שתף קטע נבחר

סערה בלבנון: סוהרים התעללו באיסלאמיסטים

הרחוב הסוני בלבנון רותח: נחשפו סרטונים שתיעדו סוהרים מענים אסירים איסלאמיסטים בבית הכלא רומייה. "פשע נגד האנושות", הגדירו את התקרית בביירות. כעת עולה חשש לחיי הלבנונים שנחטפו על ידי דאעש

 

 

"שערוריית אבו גרייב (הכלא הידוע לשמצה בעיראק) הלבנוני". כך כינו הבוקר (יום ב') בעיתון "א-שרק אל-אווסט", היוצא לאור בלונדון, את הפרשה שמביכה את הצמרת הביטחונית בלבנון ושמציתה את הרחוב הסוני ומכעיסה את המזוהים עם האיסלאמיסטים הקיצוניים.

 

עוד חדשות בעולם :

במערב חוששים: ג'ון עורף הראשים ברח ללוב

אלפים בסלובקיה: לעצור הפלישה המוסלמית

יום היוגה הבינ"ל: בתפקיד המדריך - רה"מ

 

בימים האחרונים הועלו לרשתות החברתיות סרטוני וידאו שהודלפו מבית הכלא רומייה, בית הכלא הגדול במדינה שממוקם במזרח ביירות, שבהם מתועדים אסירים עוברים עינויים על ידי אנשי ביטחון לבנוניים כשפלג גופם העליון חשוף כשהם מוכים וצועקים מרוב כאב. אנשי הביטחון גם מוקלטים מקללים את האסירים בשעה שהם מתעללים בהם.

 

"זה נראה כמו סצנה מבתי הכלא בסוריה", אמר אתמול המנהיג הדרוזי הבולט, ואליד ג'ונבלאט, בתגובה לסרטונים שהופצו שעוררו סערה פוליטית. שר המשפטים אשרף ריפי שמזוהה עם המחנה המתנגד לחיזבאללה הגדיר את העינויים "פשע נגד האנושות" והבטיח כי זה לא יעבור בשתיקה. בניסיון להרגעת הרוחות הודיעו משרד המשפטים ומשרד הפנים כי שני אנשי ביטחון שהיו מעורבים בעינויים נעצרו.

 

התעללות בין כותלי הכלא ()
התעללות בין כותלי הכלא

"אני נושא באחריות לפשיטות בבית הכלא ולאירועים שקרו במהלכן", אמר שר הפנים נוהאד אל-משנוק במסיבת עיתונאים מיוחדת שעסקה בנושא. מאז פרסום הפרשה חוטף אל-משנוק את מרבית הריקושטים. "כפי שהיינו מגנים תקיפות או התעללויות שמתרחשים בבתי הכלא בסוריה, אני לא אסכים שיקרו מעשים כאלה בתוך בתי הכלא בלבנון", אמר. 

 

לפי משרד הפנים הלבנוני, העינויים התרחשו בזמן שמנגנוני הביטחון ניסו לדכא מרידה של אסירים באחד מהאגפים של בית הכלא שבו מרצים אסירים איסלאמיסטים את עונשם. קרובי משפחותיהם של האסירים בכלא רומיה שרובם מגיעים מאזור הצפון ובייחוד העיר טריפולי הידועה כמעוז של האיסלאם הסוני הקיצוני במדינה הזדעזעו למראה התמונות. מאז תחילת מלחמת האזרחים בסוריה נהרגו סונים רבים, המתנגדים המשטר, בעימותים עם בני העדה העלווית, תומכי משטר אסד, באותו אזור.

  

אתמול השתתפו מאות צעירים בעיר טריפולי בהפגנת מחאה על העינויים שבמהלכה נשמעה דרישה לפטר את שר הפנים הלבנוני ואף לעצור אותו. בביירות נרשמה מחאה קטנה יותר מול אחד המסגדים. גם בצפון המדינה ובבקעת הלבנון נרשמו הפגנות והתפרעויות. בכלי התקשורת של חיזבאללה ניצלו את הסרטונים כדי להבליט את המחלוקות שבין שר המשפטים לבין שר הפנים שמשתייכים למחנה ה-14 במרץ של סעד אל-חרירי המתנגד לחיזבאללה.

 

 

חשש מפעולת נקם של דאעש בחטופים הלבנונים

אך מעבר למחאה החריפה ברחובות לבנון, בתקשורת וברשתות החברתיות, מתגבר חשש כבד לחייהם של עשרות החיילים הלבנונים שנחטפו על ידי ארגון "המדינה האיסלאמית" וג'בהת א-נוסרה בערסאל בקיץ האחרון. פרשת חטיפתם ממשיכה להעסיק את לבנון אף שלפי פרסומים שונים, החיילים עשויים להשתחרר במסגרת עסקת שבויים.

 

"קרובי משפחות החטופים קיבלו איום ברור וגלוי מדאעש", סיפר אתמול ניזאם מוריט, אחיו של אחד החטופים שטען כי האיסלאמיסטים איימו לתת יחס דומה לחטופים כנקמה. "מספיק עם ההתרשלות ואובדן השליטה. מספיק עם הזלזול בנפשות, מספיק עם הפשיעה", אמר קרוב המשפחה שהטיל את האחריות על הממשלה ושר הפנים בנושא.

 

פרשת העינויים בבית הסוהר מתרחש בזמן שחיזבאללה והצבא הסורי ממשיכים בקרבות העזים עם המורדים, ג'בהת א-נוסרה ודאעש באזור אל-קלמון ובאזור הגבול בין סוריה ללבנון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ההתעללות שהסעירה את לבנון
מומלצים