היותר אבוקדו ואפרסמון מישראל. לפני חודשיים התקיימה הצבעה וההצעה עברה ברוב קולות. המהלך לא קיבל תהודה, עד שעיתון אזורי דיווח על כך לפני כשבועיים וכך נודע על החרם לשגרירות ישראל בשטוקהולם.

 

השגריר הישראלי בשבדיה יצחק בחמן התחיל מיד בפעולה. ההחלטה שקיבל בהתייעצות עם מטה משרד החוץ בירושלים הייתה להילחם בחרם הזה לא באמצעות העלאת טיעונים על הסכסוך הישראלי-פלסטיני אלא טיעונים נגד העיקרון של חרם במסחר. "לא דיברנו בשם צדקתה של ישראל אלא בשם צדקתו של סחר הוגן ואי-אפליה של כל מדינה באשר היא", הסביר השגריר בחמן.

 

טלפונים ומיילים להנהלת הרשת: "נחרים אותכם"

השגרירות פנתה להנהלה המקומית של הרשת בעיר ורבורג, אך שם לא היו ידידותיים וסירבו לשמוע. השגריר פנה להנהלה המרכזית של רשת קואופ ובמקביל השגרירות וידידי ישראל בשבדיה עשו רעש גדול ברשתות החברתיות.

 

הנושא עלה לדף הפייסבוק ולבלוג של השגרירות. ידידי ישראל העלו פוסטים רבים נגד ההחלטה. איש עסקים ידיד ישראל אף הקים דף פייסבוק תחת הכותרת "מתנגדים לחרם נגד ישראל" ותוך 10 ימים צבר 2,500 חברים.

שגריר ישראל בשבדיה יצחק בחמן ()
שגריר ישראל בשבדיה יצחק בחמן

ידידי ישראל פרסמו את מספרי הטלפון של ההנהלה האזורית והארצית של הקואופ וכן את כתובת המייל שלהם וקראו לכל מי שישראל יקרה לו להציף אותם בפניות. אלפי בני אדם נענו לקריאה ויצאו במחאה נגד הרשת. רבים מידידי ישראל בשבדיה, רובם ככולם אינם יהודים, אף איימו על הרשת שאם תחרים את ישראל – הם יחרימו אותה.

 

השבוע נפגש השגריר עם מנכ"ל רשת הקואופ הארצי וביקש ממנו להתערב ולהורות לרשת האזורית על ביטול החרם נגד ישראל. "הם היו המומים מכמות התגובות שקיבלו. זה יצר עליהם לחץ נגדי נוראי. היו המון אנשים שהודיעו שלא יקנו אצלם משום שהם מחרימים את ישראל", סיפר השגריר בחמן.

 

בסופו של קמפיין אגרסיבי הלחץ עבד. הרשת השבדית הודיעה שהיא מתנגדת בתוקף לחרם וכי ההחלטה שקיבלה הרשת האזורית לא הייתה בסמכותה. הרשת הארצית כפתה על הוועד המנהל של האסיפה הצרכנית, גוף שמונה רק 9 חברים, להתכנס ולבטל את החרם על ישראל אחרת הם יסתכנו בכך שישללו מהם את השם "קואופ". האיום עשה את שלו וביום שישי התכנס הוועד המנהל ואישר לבטל את החרם על ישראל.

 

בחמן נשמע מרוצה מאוד. "הייתה כאן מחאה גדולה מאוד שנובעת גם מכך שמדובר באי-הגינות כלפי מדינה שנמצאת במגננה וגם חלק גדול שמתנגדים לחרמות באשר הן. הלקח שלי הוא שאסור בשום פנים ואופן לוותר וצריך לצאת בקמפיין ולא להיכנס לשיקולים של טובים ורעים. דעת הקהל פעלה בעדנו. הרשת השבדית ראתה את המבול והבינה שלא צריך להתעסק בזה".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים