שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  בצל רעש האדמה: תמ"א 38 תורחב?
  הממשלה צפויה לאשר את התוכנית להקמת הרשות להתחדשות עירונית שמקדם השר כחלון. אם התוכנית לחיזוק מבנים מפני רעידות אדמה תאושר, היא צפויה בנוסף להגדיל את היצע הדירות בטווח הזמן הבינוני. הבעיה: יזמי תמ"א 38 מתמקדים באזורי הביקוש ולא במקומות המועדים לרעידות

  ברקע רעש האדמה שפקד היום (שבת) את ישראל, צפויה הממשלה לאשר מחר את התוכנית להקמת הרשות להתחדשות עירונית. זאת במסגרת תוכנית הדיור הלאומית שמקדם שר האוצר, משה כחלון. רשות זו אמורה להביא לגידול במספר התוכניות להתחדשות עירונית, ובהן תוכניות לתמ"א 38 ופינוי-בינוי. המטרה המרכזית היא להגדיל משמעותית את היצע הדירות בטווח הזמן הבינוני, אולם מטרה נוספת ולא פחות חשובה היא חיזוק מבנים מפני רעידות אדמה.

   

  עוד על תמ"א 38 - בערוץ הנדל"ן :

   

  במסגרת התוכנית למיגון מבנים מפני רעידות אדמה (תמ"א 38) שאושרה ב-2005, מבנים שנבנו עד שנת 1980 אינם עומדים בתקן הישראלי לעמידות מבנים בפני רעידות אדמה, ולפיכך יש לחזקם ולהתאימם לתקן. התמריץ העיקרי לבעלי הבתים הנובע מהתוכנית הוא הענקת זכויות בנייה לצורך מימון החיזוק. כיום מעדיפים דיירים ויזמים פרויקטים של פינוי-בינוי (הריסה ובנייה מחדש) או מסלול תמ"א 38/2 (הריסה ובנייה מחדש).

   

  הבעיה היא שרק באזורים שבהם ערך הקרקע גבוה, שמתרכזים בעיקר באזורי הביקוש, יצרה תמ"א 38 גל של יוזמות לביצוע פרויקטים אלה; ואילו באזורים הקרובים לשבר הסורי-אפריקני שמועדים להיפגע מרעידות, ליזמי הנדל"ן לא משתלם להוציא לפועל פרויקט כזה.

   

  תמ"א 38 בבניין במרכז ת"א ()
  תמ"א 38 בבניין במרכז ת"א

  לשם כך נועדה הרשות להתחדשות עירונית, שביצועה אמור לתרום רבות לשיפור המצב הקיים בשכונות ותיקות, הן מבחינת מבני המגורים והן מבחינת התשתיות הסביבתיות. על פי התוכנית, באזורי הביקוש במרכז הארץ ימומנו עלויות הבנייה והפיתוח במסגרת ההסכם מול היזמים והרשות המקומית; ובפריפריה הן ימומנו מתקציב מדינה.

   

  במסגרת הסכמי המימון, יתחייבו הרשויות לייעל את תהליכי הבירוקרטיה ואישורי הבנייה; ובתמורה הממשלה תחתום עמם על "הסכמי גג להתחדשות עירונית", כלומר תממן סכום ביחס ליחידת דיור מתחדשת. הקמת הרשות להתחדשות עירונית אושרה בקבינט הדיור בספטמבר 2014, וקיבלה תוקף של החלטת ממשלה באוקטובר באותה השנה.

   

  החברה להגנת הטבע: "צעד חשוב"

  היום פנתה החברה להגנת הטבע אל חברי הממשלה במכתב תמיכה בהקמת הרשות. "אנו מברכים על ההצעה להקמת רשות להתחדשות עירונית, במסגרת צעדי הממשלה לטיפול במשבר הדיור", נכתב, "אין ספק כי התחדשות עירונית היא אחד הצעדים החשובים ביותר בקידום הטיפול במשבר. המהלך תואם את מדיניות התכנון הארצית, ואת גישתנו זה מכבר לפיה יש לקדם התחדשות עירונית כחלק מעיבוי והרווית הבינוי הקיים ומתוך מגמה של חיזוק הערים בישראל, ולצמצם את הפרבור והזחילה העירונית כלפי חוץ, לעבר השטחים הפתוחים".

   

   

  עוד נכתב כי "פתרון זה נכון גם כלכלית ויש לו גם חשיבות חברתית משמעותית, היות והתחדשות עירונית יכולה לקדם את השכונות החלשות בכל עיר. עבודות שונות שנעשו בשנים האחרונות מצביעות על פוטנציאל של מאות אלפי יחידות דיור בתוך הערים בכל רחבי הארץ. רשות זו חשוב שתהיה מתוקצבת כראוי במקורות הייעודיים לה בתקציב המדינה".

   

  מוקדם יותר היום רעש אדמה בעוצמה 5.5 דרגות הורגש בכל רחבי ישראל. מקורו של הרעש בים סוף, במרחק של 90 ק"מ מדרום לאילת. מאות גולשים דיווחו באימייל האדום כי הרגישו את האדמה זזה. רבים פנו למוקדי המשטרה ומד"א. איש לא נפגע ודווח על נזק קל לבניין באילת.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים