שתף קטע נבחר

אחת ולתמיד: האם קוקו מונע הדבקה בכינים?

חלק או מתולתל, בהיר או כהה, מלוכלך או נקי - הכינים אוהבות את כל סוגי השיער. אז מה הדרך הטובה ביותר להילחם בתופעה והאם בכלל אפשר למנוע אותה? קיבצנו 8 שאלות ותשובות להורים המיואשים

כמדי שנה, גם הקיץ ראשי הילדים מגרדים ונראה שאי אפשר להתחמק מהדבקה בכינים. למרות התכשירים הרבים שיש בשוק והמסרקים הצפופים נראה שהכינים חזקות ונחושות. אז מה בכל זאת יכול לעבוד?

 

כתבות חדשות בערוץ הורים:

אקססוריז לשיער: הפריטים שעושים את ההבדל

העיקר שיאכל? טעויות של הורים בתזונת תינוקות

רוצים לדעת איך היה לילד בגן? ספרו איך היה לכם בעבודה

 

קיבצנו 8 שאלות ותשובות שיסייעו לכם להילחם בתופעת הכינמת:

 

1. איך מבדילים בין ביצי כינים וקשקשים?

קיים דמיון בין ביצי כינים לקשקשים, שמתבטא בנקודות לבנות על השיער. ביצי כינים צמודות בחוזקה לשיער וקשה להסירן, בעוד שקשקשים ניתן להסיר בקלות.

 

2. כיצד נדבקים בכינים?

כינים עוברות מראש לראש באמצעות מגע ישיר. בניגוד למיתוסים הנפוצים, הן אינן קופצות או עפות, אלא מסוגלות לעבור מראש לראש בהליכה מהירה בזמן הצמדת וחיכוך ראשים. איסוף השיער לקוקו או לצמה אינו מונע הדבקה בכינים, אך מקשה על הכינים לעבור מראש לראש.

 

כל אחד יכול להדבק בכינים. התופעה נפוצה יותר בגילאים שנתיים עד גיל שניים עשר, בייחוד בבנות. הכינים אוהבות את כל סוגי השיער – חלק או מתולתל, בהיר או כהה, מלוכלך או נקי.

 

3. האם ניתן להידבק בכינים בבריכת השחייה?

כינים אינן יודעות לשחות, וסיכוי להידבק בבריכת שחייה זהה לכל מקום אחר, בתנאי שמתקיים מגע ישיר בין ראש לראש. הכינים יודעות לעצור את נשימתן ולכן השהייה במים אינה מהווה סכנה עבורן.

 

לגביי עונתיות בכינים – לא באמת קיים דבר כזה! כל השנה נוכל להידבק בכינים, אך בקיץ מתגבר הסיכוי לכך עקב חיכוך גבוה בין ילדים בשעת משחק ובריבוי בהשתוללויות ובפעילויות ספורטיביות דינמיות והשתוללויות.

 

4. האם כינים מעבירות מחלות?

הכינה עצמה אינה מעבירה מחלות, אך תופעת הגירוד של עור הקרקפת עשויה להוות פתח לזיהום.

 

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

5. האם אפשרי להידבק מכובעים, בובות פרווה וכדומה?

כינים זקוקות לדם אנושי כדי להזין את עצמן ולכן לא יוכלו לשרוד מעבר ליום יומיים מחוץ לראש אנושי. הסיכוי להידבק מבובות פרווה, מצעים, סדינים, מסרקים, הוא נמוך משמעותית בהשוואה לסיכוי להידבק ממגע ישיר מראש לראש, אך זוהי עדיין אופציה. אותו המקרה קיים גם לגבי חבישת כובעי קיץ בשעות החמות, שהילדים עשויים להחליף ביניהם לעיתים.

 

לפייסבוק הורים של ynet כבר הצטרפתם? היכנסו עכשיו

 

6. האם ניתן להידבק מחיות מחמד?

כיני ראש מסוגלות לחיות על הראש האנושי בלבד. לא ניתן להידבק בכינים מבעלי חיים כגון כלבים, חתולים יונים וחיות מחמד אחרות. בניגוד להגדת פסח הכינים אינן מסוגלות לחיות גם על עורן של הבהמות ולכן לא קיים מעבר של כינים בין בן אדם לחיה, או מחיות לבני האדם.

 

7. האם צביעת השיער מונעת הידבקות בכינים?

מדובר במיתוס. בעלי שיער צבוע נדבקים באותה מידה כבעלי שיער רגיל, לכן שימוש בחומרי צבע לטיפול בכינים אינו יעיל. יחד עם זאת, יש האומרים שהכינים עשויות למות עקב החומרים הכימיים הקיימים במרכיבי שיער צבוע.

 

8. מהן הדרכים המומלצות לטפל בכינים?

לאחר שמזהים את הכינים על השיער והראש, כדאי לטפל בכינים באופן מיידי בטרם הן תספקנה להטיל ביצים ולהתרבות. חשוב להשתמש בתכשיר ללא חומרי הדברה, בטוח, יעיל ומוכח קלינית.

 

שימוש ב"תרופות סבתא" שהיו פופולאריות בעבר כגון חומץ, מיונז ומרגרינה, אינו יעיל ואף עשוי להזיק במקרים מסוימים.

 

אם נקפיד ונמלא אחר ההמלצות, אולי הפעם כן יהיה ניתן לצלוח את הקייטנה באופן חלק, נעים וללא שום השבתות שמחה מגרדות בדרך.

 

הכותב הוא רופא ילדים משירותי בריאות כללית
 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
התופעה נפוצה בעיקר בגילאי שנתיים עד עשר
צילום: shutterstock
מומלצים