שתף קטע נבחר

אובמה קבע: מותר לשלם כופר לארגוני טרור

שינוי דרמטי במדיניות ארה"ב: וושינגטון עצמה לא תשלם כסף כדי לשחרר שבויים, אבל לא תמנע עוד ממשפחות החטופים לגייס בעצמן דמי כופר. עד היום הן הסתכנו בהעמדה לדין, וחטופים אמריקנים הוצאו להורג בידי דאעש

ג'ון הג'יהאדיסט מוציא להורג את פולי (מימין) וסוטלוף ()
ג'ון הג'יהאדיסט מוציא להורג את פולי (מימין) וסוטלוף

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, החליט שהשלטונות האמריקניים לא יאיימו מעתה בהגשת אישומים פליליים נגד בני משפחתם של אזרחים אמריקנים שנפלו בשבי ארגוני טרור, אם אלה ינסו לגייס כספי כופר שיועברו לחוטפים בתמורה לשחרור השבויים.

 

עוד חדשות בעולם :

 

אובמה יודיע על המדיניות החדשה מחר. ההחלטה באה אחרי שבשנה האחרונה ערף דאעש את ראשיהם של כמה שבויים אמריקנים לאחר שארה"ב סירבה לשלם עליהם כופר ולא אפשרה גם לבני משפחותיהם לעשות זאת. מנגד, אזרחי מדינות אחרות שוחררו משבי דאעש תמורת מיליוני דולרים שהועברו ככופר לארגון הג'יהאד האכזרי.

 

"קשה לשים את עצמך במצב של בני משפחה שאהוביהם נתונים בשבי", הסביר הערב דובר הבית הלבן ג'ון ארנסט, שאישר את המידע על שינוי המדיניות, "אי אפשר לשפוט את מעשיהם ומניעיהם של אבות, אמהות, נשים, אחים או בנים".

המפגש עם משפחות הנרצחים שינה את דעתו. אובמה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
המפגש עם משפחות הנרצחים שינה את דעתו. אובמה(צילום: AFP)

אף שמעתה ארה"ב לא תאסור על בני משפחות לאסוף באופן עצמאי דמי כופר כדי לשחרר את יקיריהם, המדינה עצמה תמשיך במדיניות הקיימת שלה ולא תשלם כופר על חטופים. "משאביה של ארה"ב לא ישמשו למתן כופר", אמר הדובר האמריקני, "לא נפתח את הדלת הזו. איננו יכולים לחזק ארגוני טרור בכסף".

 

בזמן כהונתו הנוכחית של אובמה כבר חלה תפנית משמעותית, כשארה"ב נכנסה למשא ומתן עם הטליבאן וערכה עמו חילופי שבויים: החייל האמריקני בו ברגדל שהוחזק בשבי חמש שנים הוחזר לידי צבא ארה"ב בתמורה לשחרור של כמה אסירים בודדים מכלא גואנטנמו. את הביקורת של מתנגדיו, שהאשימו אותו בכניעה לתכתיבים של ארגון טרור, הדף אובמה בטענה שעם נסיגת הכוחות האמריקניים הלוחמים מאפגניסטן - אי אפשר להשאיר חייל מאחור. הוא הסביר גם שיש הבדל בין חייל שנשלח על ידי ארה"ב להילחם עבורה מעבר לים, לבין אזרחים אמריקנים שיצאו על דעת עצמם למדינות מסוכנות.

עם הכיסוי ובלעדיו: ג'ון הג'יהאדיסט, ובשמו האמיתי - מוחמד אמוואזי ()
עם הכיסוי ובלעדיו: ג'ון הג'יהאדיסט, ובשמו האמיתי - מוחמד אמוואזי

בני משפחות של אזרחים חטופים סיפרו בחודשים האחרונים שמחלקת המדינה האמריקנית איימה להעמיד אותם לדין אם ישלמו בעצמם דמי כופר לחוטפי

יקיריהם. משפחותיהם של העיתונאים ג'יימס פולי וסטיבן סוטלוף, שנרצחו לבסוף בידי דאעש, ניסו לגייס דמי כופר וטענו כי גם הם ספגו איומים. אובמה פגש לאחרונה את בני משפחותיהם של פולי וסוטלוף. הוא שמע מהם על סבלם ועל ההפחדות שלהן היו נתונים, כמו גם על תחושת ההזנחה שחוו, ובעקבות זאת החליט על שינוי מדיניות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הוצאתו להורג של האמריקני ג'יימס פולי
מומלצים