שתף קטע נבחר
.
ערוץ 20

מי התפרע, המפגינים או השוטרים?

מי מפגין כוח מופרז, כוחות המשטרה או המפגינים? שתי עדויות מההפגנה אמש מתארות מציאות סותרת לגמרי

ההפגנה החמישית במספר של יוצאי העדה האתיופית בתל-אביב נערכה אתמול, וכבר מתחילתה ניתן היה לראות כי הטונים עלו. לאחר שמח"ש ופרקליטות המדינה המליצו, החליט היועץ המשפטי לממשלה, יהודה ויינשטיין, לסגור את התיק נגד השוטר שתועד מכה את החייל דמאס פיקדה.

 

סגירת התיק גיבשה את העדה האתיופית, ולראשונה הצטרפו למחאות גם זקני הקהילה, ובהם גם קייסים. בעקבות ההפגנה, חסמה המשטרה את רחוב קפלן בתל-אביב, ומנעה מהמפגינים לחסום את הגישה אל איזור קניון עזריאלי.

 

 

 

גרסאות סותרות

 

ירון יחיאס, פעיל חברתי, תיאר בטור שכתב בעקבות ההפגנה אתמול כי "הגעתי לעזריאלי וכבר כשיצאתי מתחנת רכבת השלום ראיתי כל כך הרבה ניידות, ושקפלן חסום. המפגינים היו על המדרכה והמשטרה מנעה מהם להתקדם לכיוון עזריאלי. המשטרה גם הביאה סמויים לתוך ההפגנה, חלקם שוטרים מהעדה וחלקם לא. אנשים צעקו במגפון את השמות "יוסף סלמסה" ו"אברה מנגיסטו". אמא של יוסף סלמסה סיפרה על בנה שמת בעקבות אלימות משטרתית, ואנשים בקהל בכו. זה היה קורע לב".

 

עכשיו בערוץ 20

חטיפת ילד תימן: מה המדינה מסתירה?

דקר יהודי בגבו, אך לא יואשם ברצח

חבר הפרלמנט הבריטי שתומך בישראל

 

יחיאס מספר כי ההפגנה נמשכה על רחוב קפלן והתקדמה לעבר אבן גבירול, כשבעקבותיה דלקו מספר משאיות כליאה ואחת ממארגנות ההפגנה נעצרה. כשהמפגינים הגיעו לאיזור העירייה, התפזרו אנשים אל הכביש באבן גבירול, בשולי כיכר רבין. השוטרים עדיין רדפו אותם. "האם יש להזכיר את חופש התנועה? זכות בסיסית במדינה. אבל אני תל אביבי ממוצא אתיופי, וגם אם אני סתם עובר ברחוב המשטרה תעצור אותי", מוסיף יחיאס.

 

את אותו המסע בדיוק תיארה גילה אבידן, שפית בבית הקפה "גברת פלפלת" שברחוב לסקוב בעיר, קצת אחרת.

 

"מפגינים צעדו ברח' קפלן לכיוון אבן גבירול ואז החליטו על התפרעות, פנו לרח' לסקוב בריצה מטורפת תוך שהם מקללים את המשטרה בכלל והשוטרים בפרט.

כאשר המדרכה שלנו כבר הייתה שטופה בכמה עשרות מהם, טיפסתי על הספסל בהחלטה לראות בדיוק מי עושה/אומר מה למי".

 

לדבריה, "עשרות שוטרים רצו אחריהם בשקט מוחלט, נעמדו מולם בשקט מוחלט, 7 שוטרים חסמו את המשך הריצה המטורפת לכביש ואז התחילו כ-20 בחורים לחבוט בשוטרים באגרופים תוך שהם צורחים קללות שלא היו מביישות את אחרוני הפושטקים".

 

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
מפגינים נגד אלימות המשטרה
צילום: מוטי קמחי