שתף קטע נבחר

רעש אדמה הורגש ברחבי ישראל

בשעה 18:33 רעדה האדמה בישראל. מוקד הרעש היה ארבעה ק"מ דרומית מזרחית מנואיבה ו-90 ק"מ דרומית מאילת. מאות דיווחו באימייל האדום על רעש האדמה שהורגש גם במרכז הארץ ובשרון. טל מנס ציונה: "הרגשנו שהנברשות והכיסאות זזו"

מוקד רעידת האדמה שהורגשה הערב בישראל ()
מוקד רעידת האדמה שהורגשה הערב בישראל

רעש אדמה הורגש בכל רחבי ישראל: הרעש בעוצמה 5.5 דרגות התרחש בשעה 18:33 הערב (שבת) בים סוף, במרחק של 90 ק"מ מדרום לאילת וכארבעה ק"מ דרומית-מזרחית מנואיבה והורגש מאילת ועד צפון הארץ. ראש המכון הגאופיזי ד"ר אורי פריזלנדר מסר כי הרעש נרשם לראשונה בתחנת אילת. מאות גולשים דיווחו באימייל האדום. רבים פנו למוקדי המשטרה ומד"א. איש לא נפגע. דווח על נזק קל לבניין באילת.

 

לפי המכון הגיאולוגי האמריקני, הרעידה היום הייתה בדיוק על השבר הסורי-אפריקני. המכון האמריקני מציין כי הרעש היה בעוצמה חלשה יותר: 5.2 דרגות. מאז שנת 1900 היו שלוש רעידות אדמה מעט דרומית למוקד הרעידה היום, בעוצמה של 7-6 דרגות. רשת אל-ערבייה דיווחה כי רעידת אדמה הורגשה גם בקהיר. בירדן מדווחים כי רעידת האדמה הורגשה גם בעקבה וחלק מהתושבים יצאו מבתיהם בעקבות הרעש. בחלק מהיישובים בארץ החלו לפעול אזעקות של כלי רכב אחרי הרעידה. בנמל התעופה בן גוריון הופסקה הפעילות לכעשר דקות שבמהלכן סרקו את המסלולים ובמקביל נבדקו כל מכשירי הניווט. לאחר שלא התגלה כל חריג במערכת ובמסלולים, השדה שב לפעילות מלאה.

 

אילן אוזן המתגורר בשכונת אופיר באילת הוא הראשון שדיווח על סדק בקיר בעקבות רעש האדמה: "הייתי בסלון. שמעתי רעשים, והבנתי שמדובר ברעידת אדמה. זה הזכיר לי את הרעידה החזקה שהיתה לפני כעשרים שנה, אבל לא נלחצתי, נשארתי במקום, זה נמשך מספר שניות. לאחר מכן הגעתי לחדר השינה וראיתי את הנזק".

סדק בקיר בבית באילת  (צילום: אילן אוזן) (צילום: אילן אוזן)
סדק בקיר בבית באילת (צילום: אילן אוזן)
 

רוני מאילת סיפרה: "היו ארבע שניות של רעידה. זה היה מלחיץ מאוד. הרהיטים רעדו, הארונות זזו. רצנו החוצה. בכל העיר הרגישו את הרעידה. גם בקומות הנמוכות". יונתן ברנע, תושב אילת, סיפר כי "כל הבית רעד. האדמה פשוט רעדה מתחת לרגליים. יצאנו מהבית, אמצעי בטיחות מספר אחת. בתור אבא לילדות קטנות זה הדבר הראשון שעשינו. זה היה רק כמה שניות. אבל באילת כולם יצאו מהבתים. כולם הרגישו". תושב אילת סיפר: "שתי רעידות חזקות הורגשו בעיר. הבית כולו זז, מפחיד". חבר קיבוץ לוטן בדרום הארץ: "הפרות ברפת זזו כמה דקות לפני 18:30 בחוסר מנוחה וגעו ללא הפסקה".

  

בצלאל שלום מראש העין היה בשדה התעופה באילת בעת רעידת האדמה. "היינו לאחר הבידוק ולפתע הרגשתי כאילו אני מרחף. הרעידה נמשכה 20-15 שניות. מייד הבנו שמדובר ברעידת אדמה. היו אנשים שסיפרו כי הרגישו את הרעידה יותר ממני. אנשים שמרו על קור רוח, המשיכו לשבת בכסאות במקום ולא הייתה בהלה בגלל שהמבנה חזק. זה הפך לנושא לשיחה בין כל הנוכחים בשדה התעופה".

 

סיגלית יירמייב, עובדת בבית מלון באילת, סיפרה: "היינו בפינת ישיבה של המלון והתחלנו לשמוע רעשים של חריקות. בהתחלה לא הבנו מה קורה עד ששמנו לב שהכל רועד מסביבנו ואז הבנו שמדובר ברעש אדמה. זה היה מפחיד, הכל רעד במשך 10 שניות. רצנו לשטח פתוח, אורחים במלון ממש נלחצו, בקומות הגבוהות הכל ממש רעד". אלפרד מיכאלוביץ, תושב אילת סיפר: "הבית כולו זז וזה היה מפחיד. הייתי בסלון, אשתי והילד היו בקומה השנייה. שנינו במקביל הרגשנו שכל הבית זז. יצאנו מיד החוצה, שם היו כל השכנים. זה מלחיץ, לא פשוט כשאתה מרגיש שהאדמה רועדת מתחתיך. גם השכנים היו לחוצים".

 

ישראל דעי, תושב אילת:"ישבנו בסלון אני ואשתי. אנחנו מנוסים ברעידות קלות וגם חווינו את הרעידה הגדולה בשנות ה- 90. הבנו מיד שזו רעידת אדמה ורצנו החוצה. אמרתי לעצמי שזה רק לא יהיה כמו הפעם ההיא, שהרעידה הייתה קשה יותר. הפעם הרעידה הייתה קצרה יחסית. אשתי קצת נלחצה, אבל בסך הכל זה לא היה משהו רציני".

 

במשטרת מרחב אילת דיווחו על עשרות טלפונים למוקד המשטרה. "ניידות של משטרת אילת נפרסו ברחבי העיר, אך לא דווח על נזק או על נפגעים". מדוברות רשות שדות התעופה נמסר כי תנועת המטוסים הממריאים והנוחתים בשדה התעופה באילת נמשכה כרגיל.

 

"הכול נע בחדר, גם התמונות על הקיר" 

"עבדתי על המחשב, הרגליים על הרצפה ואני מרגיש שהאדמה זזה. זה היה ברור שהאדמה רועדת. בת הזוג שלי הייתה במיטה והרגישה גם את הרעידה. זה החזיר אותי לרעידה הגדולה שהייתה בשנות ה-90. זו הייתה רעידה רצינית. הפעם זה היה חלש. הלכתי לבת הזוג שלי לוודא שהיא בסדר", סיפר דוד אזולאי, תושב היישוב עומר

בדרום. טל מנס ציונה דיווחה: "הנברשות זזו והרגשנו שהכיסאות זזים".

 

סוזן מאשקלון סיפרה: "הרגשנו רעידת אדמה קלה, המיטה שלי זזה ונעה קלות לפני שתי דקות". ניר שמואלי מרעננה: "רעידת האדמה הורגשה היטב בעיר. הייתי במיטה וראיתי טלוויזיה ופתאום הרגשתי שהמיטה שלי רועדת והטלוויזיה זזה ורועדת". דני קמחי, אף הוא תושב רעננה: "במשך כמה שניות הכול נע בחדר לרבות ספה ותמונות על הקיר. לא נגרם נזק". אוהד פלד מהוד השרון: "הרגשנו את רעידת האדמה בהוד השרון בעוצמה די חזקה, כל הספה בסלון נעה מצד לצד".

 

הרעידה הורגשה גם בצפון הארץ. אלי גולדשטיין מנצרת עלית סיפר: "הייתה רעידת אדמה בשכונת הר יונה, דברים זזו בבית במשך כדקה".

 

מהמשטרה נמסר כי "רעש אדמה הורגש בישראל באזור הדרום, המרכז ותל אביב. התקבלו קריאות 100 במוקדים, אולם עד כה לא דווח על נזק או נפגעים".

 

לפני כשנה הורגשה רעידת אדמה בארץ, אבל אז המוקד היה צפונית לביירות בלבנון והרעידה בעוצמה של 4 דרגות הורגשה בעיקר בגליל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים