שתף קטע נבחר

"האישה לא רוצה גט? קח לך אישה נוספת"

בעל עזב את אשתו ופתח בהליכים כדי לחייב אותה להתגרש. הרב הראשי לישראל קבע שאם היא תעמוד בסירובה – הפתרון הוא פוליגמיה

בית הדין הרבני הגדול קיבל לאחרונה ערעור שהגיש גבר שעזב את אשתו וביקש לחייב אותה להתגרש חרף סירובה: הדיינים, בהם הרב הראשי דוד לאו, קבעו שמאחר שמדובר בבני זוג ספרדים שלא קיבלו את חרם דרבנו גרשום, אם תעמוד האישה בסירובה - יותר לבעל לשאת אישה נוספת.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

מדובר בבני זוג שהחלו פרק ב' בחייהם. הם נישאו ועברו להתגורר יחד עם ילדי האישה מנישואיה הקודמים. אלא שבשלב מסוים עזב הבעל את הבית וטען שאינו מעוניין לחיות עם אשתו כיוון שהוא מפחד ממנה, ומשום שהחיים ביחד עם הילדים מונעים מהם לקיים יחסי אישות.

 

במשך תקופה התגורר הבעל בתנאים מחפירים, בין היתר במרתפים, ובשלב מסוים הגיש נגד אשתו תביעת גירושין לבית הדין הרבני בירושלים. האישה, לעומת זאת, ביקשה שלום בית וטענה כי המחלוקות ביניהם ניתנות לפתרון ומקורן בבעיה נפשית של הבעל, שניתנת לטיפול. אלא שהבעל סירב ללכת לטיפול או לייעוץ זוגי והתעקש על הגירושין. הוא ביקש מבית הדין לחייב את האישה להתגרש, ואם תסרב – יש להתיר לו לשאת אישה שנייה.

 

בית הדין הרבני דחה אותו וקבע כי לא הוכיח שהוא מואס באשתו ברמה הלכתית מספקת, לכן הגיש הבעל ערעור לבית הדין הרבני הגדול.

 

הרב הראשי לישראל, הרב דוד ברוך לאו, קבע כי מאחר שבעדה הספרדית, שאליה משתייכים הצדדים, לא קיבלו את חרם דרבנו גרשום, האוסר על נישואי אישה שנייה, והם נוהגים כך רק מכוח מנהג, ניתן לחייב את האישה לתת גט ולבעל לשאת אישה שנייה ככל שתסרב. זאת, אם הוכיח שהוא באמת מואס מאשתו.

 

הרב לאו ציין כי די בעובדה שעזב את הבית וחי בתנאים קשים כדי להראות שהוא מאס באשתו, ודומה שבמצב הזה אין כל מקום להורות לצדדים לחזור לשלום בית. הרב הוסיף כי הסיכוי להמשך מערכת היחסים בין הצדדים הוא אפסי, שכן האיבה שנוצרה ביניהם לאורך השנים כבר לא ניתנת לתיקון.

 

הרב ציון אלגרבלי הצטרף לדברי הרב הראשי והוסיף שנראה לו שהנישואים התרוקנו מכל תוכן זוגי והפירוד הממושך בין בני הזוג מאפשר את גירוש האישה. הוא הוסיף כי אסור לגרום לנישואים להמשיך רק "על הנייר".

 

בסופו של דבר התקבל הערעור של הבעל על דעת שלושת הדיינים – הרב לאו, הרב אלגרבלי והרב ציון בוארון – והאישה חויבה בגט. אם תוך 30 יום תעמוד האישה על סירובה, יותר לבעל לשאת אישה שנייה.

 

לסיכום, אין אלא להצטער שכיום גברים יכולים לפתור נישואים כושלים בישראל על ידי פוליגמיה, בעוד שלנשים גם אפשרות כזו אינה עומדת.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ המערער: עו"ד רוני עוזר
  • ב"כ המשיבה: עו"ד טו"ר בועז שאר-ישוב, עו"ד ישראל ניסנבוים
  • עו"ד רחל שחור אנגלמן עוסקת בדיני משפחה
  • הכותבת לא ייצגה בתיק

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
הרב הראשי דוד לאו
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים