שתף קטע נבחר

תביעה: גופת התינוק המת לא נמצאה בביה"ח

בני זוג ביקשו לקחת את גופת בנם לנתיחה אבל גילו שהיא לא נמצאת בפורייה. נציג חברה קדישא מיהר לבית הקברות וחזר עם שתי גופות אחרות

משרד הבריאות ישלם 70 אלף שקל לזוג הורים מהצפון בעקבות שרשרת אירועים טראגיים סביב מותו של בנם התינוק: גופתו של המת, שאמורה הייתה לעבור נתיחה, נלקחה מבית החולים פורייה לבית הקברות. כשהתגלתה הטעות ניסתה חברה קדישא לתקן אותה, אבל החזירה לבית החולים שתי גופות אחרות. בית משפט השלום בנצרת קבע שהיומיים המסויטים שעברו על ההורים היו נמנעים אלמלא הרשלנות של בית החולים.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

התינוק נולד ב"פורייה" בתחילת 2005 כשהוא סובל ממום מוחי, ומת לאחר כשלושה וחצי שבועות. כיוון שהיה זה הבן השלישי שמת באותן נסיבות הציע בית החולים להורים לערוך נתיחה לגופה. לטענת האב, למחרת הוא הגיע לקחת את הגופה לצורך עריכת הדמיה באיכילוב, אך לא מצא אותה בחדר הקירור.

 

מאוחר יותר התברר שחברה קדישא לקחה את התינוק לקבורה בבית העלמין בטבריה. האב התקשר בבהלה וביקש להחזיר אותה מיד, וכעבור שעה הגיע רב מחברה קדישא עם גופה, אך זה לא היה בנו. הרב נסע וחזר לבית החולים עם עוד שתי גופות ורק אז זיהה האב את בנו.

 

אם זה לא מספיק, האב נאלץ לקחת את הגופה במונית לבדיקה, מאחר שלטענתו בית החולים לא הסכים לספק לו אמבולנס או ליווי. לאחר מכן האב חזר לפורייה, שם נערכה נתיחת הגופה, ובשעות הצהריים נטמנה גופת התינוק בבית הקברות הדרוזי בכפר מג'אר.

 

ההורים הגישו תביעה נגד משרד הבריאות, המשרד לשירותי דת ונגד המועצה הדתית טבריה, ודרשו 2.5 מיליון שקל פיצויים על הנזקים הנפשיים שנגרמו להם. הם טענו להתרשלות בכך שהגופה שוחררה בניגוד לנוהלים של משרד הבריאות.

 

משרד הבריאות טען מנגד שהגופה לא נמסרה לקבורה על ידי בית החולים אלא נציג חברה קדישא הוציא אותה על דעת עצמו, ללא תיאום וללא רשות. אלא שלטענת נציג חברה קדישא, נציג בית החולים מסר לו את שלוש הגופות.

 

המועצה הדתית התגוננה בטענה שבמקרה שמדובר בגופת "נפל" – תינוק מתחת לגיל חודש שעל פי ההלכה לא מקבל שם ולא נכלל ברישומי החברה – כל תפקידה הוא לקבל את הגופה לקבורה מבית החולים, שאמור לבצע את הבדיקות הרלוונטיות למסירת הגופה.

 

השופטת עירית הוד קיבלה את התביעה נגד משרד הבריאות, אולם דחתה את התביעה נגד המשרד לשירותי דת והמועצה הדתית. היא ציינה שהחדר שבו הייתה הגופה נמצא באחריותו ובשליטתו של בית החולים, וקשה להאמין שהוא נשאר פתוח ללא השגחה כדי שנציג חברה קדישא ייקח ממנו גופות על דעת עצמו.

 

בנוסף, קבעה, בית החולים היה צריך לוודא שלא נמצאות בחדר גופות שלא מיועדות לקבורה או לכל הפחות לסמן אותן. "מדובר בשיטת עבודה לא נכונה ולא בהתאם לנוהלים, אשר היה על בית החולים לעקרה מהשורש", כתבה השופטת.

 

השופטת דחתה את טענות האב נגד בית החולים בהקשר הנסיעה לאיכילוב, והסבירה כי המשפחה היא שרצתה את הבדיקה, ולכן היא זו שאחראית לבצע את ניוד הגופה. היא העירה שהתובע זכאי לפיצוי על כאב וסבל שנגרמו לו עקב החוויה הקשה.

 

בסיכומו של דבר חייבה השופטת את משרד הבריאות לפצות את ההורים ב-70 אלף שקל ולשלם שכר טרחת עו"ד בשיעור 20% מהפיצוי. בנוסף, המדינה חויבה בהוצאות המועצה הדתית טבריה וכן בהוצאות חברות הביטוח הראל ואיילון כל אחת בסך 6,000 שקל.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ התובעים: עו"ד ר. ג'השאן
  • ב"כ הנתבעות: עו"ד כ. דורון, עו"ד י. עמר
  • עו"ד אליעזר פני-גיל עוסק בנזיקין
  • הכותב לא ייצג בתיק

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים