שתף קטע נבחר

ילד נפצע, אמו שיקרה – וחברת הביטוח תשלם

בן 5 נפגע כשנפל בכניסה למכונית. בתחילה דווח שנפל במדרגות, אך הגרסה שונתה כדי לקבוע שמדובר בתאונת דרכים. הסיבה: האם חששה מבעלה

שקר של אישה שחששה מאלימות בעלה עמד במרכז תביעת פיצויים בגין פציעה של ילד בן חמש מחוץ לגן שלו. האם לקחה את הילד לבית חולים וסיפרה שנפל במדרגות, לדבריה כי חששה מנחת זרועו של אביו במידה שיגלה שלמעשה הילד נפצע בכניסה למכוניתה. בית משפט השלום בעכו האמין לגרסה של האישה וקבע שמדובר בתאונת דרכים, שבגינה תפצה חברת הביטוח "הפניקס" את המשפחה ב-148 אלף שקל.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

התאונה אירעה ביוני 2009 והילד נפצע במרפק ידו השמאלית. לצוות הרפואי בבית החולים נמסר שהוא נפל במדרגות, אך לאחר שהתברר שדרוש ניתוח ביקש אביו לתקן את הרישום ולכתוב שהילד נפל בכניסה למכוניתה של אמו.

 

כשנה וחצי לאחר המקרה הגישה המשפחה תביעה בגין נזקי הגוף שנגרמו לילד. בגרסת התביעה, שלפיה הילד נפגע בתאונת דרכים, נטען שביום האירוע המתינה אמו במכונית ליציאת הילד מהגן. כשהגיע לרכב הוא ניגש לאם כדי לנשקה. לאחר מכן הוא עבר לדלת האחורית שהייתה פתוחה, וכשניסה להיכנס – נפל ונפגע במרפקו.

 

המשפחה הסבירה את שינוי הגרסאות בבית החולים בכך שהאם פחדה שהאב יכעס עליה מכיוון שהוא סובל מהתפרצויות זעם. האב, כך נטען, סובל מהפרעות קוגניטיביות והתנהגותיות לאחר שנפגע בראשו בצבא, והוא אף מוגדר כנכה צה"ל בעל 40% נכות פסיכיאטרית. המשפחה טענה שבעקבות התנהגותו הקשה לאב יש צו הרחקה מהילדים. רק כשהאם הבינה שהילד צריך לעבור ניתוח, היא העזה לספר לאביו שנפל בכניסה לרכב, ולכן האב פנה לתקן את הרישום הרפואי.

 

לטענת הפניקס, שינוי הגרסאות אינו מתיישב עם ההיגיון, שכן לא ברור מדוע האב יראה באם אשמה בנפילת הילד בכניסה עצמאית לרכב אך לא יראה בה אשמה בנפילת הילד במדרגות.

 

שקל אם להעיף לאם סטירה

השופטת שושנה פיינסוד-כהן קיבלה את גרסת המשפחה. היא אמנם הסכימה עם טענות הפניקס בדבר חוסר ההיגיון שבגרסת האם, אך החליטה לקבלה בכל זאת בהסתמך על המסמכים הרפואיים שהוגשו והעידו על תוקפנותו של האב.

 

כמו כן קבעה השופטת שלא נמצאה סתירה משמעותית בין עדויות ההורים, ושההחלטה לספר את האמת נלקחה על ידי האם לאחר שהבינה עד כמה קשה מצבו של בנה. עוד עלה מעדות האב שהוא אכן סובל מהתפרצויות זעם, שכן כשנשאל אם כעס על האם סיפר שבזמן אמת שאל אותה אם "להעיף לה סטירה או להיות רגוע ולנשום עמוק".

 

בסופו של דבר, ואף שלדברי השופטת החליטה לקבל את גרסת התביעה "על קוצו של יוד", היא קבעה שהתאונה אכן התרחשה בכניסה למכונית ומהווה לפיכך תאונת דרכים.

 

לבסוף פסקה השופטת שהפניקס תשלם למשפחה פיצוי של 147,807 שקל, החזר אגרה בתוספת הצמדה וריבית ושכר טרחת עו"ד בשיעור 13% מסכום הפיצוי בתוספת מע"מ.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ התובע: עו"ד גוהר
  • ב"כ הנתבעת: עו"ד קלוזנר
  • עו"ד רן שקד עוסק בתאונות דרכים
  • הכותב לא ייצג בתיק

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים