שתף קטע נבחר

אלוף לצד המג"ד שהורשע: "חם, אוהב ואמיץ"

פרשת לירן חג'בי ומאי פאטל: מפקד הגיס הצפוני, אלוף יוסי בכר, מעיד כעד אופי בבית הדין הצבאי. "מפקד שאוהב את אנשיו. על בסיס הישגיו בצוק איתן היה אמור להפוך למח"ט", אמר על חג'בי שהורשע בהתנהגות לא הולמת. פאטל פנתה לרמטכ"ל ותקפה את מח"ט גבעתי שהתייצב לצד חג'בי

 

המתלוננת מאי פאטל, הבוקר בבית הדין (צילום: צביקה טישלר "ידיעות אחרונות") (צילום: צביקה טישלר
המתלוננת מאי פאטל, הבוקר בבית הדין(צילום: צביקה טישלר "ידיעות אחרונות")

לצד המג"ד שהורשע בהתנהגות בלתי הולמת: האלוף יוסי בכר, מפקד הגיס הצפוני, הגיע הבוקר (ה') לדיון בבית הדין הצבאי בקריה כדי לתת עדות אופי לטובת סגן אלוף לירן חג'בי, שהורשע בחמישה סעיפים של התנהגות שאינה הולמת בעקבות תלונה של חיילת שלו, מאי פאטל, על כך שהטריד אותה מינית. פאטל, שהגיעה גם היא לדיון, שלחה במקביל גם מכתב לרמטכ"ל בנושא.

  

האלוף בכר, הקצין הבכיר ביותר שנעתר לבקשת חג'בי להתייצב כעד אופי לטובתו, אמר בדיון: "את חג'בי אני מכיר שנים ארוכות. הוא קצין מקצועי באופן מרשים וייחודי, חם ואמיץ לב, שהוכיח עצמו בשורה ארוכה מאוד של אירועים. מה שאפיין אותו כמפקד זה שהוא תמיד בראש חייליו. באירוע בציר 12 עין נטפים חג'בי (אז כסמח"ט שגיא, מפקד הגזרה, י"ז) הצליח להפוך את האירוע ובזכותו נמנעה פגיעה בעשרות אנשים. האופי שלו מאוד מעורב. דבר לא עובר לידו בלי שייגע בו. הוא מפקד חם שאוהב את אנשיו ובקשר חם ועמוק איתם. על בסיס הישגי צוק איתן הוא היה בדרך לתפקיד המח"ט, ואילולא האירועים שבעטיים אנו פה, חג'בי היה הופך בקיץ 2016 למפקד חטיבת גבעתי".

 

לאחר שסיים את עדותו לחץ האלוף בכר את ידו של סא"ל חג'בי מבלי להביט בעיניו ויצא מהאולם.  

חג'בי, הבוקר בבית המשפט. למטה: האלוף יוסי בכר (צילום: צביקה טישלר "ידיעות אחרונות") (צילום: צביקה טישלר
חג'בי, הבוקר בבית המשפט. למטה: האלוף יוסי בכר(צילום: צביקה טישלר "ידיעות אחרונות")

 (צילום: יואב זיתון) (צילום: יואב זיתון)
(צילום: יואב זיתון)

הבוקר פורסם ב"ידיעות אחרונות" שמפקד חטיבת גבעתי, אלוף משנה עופר וינטר, יבקש מבית הדין הצבאי להתחשב בעונשו של חג'בי. בתגובה אמרה פאטל: "מפליא שמפקד חטיבת גבעתי לא טרח במשך כל השנה האחרונה להתעניין בשלומי, אך יוצא מגדרו להגן על המג"ד". על פי הפרסום, בדיון בטיעונים לעונש שמתקיים היום יוגש מכתב של מפקד החטיבה וינטר, שבו הוא מבקש לא לקחת מסא"ל חג'בי את דרגותיו.

 

כמו כן הוגשו לבית הדין מכתבי המלצה על חג'בי ממפקד פיקוד הדרום המכהן, אלוף סמי תורג'מן, וממפקד פיקוד דרום הקודם, אלוף (מיל') טל רוסו. בנוסף הוגשו מכתבי תמיכה בחג'בי מקצין נוסף בדרגת אל"מ - אדם זוסמן, המכהן כנספח ההגנה של צה"ל בקנדה. מכתב דומה הגיש ראש ענף פסיכולוגיה במפקדת זרוע היבשה, שבו צוין כי היה אמור לצאת להשתלמות לרגל קידומו לאל"מ. בנוסף הוגשו מכתבי תמיכה בחג'בי מצד מפקדי פלוגות, קצינים בדרגות סרן.

 

החיילת פאטל התלוננה כי סא"ל לירן חג'בי הטריד אותה מינית ובחרה בזמנו להיחשף בשמה ותמונתה ולצאת נגד עסקת הטיעון. במסגרת עסקת טיעון סא"ל חג'בי הורשע בחמישה סעיפים של התנהגות שאינה הולמת,

חלקם על רקע מיני.

 

אל"מ וינטר קרא במכתבו להתחשב בעברו של חג'בי, שהיה פקודו כמפקד גדוד צבר ונחשב למפקד מצטיין, ולא לפגוע בדרגתו. "אין צורך לומר שסא"ל חג'בי לא נהג כמצופה ממפקד במעשיו המפורטים בכתב האישום. הוא עצמו מבין זאת", כתב, "אבקש שתביאו בחשבון את המחירים הכבדים מנשוא ששילם בעזיבת הצבא ובפגיעה האיומה בכבודו".

 

במכתב ששלחה לרמטכ"ל מחתה באת כוחה של פאטל על התנהלות הצבא בפרשה. הרקע לכך הוא מכתב ששלח התובע מהפרקליטות הצבאית, סרן חגי בן דב, ולפיו עלה פער עובדתי בין הדברים שמסרה פאטל במצ"ח, ולכן ישנה אפשרות שהיא תעבור חקירה נגדית על הצהרתה.

 

במכתב לרמטכ"ל טענה באת כוחה: "נקעה נפש מרשתי מחוסר הנכונות של הדרג המשפטי בצה"ל להטמיע את ההלכות המנחות מטעם בית המשפט העליון בתהליך קבלת ההחלטות בצבא בתחום עבירות המין, ובכך לפגוע בזכותה הבסיסית להליך משפטי הוגן וראוי. במשך חודשים רבים השמיעו בתקשורת קציני צה"ל המייצגים את הנאשם אך ורק את גרסתו, גרסה חד-צדדית המטילה דופי וספק באמינות ומהימנות החיילת ומייחסת לה מניעים זרים להגשת תלונתה".

 

עדות אופי נוספת ניתנה בדיון על ידי פקוד לשעבר של חג'בי, סמ"ר רפאל שחף: "הוא הכיר במחלקה שלנו כל חייל בשמו וסיפורו. היה לי חייל בודד שאמו הייתה בפרו ומצבה הבריאותי הידרדר. חג'בי נתן לו 30 ימי חופש לסייע למשפחתו. חייל אחר שעשה תאונה בלי ביטוח ונקלע לחובות - חג'בי סייע גם לו. תחת חג'בי הרגשנו שאנו הגדוד הטוב בצה"ל. הרגשנו חסינים בעזה תחת חג'בי. רק בזכות אדם אחד אני חי וזהו חג'בי".

 

בהכנת הידיעה השתתף גלעד מורג
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יואב זיתון
סא"ל חג'בי, הבוקר בבית המשפט
צילום: יואב זיתון
מומלצים