שתף קטע נבחר

בשל דו"ח המעונות: נתניהו יזומן לוועדה לביקורת המדינה

ח"כ קארין אלהרר מיש עתיד, שמשמשת יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, תזמן את ראש הממשלה לדיון. "מהדו"ח עולים כשלים רבים הנוגעים לכספי ציבור", אמרה. "הדיון יתקיים עוד במושב הקרוב. לציבור יש זכות לקבל תשובות"

ראש הממשלה נתניהו (צילום: AFP) (צילום: AFP)
ראש הממשלה נתניהו(צילום: AFP)

יו"ר הוועדה לביקורת המדינה ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד) תזמן את ראש הממשלה בנימין נתניהו לדיון בוועדה לביקורת המדינה בעניין דו"ח מבקר המדינה על הוצאות מעונות ראש הממשלה שפורסם בחודש פברואר.

 

"מהדו"ח עולים כשלים רבים הנוגעים לכספי הציבור", אמרה אלהרר. "הוועדה תבחן אם נעשה שימוש לא תקין בכספים הללו. ראוי שהציבור יידע אם נושאי משרה פוגעים בטוהר המידות ועושים שימוש לא תקין בכספו. הוועדה לביקורת המדינה לא נועדה להיות חותמת גומי, אלא גורם מרתיע ומעצב נורמות של התנהגות שלטונית ראויה".

 

אלהרר הוסיפה: "אני מתכוונת לפעול כמקובל ולנסות לתאם את הדיון עם לשכת ראש הממשלה ולעבוד עמם בשיתוף פעולה, והדיון יתקיים עוד במושב הקרוב. לציבור יש זכות לקבל תשובות".

 

דו"ח המבקר בעניין מעונות ראש הממשלה נוגע למעונו הרשמי של ראש ממשלת ישראל ברחוב בלפור בירושלים ונוגע גם לשני מעונות פרטיים - אחד בקיסריה ואחד ברחוב עזה בירושלים. הדו"ח מציג כמה ליקויים והוצאות לא תקינות של מעונות ראש הממשלה בנושאים הנוגעים להוצאות מזון, ניקיון, גינון ותחזוקה.

ח"כ אלהרר ()
ח"כ אלהרר
 

מעון רה"מ בקיסריה. המבקר: הוצאות מופרזות על ניקיון  (שאול גולן,  "ידיעות אחרונות"   ) (שאול גולן,
מעון רה"מ בקיסריה. המבקר: הוצאות מופרזות על ניקיון (שאול גולן, "ידיעות אחרונות" )
 

מהדו"ח עולה כי לא נעשה הליך סדור של ניתוח צרכים וקביעת אומדנים של ההוצאות הנדרשות מהמעון. כמו כן, מצא הדו"ח כי משפחת נתניהו הזמינה ארוחות פרטיות במקביל להעסקת מבשלת במעון, דבר שכרוך בעלויות תקציביות גבוהות.

 

הדו"ח מצביע גם על הוצאות ניקיון מוגזמות במעון הפרטי של ראש הממשלה, אף שמשפחתו מבלה את מרבית הזמן במעונה הרשמי בירושלים. בנוסף, מתריע המבקר כי משרד ראש הממשלה מממן תחום ביגוד והוצאות להופעה ייצוגית שהוא תחום אחד, משני מקורות תקציב נפרדים - גם דמי ייצוג וגם דמי תפעול של משרד ראש הממשלה, דבר שמוביל להגדלת תקציב דמי הייצוג שלא על ידי ועדת כספים.

 

המבקר הוסיף ואמר שבכך מוביל משרד ראש הממשלה לשינוי סעיף תקציבי על סמך פרשנות משפטית. יתרה מזאת, מתייחס הדו"ח להתנהלות לא תקינה עם קבלן חשמל, תשלומים על הוצאות ראש הממשלה ומשפחתו מכיסם הפרטי של עובדי משרד ראש הממשלה וכשלים שונים בשקיפות הוצאות מעונות ראש הממשלה.

 

שעות לאחר מכן התקבלה תגובת ראש הממשלה. "עם פרסום דו"ח מבקר המדינה הודיע משרד ראש הממשלה שייפעל ליישום המלצות דו"ח המבקר, וזאת בהמשך לפעולות שכבר נעשו וצוינו בדו"ח המבקר. במשרד ראש הממשלה מציינים כי כבר בשנים 2014-2013 פרסם משרד רה"מ מיוזמתו את הדו"חות בדבר הוצאות המעונות, שהצביעו על ירידה ניכרת בסך הוצאות המעונות - 25% בשנת 2013 לעומת שנת 2012 וירידה נוספת של 19% בשנת 2014 לעומת השנה שקדמה לה", נמסר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
ראש הממשלה בנימין נתניהו
צילום: EPA
מומלצים