שתף קטע נבחר

ארבעה עצורים בהפגנת אלפים נגד מתווה הגז: "הממשלה גוזלת כסף מהציבור"

אלפי מפגינים מחו בתל אביב נגד ההסכם שאושר בקבינט המדיני-ביטחוני. ד"ר יוסי לנגוצקי, יוזם קידוחי הגז, הביע התנגדות חריפה: "בושה לאן שהגענו. ממשלת ישראל היא האשמה בכל"

 

אלפי מפגינים מחו אמש (שבת) בכיכר התרבות בתל אביב נגד אישור מתווה הגז. משם צעדו לקריית הממשלה ברחוב קפלן בעיר. ארבעה מהם נעצרו במהלך הפרות סדר. המפגינים הניפו שלטים שבהם נכתב: "הציבור לא מטומטם, גז טבעי הוא של כולם", "לעצור את שוד הגז", "הגז שייך לאזרחים". כמו כן נשאו שלטים עם תמונותיהם של ראש הממשלה בנימין נתניהו, השרים אריה דרעי  ויובל שטייניץ ושל יצחק תשובה, בדמות שודדים, תחת הכותרת "עוצרים את שודדי אוצרות הטבע".

 

בהמשך הערב הגיעו המפגינים לאזור קריית הממשלה כשהם צועקים "זה הגז של כולנו" ו"הון שלטון עולם תחתון". השוטרים ניסו למנוע מהמפגינים לחסום כבישים באזור, אבל חלקם הגיעו לרחוב מנחם בגין ומאוחר יותר לצומת הרחובות יצחק שדה והמסגר וכן לאזור גשר מעריב. השוטרים הדפו אותם לכיוון המדרכות ולאחר מכן עצרו ארבעה מהם. במשטרה אמרו כי הם "מאשרים מחאות כיאה למדינה דמוקרטית ואף מלווה את המשתתפים, על מנת לספק את הביטחון והבטיחות הנדרשים. אלא שכמה מפגינים בחרו לחסום כבישים, להפר את הסדר הציבורי, לא נשמעו לבקשות השוטרים ואף דחפו ותקפו שוטרים. בעקבות הפרות הסדר החלו השוטרים לעצור את המתפרעים". במשטרה אמרו שיגלו אפס סובלנות להפרות סדר והודיע ש"ימצו את הדין עם פורעי החוק".

מעצרים לקראת תום ערב המחאה  (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
מעצרים לקראת תום ערב המחאה (צילום: מוטי קמחי)

 (צילום: שאול גולן) (צילום: שאול גולן)
(צילום: שאול גולן)

 (צילום: שאול גולן) (צילום: שאול גולן)
(צילום: שאול גולן)

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)
 

ד"ר יוסי לנגוצקי, יוזם קידוחי הגז, היה חריף במיוחד בהתנגדות למתווה: "בושה לאן שהגענו. ממשלת ישראל היא האשמה בכל. אני מבין את חברות הגז שרוצות להרוויח, אבל זה בא על חשבון הציבור. הממונה על ההגבלים העסקיים לא סתם התפטר. ממשלת ישראל גוזלת כסף מהציבור".

יותר מאלף מפגינים נגד העברת הגז למונופול  (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
יותר מאלף מפגינים נגד העברת הגז למונופול (צילום: מוטי קמחי)

אלפים מחו נגד העברת משאב הגז לידי מונופול  (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
אלפים מחו נגד העברת משאב הגז לידי מונופול (צילום: מוטי קמחי)
 

ח"כ פרופ' יוסי יונה מהמחנה הציוני הוסיף: "לא סופרים את הציבור, הדיון מתנהל בקבינט המדיני ביטחוני, כאילו מאחורי דלתיים סגורות. המתווה הקיים אינו משרת את האינטרנס הציבורי. במתווה הנוכחי יש ריכוז של כוח כלכלי בידי בעלי אינטרסים, בהם גם גורמים זרים, זה מהווה איום אסטרטגי על ריבונותה של מדינת ישראל".

 

מור גלבוע, מנכ"ל מגמה ירוקה, ממארגני ההפגנה: "יש כאן מחאה אזרחית אדירה. אנחנו מוחים נגד שוד הגז הטבעי, נגד המתווה המסתמן של ממשלת נתניהו שמשאיר את מונופול הגז בידי יצחק תשובה. המתווה הזה כפי שהוא מסתמן משאיר אותנו עם מחירי גז מופקעים ושערוריתיים שלא יתרמו להורדת יוקר המחיה, לפיתוח תעשייה מקומית חזקה, לפיתוח תעשיית הפריפריה, להפחתת הזיהומים. שוד הגז בהובלת נתניהו ובשתיקתו של כחלון לא יעבור".

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

ההפגנה אמש בתל אביב נגד מתווה הגז (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
ההפגנה אמש בתל אביב נגד מתווה הגז(צילום: מוטי קמחי)
  

יאשה מרמר, מתנועת מאבק סוציאליטי: "אנחנו מפגינים נגד שוד משאבי הטבע. על כך שהממשלה החליטה לתת את הגז ששייך לציבור במתנה לטייקונים. בשורה התחתונה הוויכוח כרגע הוא על האופן שבו תשובה ובעלי הון אחרים ימשיכו להחזיק בגז. לנו לא משנה אם זה טייקון אחד או ארבעה, אנחנו לא מוכנים שמשאב ששייך לציבור יהיה בידיהם".

 

במטה מאבק הגז האשימו את המשטרה וטענו כי היא הפרה סיכום עמם ויזמה את העימותים. "היה ידוע למשטרה שהצעדה צריכה להגיע לקריית הממשלה על מנת לקיים הייד פארק במקום בהנחיית גדי וילצ'רסקי. הדבר צוין גם בעמוד האירוע. במקום זאת, השוטרים קיבלו הוראה לחסום את הדרך לקריית הממשלה, מה שיצר התנגשות מיותרת עם המפגינים שרצו להגיע להייד פארק. הכוח המופרז שהשתמשו בו השוטרים, הביא לכך שגבר שהגיע עם בתו הפעילה במאבק הוכה בידי 4 שוטרים, שהטיחו את ראשו בניידת. הטענה שהוא ניסה להכות שוטרים היא מגוחכת. נראה שהתקבלה הוראה מגבוה לעצור את ההפגנה מלהגיע לקריית הממשלה".

 

מתווה הגז אושר פה אחד בישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני שהתקיימה ביום חמישי האחרון, אך שר הכלכלה אריה דרעי, שהיה צריך לאשר את הסעיף שעוקף את הממונה על ההגבלים (סעיף 52 לחוק ההגבלים) - סירב לחתום עליו, ובכך למעשה העביר את ההכרעה הסופית לממשלה. בתום התייעצות בעניין עם היועץ המשפטי לממשלה הוחלט כי לאחר שהעברת הסמכות תאושר בממשלה, היא תובא כבר ביום שני לאישור הכנסת. כזכור, האופוזיציה דרשה שכל מתווה הגז יובא לאישור הכנסת אך בשלב זה הכנסת תצביע על אישור העברת הסמכות משר הכלכלה לממשלה - השלב הראשוני בדרך לאישור המתווה שהושג.

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)
 

לאחר אישור הכנסת ייערך שימוע ציבורי בנושא שלאחריו תידרש הממשלה להכריע סופית בנושא. "בהחלטת הקבינט מונה צוות שרים, בראשות ראש הממשלה, אשר יבחן את האפשרות לקידום המתווה המתגבש באמצעות צוות מקצועי, שיקיים בעניין שימוע ציבורי. עוד נקבע כי השימוע הציבורי יתייחס לא רק להיבטים העולים מהפעלת הסמכות בהתאם לסעיף 52 לחוק ההגבלים העסקים, אלא למתווה השלם, המתגבש יחד עם התנאים לתחולת הפטור מהחוק, וכהשלמה

להם. כמו כן, נקבע כי צוות השרים יגיש את המלצותיו לממשלה עד יום 22 ביולי 2015", נכתב בהחלטת הקבינט.

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו כתב שלשום בדף הפייסבוק שלו: "אנחנו מקדמים פתרון ריאלי שיביא גז טבעי למשק הישראלי ולא פתרון פופוליסטי. אני לא מתכוון להיכנע ללחצים - אני נחוש ליישם את מתווה הגז, שנתמך על ידי רוב מוחלט של צוות מומחים מקצועי ובלתי תלוי, במטרה להזרים לקופת המדינה משאבים רבים שיאפשרו לנו לשפר את איכות החיים של כל אחת ואחד מאזרחי ישראל. אני לא עובד בשביל אף טייקון - אני ראש ממשלת ישראל ואני עובד בשבילכם. המתווה הזה מפרק את המונופול והוא יכניס בעשורים הקרובים מאות מיליוני שקלים לחינוך, לרווחה, לבריאות, לכל אזרחי ישראל. לא אתן לזעקות הפופוליסטיות לעצור אותי מלהיטיב עם אזרחי ישראל".

 

יו"ר יש עתיד ושר האוצר לשעבר יאיר לפיד התייחס אתמול לסוגיית מתווה הסכם הגז. "יש עתיד לא תתמוך במתווה שלא יהיה בו מנגנון פיקוח על מחירי הגז", אמר לפיד באירוע "שבתרבות". "צריך ללמוד את המתווה המתגבש באופן שקוף ופתוח בוועדת כלכלה של הכנסת, זה לא יכול להתקיים במחשכים, זה חייב להתקיים בשקיפות".

 

 

 


פורסם לראשונה 27/06/2015 21:35

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
ההפגנה בתל אביב, הערב
צילום: מוטי קמחי
מומלצים