שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  פזמון חוזר: לריאליטי נגמרים הזמרים
  מ"כוכב נולד" ל-"The Voice", ומשם ל"אקס פקטור" - זה כבר ממש לא סוד שתוכניות הריאליטי המוזיקליות ממחזרות מתמודדים באופן סדרתי, תופעה שמגיעה לשיא בעונה הנוכחית של ה"אקס". האם זו תחילת הסוף?

  לפני כארבע שנים הגיעה אלה פלס, אחותה של קרן פלס, להיבחן ל-"The Voice". אף אחד מנבחרת השופטים, שכללה אז את שרית חדד, רמי קלינשטיין, שלומי שבת ואביב גפן, לא הסתובב. בסופו של דבר הוחלט להשאיר את האודישן על רצפת חדר העריכה, הרחק מעיני הציבור.

   

  עוד כתבות בנושא "אקס פקטור":

  הדתיה האנונימית - זמרת מוכרת במגזר החרדי

  יוסי שטרית: אודישן? היה לי בית ספר בבוקר

  ביקורת: לא נפסיק לשיר, בינתיים

   

  אבל למרות האודישן הגנוז ההוא, הציבור בכל זאת זכה לשמוע את פלס דור ב' שרה. זה קרה בשבוע שעבר, הפעם כמתמודדת ב"אקס פקטור". כל השופטים, ששוחחו איתה בטרם החלה לשיר וידעו על הייחוס המשפחתי, העבירו אותה לשלב מחנה האימונים. רק מהפער הזה בין התוכניות והנסיבות, אין סיבה להסיק שפלס ג'וניור לא מוכשרת. אולי זה סתם עניין של טעם, אבל הפקות הראליטי המוזיקליות - הן אלה שבהחלט צריכות לדאוג מהסיפור הזה.

    

  צפו באודישן של אלה פלס

   

  כי פלס היא רק דוגמה אחת לתעשיית המחזור שמשתלטת על התחום. יש עוד רבים כמותה. למשל דניאל יפה, שעברה את אודישן ה"אקס פקטור" שלה בתוכנית הראשונה לעונה - המכורים לז'אנר ודאי זוכרים אותה מהעונה השמינית של "כוכב נולד". אז היא לא הצליחה להעפיל לנבחרת. אולי הפעם היא תצליח יותר.

   

  או למשל יוסי שטרית, שהאודישן שלו שודר גם הוא לפני עשרה ימים ב"אקס פקטור". הזמר הצעיר גרם לעברי לידר ולשירי מימון לדמוע מהביצוע שלו, וכל ארבעת השופטים העבירו אותו לשלב הבא. למחרת סיפר ל-ynet שבעבר ניסה להתקבל ל"אייל גולן קורא לך" אך נפסל בשל גילו הצעיר. הוא שכח לציין שניסה את מזלו גם ב-"The Voice" אך גם שם לא זכה להצלחה.

   

  או מירון וויליאמס, המתמודד שהצליח להביך את בר רפאלי ולהתקבל לעונה הנוכחית של "אקס פקטור". הוא בכלל זוכה תוכנית ריאליטי אחרת - "פרויקט הלהקה", ששודרה בערוץ הילדים.

   

  כשחושבים על זה, אין פה הפתעה גדולה. עשר עונות של "כוכב נולד" ועוד שתיים של "הכוכב הבא". שלוש עונות של "The Voice". שתי עונות של "אקס פקטור". שלא לדבר על שלל תוכניות קטנות יותר כמו "בית ספר למוזיקה", "משפחה בהופעה", "ישנן בנות" וכמובן, "אייל גולן קורא לך". אפילו מקדם האירוויזיון ניסו לעשות פה סוג של ריאליטי. אז מה הפלא שמתמודדים שניסו את מזלם פעם אחת מוצאים במה שוב ושוב?

   

  דניאל יפה ב"כוכב נולד"    (צילום: באדיבות טדי הפקות וקשת)

  דניאל יפה ב"כוכב נולד"    (צילום: באדיבות טדי הפקות וקשת)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  "זה דבר ידוע שקורה יותר ויותר בשנים האחרונות", מספר גורם בכיר בתחום הריאליטי המוזיקלי. "בקרוב תראו על המסך ב'אקס פקטור' עוד מתמודד שכבר ניסה בעבר להתקבל ל-'The Voice'. וגם נדב גדג', זוכה 'הכוכב הבא' ונציג ישראל לאירוויזיון, ניסה להתקבל ל'אקס פקטור' לפני כן - אך נפסל כיוון שהיה אז רק בן 14".

   

  ומתברר שמאחורי הניסיונות החוזרים האלה עומדים לא פעם מלהקי התוכניות. לדברי אותו גורם, אלה אותם אנשים שנודדים מהפקה להפקה עם אותו פנקס שמות, ומנסים לשכנע את אותם הזמרים לתת עוד צ'אנס לריאליטי: "הם מנהלים רשימות - בודקים מי לא עבר ולא שודר, ומביאים אותו לתוכנית אחרת".

   

  עובד בהפקת "אקס פקטור", מרחיב על שיטת העבודה של המלהקים: "יש תוכנה שנקראת שורט אודישן, משלמים עליה דמי מנוי ולמלהקים יש את המשתמש והסיסמה שלהם. נגיד איקס עבד ב'פרויקט הלהקה' ויש לו מתמודדים שלא עברו - הוא מיד מושך אותם לפרויקט הבא שלו".

   

  מה סלקציה? אני ברשימות

  "בדרך כלל, מתמודדים שהגיעו לאודישנים מצולמים ב-'The Voice' ושודרו - לא יעברו ב'אקס פקטור', אלה לפחות הגבולות שהציבו לנו בעונה שעברה", אומר גורם בהפקה. "קח לדוגמה את מיה ממן, שהתמודדה מול שירי מימון עוד בעונה הראשונה של 'כוכב נולד' והגיעה בעונה הראשונה של אקס פקטור. היה ברור לכולם בהפקה שהיא לא תעבור את האודישן המצולם - ובכל זאת הביאו אותה, בשביל הקוריוז".

   

  טריק מלוכלך או מקובל? האנונימית ()
  טריק מלוכלך או מקובל? האנונימית

   

  גורם בכיר לשעבר ב-"The Voice", הוסיף כי העברת רשימות נבחנים מתוכנית אחת לשנייה אסורה מבחינה חוזית. "בעיקרון, עד כמה שידוע לי,  זה מנוגד לחוזה - אבל המלהק זוכר ומאתר אותם. הרי המלהקים עצמם גם עוברים מתוכנית לתוכנית". אותו גורם מוסיף כי חלק גדול מעניין מחזור המתמודדים נובע מעודף תוכניות ריאליטי מול היצע מוגבל של מתמודדים: "למה יש כמות גדולה של גימיקים, למשל? כי כמעט ואין כישרונות".

   

  אז כן, כדי לטשטש את השתתפותם של מתמודדים ממוחזרים, ההפקה מדגישה בשידור את הפרטים שפחות ידועים עליהם - ומעלימה את אלה שעלולים לקשור אותם לתוכניות אחרות. ניסיונות להעלים פרטים על מתמודדים כבר צפו העונה - למשל במקרה של דודו איבגי, שפתח את העונה של "אקס פקטור", הוצג כמוכר במכולת והגיע בהופעה מרושלת. בלי אף מילה על כך שהוא בוגר בית ספר למשחק "בית צבי". זאת למרות שגורמים המעורים בפרטים סיפרו כי איבגי דווקא כן סיפר זאת באודישן.

