שתף קטע נבחר

האפיפיור: ידעו על אושוויץ, למה לא הפציצו?

בביקור בטורינו דיבר מנהיג העולם הקתולי באופן לא צפוי על חטאן של המעצמות במלחמת העולם השנייה: "היה מודיעין שיהודים נשלחים להשמדה, למה לא עשו כלום?"

האפיפיור פרנסיסקוס, היום בטורינו (צילום: AP) (צילום: AP)
האפיפיור פרנסיסקוס, היום בטורינו(צילום: AP)

האפיפיור פרנסיסקוס גינה היום (א') את החלטתן של בעלות הברית במלחמת העולם השנייה שלא לנקוט פעולה גם כשהיה כבר מודיעין המצביע על כך שיהודים, נוצרים, הומוסקסואלים ואחרים מובלים למחנות ההשמדה באירופה.

 

עוד חדשות בעולם :

 

"כל המעצמות הגדולות תיעדו בצילומים את מסילות הרכבת שעליהן הובילו רכבות לאושוויץ יהודים, נוצרים, הומוסקסואלים וכל מי שהיה מיועד להריגה", אמר האפיפיור במהלך ביקור בטורינו. "למה הם לא הפציצו את מסילות הרכבת האלה?".

 

הצהרותיו של האפיפיור בנושא לא היו מתוכננות. הוא אמר את הדברים באופן מאולתר לקהל בטורינו, והסביר כי הוא מבין מדוע הצעירים של היום מתקשים לתת אמון בעולם.

ההמונים מחכים לאפיפיור בצפון איטליה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
ההמונים מחכים לאפיפיור בצפון איטליה(צילום: EPA)

בדבריו התייחס האפיפיור גם לזוועות שהתחוללו בגולאגים הסובייטיים. "כמה הרבה נוצרים סבלו ונרצחו שם", אמר. הוא הביע צער על הציניות שגילו השחקנים בזירה הבינלאומית בשנות ה-30 וה-40, ואמר כי "המעצמות חילקו את אירופה כמו שמחלקים עוגה".

 

הוא הזכיר גם את מה שכינה "הטרגדיה הגדולה של ארמניה": "במאה האחרונה רבים כל כך, מיליונים (של ארמנים) מתו. אבל איפה היו אז המעצמות? הן הסיטו את מבטן לצד השני".

 

באפריל השנה הכעיס האפיפיור את טורקיה כשהגדיר את הרג הארמנים על-ידי העות'מנים הטורקים במלחמת העולם הראשונה "רצח עם" - הגדרה שטורקיה

דוחה בשאט נפש.

 

בפגישתו עם הצעירים בטורינו אמר היום האפיפיור כי כיום בעולם "הכול נעשה עבור כסף". הוא מתח ביקורת על אלה הקוראים לקדם שלום בעודם מייצרים או מוכרים כלי נשק.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
האפיפיור בטורינו. "היה מודיעין"
צילום: AP
מומלצים