שתף קטע נבחר

הוצל"פ לחייב: ירח דבש בחו"ל? שלם 50 אלף

נכה שנקלע לחובות של 227 אלף שקל קיבל מתנה מאחיו לרגל נישואיו. רשמת הוצל"פ התנתה זאת בהפקדת סכום גבוה. מה נקבע בערעור?

צעיר נכה שנקלע לחובות של כ-227 אלף שקל ביקש לנסוע לירח דבש בחו"ל שמומן ממתנה של אחיו, אבל רשמת ההוצאה לפועל התנתה את יציאתו מהארץ בהפקדת 50 אלף שקל. בעקבות ערעור שהגיש נכמרו רחמיו של שופט השלום בנצרת, שאפשר לו לנסוע עם אשתו הטרייה לחופש תמורת הפקדת סכום נמוך הרבה יותר.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

מדובר בבן 26 שנפגע בתאונת עבודה קשה והעסק שבבעלותו קרס. הוא נקלע לחובות רבים, בין היתר לבנקים, לפלאפון ולחברת הביטוח הראל, וביקש לאחד את כל התיקים שנפתחו נגדו בלשכת ההוצאה לפועל. בקשתו נענתה במרס 2015 והוצא נגדו צו עיכוב יציאה מהארץ כאמצעי לכפות עליו לשלם את חובותיו. הצעיר, שעמד להינשא לארוסתו כחודש לאחר מכן ותכנן לנסוע עמה לירח דבש בחו"ל, ביקש לפיכך מרשמת ההוצאה לפועל להתיר לו לצאת לחופשה.

 

הרשמת ציינה כי דעתה אינה נוחה מכך שהחייב ייצא לחו"ל תוך סיכון זכויות הנושים, במיוחד כשלא מדובר בנסיעה דחופה ואפשר לצאת לירח דבש גם בארץ. עם זאת היא החליטה לא לשלול ממנו את האפשרות לחלוטין, ואישרה לו לצאת בתנאי שישלם 50 אלף שקל על חשבון החובות, יוכיח שהגיש תביעה לפיצוי על תאונת העבודה וימציא ערבויות.

 

אלא שמשמעות התנאי הכספי עבור החייב הייתה שלא יזכה לצאת לירח הדבש המיוחל. לכן הוא הגיש בקשת רשות ערעור לבית משפט השלום בנצרת. החייב ציין כי הוא חי על קצבת נכות של 2,700 שקל בחודש ושבמצבו הכלכלי אין לו כל אפשרות לעמוד בתשלום. הוא הסביר שהחתונה מומנה מנדבות והנסיעה היא מתנת חתונה מאחיו. עוד הוא ציין שביטול הנסיעה תסכן את הזוגיות שלו והבטיח שיחזור לארץ.

 

מבין הנושים הגיבו רק שתי חברות: הראל ופלאפון. הראל התנגדה לבקשה בטענה שמזה זמן רב היא לא מצליחה לגבות את החוב, שעומד על 3,300 שקל. פלאפון, שהחוב כלפיה עומד על כ-11 אלף שקל, ציינה כי עדיף שכספי הנסיעה ישמשו לפירעון החובות.

 

לא מידתי

סגן נשיא בית המשפט, השופט יוסף סוהיל, החליט לקבל את הערעור בחלקו. הוא ציין כי זכות היציאה מהארץ היא זכות יסוד, שעל מנת לשלול אותה צריכים להתקיים שני תנאים: הראשון תלוי במידת הפגיעה בחייב ובהליכי הגבייה, והשני מותנה בהוכחה שהוא משתמט מתשלום חובותיו.

 

במקרה הזה עוד אי אפשר לדעת אם החייב משתמט או לא, כיוון שההליכים רק החלו, אך ברור שיציאתו לחו"ל היא בעייתית ועדיף שישקיע את משאביו בסילוק החובות. ואולם, מצד שני, אין חשש שלא יחזור לארץ – כאן יש לו ולארוסתו משפחה.

 

בנסיבות המקרה סבר השופט סוהיל שהתנאי הכספי שקבעה הרשמת אינו מידתי בהתחשב בגובה החובות של החייב וביכולותיו הכספיות. אם המטרה היא לגבות באמת את החובות, הדגיש השופט, הרי שחיוב בתשלום שהחייב ממילא לא יצליח לשלם לא ישיג את המטרה. משכך, ובמיוחד מאחר שמדובר בנסיעה הממומנת על ידי המשפחה, יש להטיל עליו תשלום מתון בלבד.

 

בסופו של דבר החליט סגן הנשיא סוהיל להפחית את התנאי הכספי ולהתיר למבקש לצאת לירח הדבש אם ישלם 12 אלף שקל על חשבון חובותיו, בכפוף לקיום יתר התנאים כמובן.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ המבקש: עו"ד נור סיאגה
  • ב"כ המשיבים: לא צוין
  • עו"ד גלית סלע עוסקת בהוצאה לפועל ופשיטת רגל
  • הכותב לא ייצג בתיק

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים