שתף קטע נבחר

ליברמן: הרשימה המשותפת - ספינת טרור. בנט: פינינו יהודים וקיבלנו משטים

בעקבות חשיפת ynet לפיה ח"כ באסל גטאס ישתתף במשט החדש לעזה, אמר ח"כ חיים ילין: "במדינות אחרות היו תולים אותו". זוהיר בהלול מסתייג: "משט ראוותני נוסף לא יפתור את הבעיה בעזה". חנין זועבי תומכת: "לא נרפה עד שהמצור יסתיים"

 

 

סערה במערכת הפוליטית, בעקבות חשיפת ynet  על השתתפותו של חבר כנסת במשט הקרוב לעזה - חמש שנים אחרי פרשת המרמרה. בתגובה לכך שח"כ באסל גטאס מהרשימה המשותפת הודיע על השתתפותו במשט שאמור לצאת מיוון ביומיים הקרובים, אמר יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן ל-ynet כי "הרשימה המשותפת היא ספינת טרור אחת גדולה".

 

לדברי ליברמן, שר החוץ לשעבר, "כל מהות הרשימה המשותפת היא פגיעה במדינת ישראל ושימוש בדמוקרטיה הישראלית בניסיון להרוס אותה. על החברה הישראלית כולה להפסיק את משחק הצביעות, להוקיע ולהקיא את חבורת תומכי הטרור הזו מתוכנו".

ליברמן: "להפסיק את משחק הצביעות" (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
ליברמן: "להפסיק את משחק הצביעות"(צילום: גיל יוחנן)

גם שרון גל ממפלגתו לא חסך מילים: "ח"כ גטאס הוא קיצוני ושונא ישראל, וככזה הוא מתכוון על פי הודעתו, לעלות על משט הטרור הבא, בדומה לחברתו לסיעה חנין זועבי. הגיע הזמן שנלמד שמדיניות ההכלה שישראל סיגלה מתפרשת על ידי אויבי ישראל כחולשה".

 

גטאס אמר ל-ynet כי מטרת המשט, שאמור לצאת לדרך לכל המאוחר ביום שלישי, היא הגשת סיוע הומניטרי לתושבים. ח"כ גל לא השתכנע: "אני קורא לממשלה לקדם מיד את תיקון סעיף ההסתה שהנחתי - ולהעביר את החוק שנועד לטפל בדיוק בתופעה הזאת. חובתנו לוודא שאם ח"כ גטאס יממש את איומו ויעלה על משט הטרור - הוא וזועבי לא יוכלו להיבחר שוב לכנסת. מי שעוד לא הבין שהרשימה הערבית היא גיס חמישי - אולי יפנים זאת עכשיו נוכח עוד פעולה חתרנית נגד המדינה".

גטאס: "אל תמנעו מאיתנו להגיע לעזה" ()
גטאס: "אל תמנעו מאיתנו להגיע לעזה"
 

סגנית שר החוץ, ציפי חוטובלי, אמרה כי המשט הוא פרובוקציה וישראל מנסה לעצור אותו. "בניגוד לתמונה שמנסים לצייר הפלשתינים מדינת ישראל מאפשרת הכנסת סחורות, אוכל, וחומרי בניין לרצועה", אמרה. "משט כמו זה שעושה דרכו לישראל הוא פרי ידם של פרובוקטורים שכל רצונם הוא להשחיר את פניה של ישראל. הצטרפותו של חבר כנסת ערבי ישראלי לאילו המבקשים להילחם בישראל מעידה על פעילות בשרות האויב בחסות חסינות פרלמנטרית. משרד החוץ פועל לילות כימים כבר זמן ממושך בכל הצינורות הדיפלומטים על מנת למנוע את הגעתו של המשט למים הטריטוריאליים של ישראל".

 

שר החינוך נפתלי בנט הגיב אף הוא לחשיפת ynet ואמר כי "עשר שנים לאחר ההתנתקות, מגוש קטיף יורים טילים על ילדינו, מעזה חופרים מנהרות אל יישובינו ומטורקיה מוציאים משטי טרור אל חופינו. הבטיחו לנו 'יש פתרון לכל מתיישב', וקיבלנו 'יש פתרון לכל טרוריסט'. פינינו יהודים וקיבלנו משטים. אלה צריכים להיות ימים של חשבון נפש, ימים שבהם ישראל צריכה להגיד בקול ברור: אנו לא בורחים יותר מהארץ שלנו, והפלסטינים איבדו כל זכות, אם היתה להם בכלל, לדרוש זאת".

 

תגובה קשה הגיעה גם מח"כ חיים ילין מיש עתיד, לשעבר ראש מועצת אשכול. "כמי שגדל ונולד בדיקטטורה, אני גאה שבמדינת ישראל המיעוט הוא חלק מהדמוקרטיה ובית המחוקקים", הזכיר ילין את עברו בארגנטינה. "צר לי שגטאס מנצל את חסינותו לפרובוקציות, במקום להילחם למען השוויון של אזרחי ישראל הערבים. במדינות להן הוא מסייע, כולל רצועת עזה, היו תולים אותו בכיכר העיר על מעשים אלו". 

 

גטאס, שנמצא ביוון, העביר לראש הממשלה בנימין נתניהו ולשר הביטחון משה יעלון והבהיר כי בכוונתו להיות על סיפון הספינה. "אין שום סיבה למנוע מאיתנו להגיע לעזה ולהגיש את הסיוע שאנחנו מביאים איתנו", כתב. "אני קורא לכם להורות לכוחות הביטחון הישראליים להתרחק מהמשט ולתת לו להמשיך בדרכו. השתלטות על הספינות ומניעתן להגיע ליעד יסבכו את ישראל במשבר בינלאומי קשה נוסף, שאתה וממשלתך תישאו באחריות מלאה לתוצאותיו".

 

את המשט, שיכלול שלוש ספינות, מארגנים פעילים שבדים פרו-פלסטינים והוא יכלול אקדמאים, חברי פרלמנטים, אמנים ועוד. אף ששמות רוב הממשתפים במשט לא פורסמו, מי שככל הנראה יהיו עליו הם חברת הפרלמנט האירופי הספרדייה אנה מירנדה, והישראלי לשעבר דרור פיילר, אמן ופעיל שמאל המתגורר עשרות שנים בשבדיה.

 

זועבי: מברכת את גטאס

מי שכמובן בירכה את ח"כ גטאס הייתה חנין זועבי, שהייתה שותפה למשט המרמרה שגרם למהומה גדולה. "אני מברכת על החלטתו של עמיתי ושותפי להצטרף למשט החופש השלישי למען הסרת המצור מעל עזה. לא נרפה עש שהמצור יסתיים". המצור הוא פשע נגד האנושות, וההתנגדות לו, דוגמת המשט, היא חובה מוסרית ולאומית כאחד", אמרה זועבי. "חשוב להדגיש, כי גם הפלסטינים וגם דעת הקהל העולמית לא תרפה, עד סיום המצור, ששם 1.8 מליון בני אדם בכלא הגדול ביותר והאכזרי ביותר בעולם".

 

ח"כ זועבי. הייתה על המרמרה (צילום: מוחמד שינאווי) (צילום: מוחמד שינאווי)
ח"כ זועבי. הייתה על המרמרה(צילום: מוחמד שינאווי)

 

ח"כ זועבי אמרה כי לא מדובר באנטישמיות, אלא במאבק צודק של הפלסטינים."דור שלם שלא יצא מעזה, ולא מכיר פיסת אדמה מחוצה לה. דור של סטודנטים שנמנעו להמשיך את הלימודים שלהם, חולים שנמנעים לצאת, פלסטינים שלא יכולים לנוע בחופשיות על 22 אחוז מפלסטין ההיסטורית", אמרהז ועבי. "ישראל לא התנתקה מעזה, היא שולטת בתנועת האנשים, תנועת סחורה, החשמל, המסים, ומרשם האוכלוסין. אני שמחה שכעת, כתוצאה מפעולת סולידריות והתנגדות זו, העולם ייזכר בעם שלם שסובל מדיכוי וסבל שנגרם על ידי 'הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון'".

 

ח"כ זוהיר בהלול אמר כי המצור חייב להסתיים, אולם משט אינה הדרך. "כל בן אנוש חייב להבין שילדים קטנים לא יכולים לסבול, להיאנק תחת עול העוני ולשלם את המחיר בשל שיקולים פוליטיים", אמר. "לאור

השלכות המשט הקודם, שיצר קרע בין הציבור הערבי והיהודי בישראל, אינני בטוח שמשט ראוותני נוסף יפתור את הבעיה ההומניטארית החריפה בעזה, אלא פשוט יסיט את הדיון, שוב, למחוזות אחרים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מתוך יוטיוב
המשט ייצא בימים הקרובים מיוןן
צילום: מתוך יוטיוב
מומלצים