   

  בן גולדשטיין ב-"The Voice" אוסטרליה 

   

  או למשל המקרה של "הזמרת החרדית האלמונית", עליו דווח כבר ב-ynet. "זה טריק ריאליטי מלוכלך - כשר, אבל מלוכלך", מספר גורם בכיר באחת ההפקות המוזיקליות. עם זאת, גורמים אחרים בתעשייה טוענים שלא מדובר בניסיון להעלים מידע מהצופה, אלא בבניית הדמות: "בסופו של דבר צריך דמות עגולה ואי אפשר לחשוף הכל בהתחלה, אז לא תמיד מה שנראה כ'העלמת פרטים', הוא באמת כזה בפועל".

   

  "לזכותה של 'אקס פקטור' ייאמר שמדובר בתכנית בידור. בניגוד ל-'The Voice', שם כמעט ולא משדרים אודישנים של מתמודדים שלא עברו", מוסיף גורם באחת התוכניות. "ב'אקס' צוחקים יותר על המתמודדים, מנסים להביא סיפורים שיעוררו עניין. כמו לדוגמה רוית הראל, שהופיעה בפרק האחרון ב'אקס פקטור' וטענה כי היא שותפה ללחן של 'השקט שנשאר' שביצעה שירי מימון. ברור שיש כאן סיפור מגניב. מה שהוסתר מהצופים הוא שבכתב התביעה שהגישה לפני כעשור, נכללה גם מימון עצמה".

   

  מחיר הסיפור האישי. תגובה חריגה בשידור לאודישן של רוית הראל ()
  מחיר הסיפור האישי. תגובה חריגה בשידור לאודישן של רוית הראל

   

  הדוגמאות עוד רבות, ולא רק ב"אקס פקטור". מתמודדים עוברים מימין לשמאל, כל עוד הם לא שודרו על המסך, ולפעמים אפילו די בכך שיובלט פן אחר באישיותם. זו בעצם תופעה שמלווה את הז'אנר מלידתו - מנינט טייב שהופיעה ב"מלך הבא" ששודרה בערוץ בריזה, ועד למישה קירקילן שניסה את מזלו גם ב-"The Voice", אחרי שכבר הופיע ב"כוכב נולד" וכתב להיטים לאחרים כמו "מצטער" של אייל גולן.

   

  וזו אולי גם אחת הסיבות להידרדרות הרייטינג בתכניות הללו. "זה משעמם. כמה אפשר לראות את אותם הפרצופים?", תוהה עורך ריאליטי בכיר. "הציבור לא מטומטם. הוא מבין שאם מגיע מתמודד כמו איבגי, הוא לא רק מוכר במכולת. אפילו בן גולדשטיין, שהופיע השבוע ב'אקס פקטור', כבר היה כוכב באוסטרליה, שם הופיע ב-'The Voice'. אין פה באמת כל כך הרבה כישרונות חדשים".

   

  מחזור המתמודדים ונתוני הרייטינג שלא מרקיעי שחקים כמו בעבר, עלולים להביא לתחילתו של סוף הז'אנר בישראל - מה שכבר אפשר לראות בבירור בארצות הברית. "אין פה מקום לכל כך הרבה תוכניות", אומר מי שערך את אחת התוכניות המובילות בתחום. "גם בעולם המגמה דומה. 'אמריקן איידול' מתה, 'אקס פקטור' כבר לא משודרת. גם פה הרייטינג צונח, זה רק עניין של זמן עד שזה ייגמר".

   

  מ"רשת" נמסר בתגובה: "אנו מאמינים במתן הזדמנות שווה לכל מתמודד באשר הוא. השופטים ב'אקס פקטור' הם היחידים שיחליטו על כישוריו המוזיקליים של מתמודד כזה או אחר, ולא השיקול אם אותו מתמודד ניסה או לא ניסה את מזלו בתוכניות שירה אחרות. על אחת כמה וכמה כי ידוע שסף ההתרגשות של מתמודד באודישן הוא גבוה ותלוי יום. בכל מקרה, לשמחתנו שופטי 'אקס פקטור' יודעים לזהות את הקול הנכון".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לאתר ההטבות
  מומלצים