שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  'לא לערב אמנות ופוליטיקה? רגב פוליטיקאית'

  השחקן עודד קוטלר ואמנים נוספים שוחחו עם שרת התרבות מירי רגב במפגש שיזם הנשיא ראובן ריבלין. לדבריו לא התנצל על "נאום הבהמות" שלו, אך ניסה להסביר: "אלחם על חופש הביטוי, גם של מתנגדי". הבמאי חנן שניר: "לא היתה התלהמות. מאמין שייפתח דיאלוג". רגב: "זו לא פגישת פיוס"

  נשיא המדינה ראובן ריבלין אירח היום (א') במשכנו את שרת התרבות מירי רגב וכמה אמנים, בינהם עודד קוטלר, מירה עוואד ונורמן עיסא. הפגישה, שמטרתה לנסות ולפייס בין הצדדים לאור המאבקים האחרונים, אורגנה על ידי מנכ"ל תיאטרון הקאמרי נעם סמל לבקשתו של הנשיא ריבלין. עם זאת, רגב הבהירה: "זו לא פגישת פיוס ולא לא פיוס". עוד הוסיפה: "לא יודעת מה היתה מטרת הפגישה כי אני בסך הכל מכבדת את הנשיא".

   

  בפתיחת הפגישה אמר ריבלין: "זהו מפגש חשוב והכרחי שכל מטרתו היא להרגיע את הרוחות ולזכור שאנחנו חיים תמיד תוך מחלוקות. אנחנו צריכים למצוא את הדרך להסכים וליצור מתוכן וכל מה שחשוב הוא שנעשה את זה מתוך כבוד הדדי". הנשיא הוסיף ואמר: "לא ביקשתי לכנס פה בוררות, רק לומר מתוך רצון טוב ומתוך כבודו של הבית הזה, שעלינו להמשיך ולעבוד בשיתוף פעולה למען היצירה הישראלית. אין לי ספק שמי שכל כך חשובה לו המערכת, ידע להתגבר על כל מחלוקת".

   

  משתתפי הפגישה. לא בתמונה: מירה עוואד ועודד קוטלר שסירבו להצטלם ()
  משתתפי הפגישה. לא בתמונה: מירה עוואד ועודד קוטלר שסירבו להצטלם

  במהלך הפגישה, אמר קוטלר כי "לא ניתן לשלוח תיאטראות לחו"ל בכוח. מדובר בשטח כבוש. יהודה ושומרון מנוהל על ידי שלטון צבאי ואני לא בטוח שמוסדות תרבות חייבים להופיע שם". רגב הגיבה כי: "מותר לממשלה הנבחרת לקבוע מדיניות. זה שעודד קוטלר אומר שבקעת הירדן זה חו"ל זה בושה. אי אפשר להגיד שפוליטיקה מחוץ לתחום והם מדברים על פוליטיקה. אמרתי שזה מביך שבקעת הירדן זה חו"ל. הנשיא הסביר שבקעת הירדן זה שטח C".

  שרת התרבות בפגישה אצל נשיא המדינה ()
  שרת התרבות בפגישה אצל נשיא המדינה

  למרות שהספיקה ליישר את ההדורים עם נורמן עיסא במהלך סוף השבוע, המשיכו חילופי הדברים עם קוטלר, שנשא את "נאום הבהמות" לפני שבוע במהלך כנס החירום של אמני ישראל. על פי גורמים, קוטלר ומירה עאווד אף סירבו להצטרף לתמונה המשותפת עם רגב. רוב הדיון נסוב סביב סוגיית הופעתם של האמנים בשטחים שנויים במחלוקת - יהודה ושומרון ובקעת הירדן. "הבעיה היא לא ידיים, הבעיה היא רגליים - לאן הרגליים הולכות" הסביר קוטלר, "אמרתי שהיא טועה בהכרזות שלה ושמדיניות התרבות צריכה להיות מספיק חזקה כדי לתמוך במתנגדים הגדולים ביותר של הלך הרוח המקומי".

   

  בניגוד לשיח הציבורי בשבוע האחרון, בשיחה המילה "בהמות" כמעט ולא עלתה, אך קוטלר הבהיר "אני לא מתחרט על כלום, אני רק מנסה להסביר". בנוגע לאיומי התקציבים, אמר: "למה בכנסת אני וכספי תומכים גם בקואליציה וגם באופוזיציה ולהפך? יש אנשים שאני מתנגד להם, אבל אני בעד שיהיו שם. ואני אלחם בכל כוחי כדי לתת להם את יכולת הביטוי שלהם עד הסוף. גם למתנגדי. אבל להצר את דרכיי ולהגיד 'כן תקבל כסף או לא תקבל כסף' - את זה אני לא אתן".  

  עודד קוטלר בדרכו לבית הנשיא (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
  עודד קוטלר בדרכו לבית הנשיא(צילום: גיל יוחנן)

  על פי קוטלר השרה הצהירה שתקיים סדרת פגישות בהמשך, אך התנגד לקריאה לא לערב פוליטיקה ואמנות: "יו"ר המועצה לתרבות ואומנות חיים פרלוק טען שאין לערב פוליטיקה ואומנות, אבל סליחה - הדובר היא איש נציגות פוליטית מובהקת של חלק מהמפה הפוליטית, וגם השרה היא נציגה פוליטית. הדברים שלהם פוליטיים. כל דבר בארץ הוא פוליטי. כל אקט של אדם בעד חופש, נגד חופש, או בעד שחרור נגד שחרור. זה הכל עמדות פוליטיות".

   

  עוד בפרשת מירי רגב ואמני ישראל

  מירי רגב: "לא היתה לי כוונה לפגוע בנורמן עיסא"

  ח"כ שאשא ביטון: "גילה אלמגור פטרונית ואליטיסטית"

  רגב: לא תסתמו את פי. אלמגור: אין לך מושג

    

  בין הנוכחים בפגישה היה גם חנן שניר, זכה פרס התיאטרון לבימוי (על ההצגה "הכיתה שלנו", והוא דיווח: "הייתה פגישה טובה, מאוד עניינית, אנשים דיברו ברוח טובה. דיברו על הפרדה בין פוליטיקה לתרבות. הנשיא ניהל את זה. לא היתה שום התלהמות, לא נאמר שום דבר לא ראוי בניגוד בעבר. אני קצת פחות מוטרד אחרי הפגישה הזאת. אני נוטה להאמין שייפתח דיאלוג, התחושה שלי היתה שמה שהיה היה". שניר הבהיר כי הפגישה לא הסתיימה עם סיכומים קונקרטים: "לא יצאנו עם הסכם, כל אחד אמר את מה שהיה לו לומר".

  נועם סמל ועודד קוטלר ()
  נועם סמל ועודד קוטלר
   

  שרת התרבות לא נשארה חייבת: "הכינוי לשלושים המנדטים של הליכוד שהם 'בהמות מלחכות עשב' הוא כינוי החושף את הפנים המכוערות והמתנשאות של הדובר, עודד קוטלר וחלק מהנוכחים שמחאו לו כפיים. האמירה של קוטלר בעיניי מבטאת חושך תרבותי".

   

  דבריה של רגב לא הסתיימו בזה. בראיון שיתפרסם בחודש הבא אמרה שרת התרבות: "ידעתי שעולם התרבות הוא כפוי טובה. לא בא לי לעבוד בשביל כפויי טובה. קפוץ תחת, צבוע וכפוי טובה ולא בא לי לעבוד בשבילם".

   

  בסוף השבוע נפגשה שרת התרבות עם השחקן נורמן עיסא בעקבות סערה נוספת שהחלה כאשר רגב קראה לעיסא לחזור בו מהחלטתו שלא להופיע עם ההצגה "בומרנג",

  של תיאטרון חיפה בבקעת הירדן, או שתמיכתה בתיאטרון שלו תתבטל. "אין לי ולא היתה לי כוונה לפגוע בעיסא או בתיאטרון אלמינא", כתבה שרת התרבות מירי רגב בעמוד הפייסבוק שלה לאחר פגישה שקיימה עם השחקן. "מדובר במדיניות ברורה הנוגעת לחופש המימון של המדינה ולא מדובר בעניין אישי". גם עיסא הגיב בפומבי לפגישה: "זו ההוכחה שדרך שיח ניתן לשנות את העולם. אמשיך להאמין בדו-קיום ובדיאלוג פתוח".

   

  בסיכום המפגש היום הזמינה רגב את האמנים לשולחנות עגולים של דיון שלדבריה כבר החל, לשם ליבון ושיח בסוגיות שעלו על הפרק לאחרונה.

   


  פורסם לראשונה 21/06/2015 14:21

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ירון ברנר, עידו ארז
  סוף לסכסוך? מירי רגב ועודד קוטלר
  צילום: ירון ברנר, עידו ארז
  לאתר ההטבות
  מומלצים